امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۲۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63370
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیام آریایی دبیر پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران با اعلام این خبر گفت: گام اول ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیام آریایی دبیر پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران با اعلام این خبر گفت: گام اول پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران که فعالیتهای خود را با برگزاری نمایشگاه در حوزه هنرهای تجسمی و سنتی ایران؛ در ابوظبی آغاز کرده بود پایان یافت ودر گام بعدی علاوه بر کشورهای اسلامی در کشورهای اروپایی نیز این اکسپو برگزار می شود.

پیام آریایی دبیر اجرایی این جشنواره گفت: این نمایشگاه گام نخست برای آغاز به کار پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران بود. این پروژه فعالیتی است بینالمللی که توسط بخش خصوصی با مجوز و همراهی نهادهای فرهنگی، هنری و قرآنی کشور به صورت گسترده در دایره‌ای جهانی به نشر دستاوردهای فرهنگی هنرمندان ایرانی خواهد پرداخت.

آریایی با اشاره به برگزاری جشنواره های فاخر هنری اذعان کرد: در دوره حاضر که تجلی هنر ناب و اصیل ایرانی کمرنگ‌تر از جلوه و جلال آن در سده‌های گذشته است، می‌توان با برگزاری جشنواره‌هایی فاخر در سطوح عالی، هنر اصیل ایرانی مجددا با حضور و همکاری اساتید و هنرمندان این مرز و بوم توان خویش را باز یافته و قدم در راه درخششی دوباره گذارد.

دبیر این پروژه با اشاره به حضور چشمگیر مقامات ارشد فرهنگی و دینی امارات از جمله وزیر فرهنگ و جوانان این کشور افزود: این اکسپو،  بازتاب وسیعی در رسانه‌های دیداری و مطبوعات امارات داشته است وکانال‌های تلویزیونی امارات در ابوظبی، دبی و شارجه با پخش گزارشی از مراسم افتتاح نمایشگاه، گزارش مبسوطی از نمایشگاه و مصاحبه خبرنگاران خود با هنرمندان شرکت کننده ایران پخش کردند‌، شیخ نهیان بن‌مبارک آل‌نهیان، وزیر فرهنگ و جوانان نیز با گفت‌وگو با تلوزیون ابوظبی از هنر ایرانیان تجلیل و نمایشگاه را از حیث آثار ارائه شده، استثنایی توصیف کرد.

وی گسترش ارتباطات فرهنگی ـ هنری بین جوامع اسلامی را پایه و اساس ارتباطات و نزدیکی هرچه بیشتر این جوامع به هم دیگر دانسته و تأکید کرد: رونمایی از آثار بسیار ارزشمند قرآنی در این نمایشگاه، نشان از توجه ویژه جمهوری اسلامی ایران به قرآن کریم  است و مقولات فرهنگی بیش از هرچیز دیگر در ایجاد وحدت و همگرایی جوامع کمک می‌کند.

مدیر موسسه فرهنگی آراد در مورد دلایل طراحی این پروژه جهانی افزود: با اعتقاد به این اصل که هنر شکافنده مرزها و نزدیک کننده افکار است لازم است که امروز با زبانی روزآمد و موثر که می‌تواند زبان هنر اصیل ایرانی باشد به ترویج بیش از پیش مفاهیم بلند قرآن در بستری مشترک میان تمام فرهنگ‌ها، اعم از مسلمان یا غیرمسلمان در قالب فعالیت‌های فرهنگی بپردازیم.

پیام آریایی گفت: مطمئنا امروز استفاده از هنر که زبان مشترک تمام جهان و جهانیان است می‌تواند بهترین راه برای معرفی پیام‌های انسانی، اخلاقی و معنوی باشد. طرح حاضر راهکاری است هدفمند با رویکردی کاملا فرهنگی و عملکردی جهانی که با بکارگیرری ظرافت هنر به ارائه توان فرهنگی ایران می‌پردازد.

دبیر پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران در ادامه افزود : هنرمندان ایرانی همواره به دلیل برخورداری از توان فرهنگی به جا مانده از گذشتگان و نیاکان با زبانی رسا که همان زبان هنر متعالی است به ترویج پیام‌های اخلاقی و انسانی پرداخته اند، این پتانسیل یکتا و ارزشمند دستمایه تدوین طرح حاضر با عنوان پروژه جهانی جایگاه قرآن کریم در هنر ایران به منظور ارائه و معرفی هنرهای اصیل ایرانی به کارگرفته شده در کتابت قرآن کریم در سطح بین‌المللی شد. چراکه با نگاهی به آثار فاخر باقی مانده از دوران گذشته و نیز آثار هنری متعالی دوران معاصر می‌توان گستره گسترده‌ای از تنوع هنری به کار رفته در کتابت و نشر قرآن کریم که به دقت و ظرافت تعالی یافته و عالی‌ترین جلوه هنری خود را حول این کتاب آسمانی خلق نموده اند یافت.

وی در پایان انواع روش‌های کتابت، نگارش، خطاطی، تذهیب، تشعیر، طراحی، صفحه‌آراریی، کاغذسازی، جلدسازی، صحافی، سراجی، هنرهای روی چوب و فلز، انواع روش‌های چاپ سنتی و سایر انواع صنایع دستی مستظرفه را به عنوان گوشه‌ای از گستره هنرهای ایرانی در خدمت قرآن عنوان کرد.

نمایشگاه «جایگاه قرآن کریم در هنر ایران» به عنوان نمایشگاهی منحصر به فرد از آثار هنرمندان تراز اول کشور در شهر ابوظبی برگزار شد. این نمایشگاه در یکی از معتبر‌ترین فضاهای نمایشگاهی کشور امارات متحده عربی به نام قصرالامارات از سوی مؤسسه فرهنگی آراد به عنوان دبیرخانه اجرایی نمایشگاه دایر شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها