امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63380
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری آیین اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی ملکوت با حضور ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری آیین اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی ملکوت با حضور حجت‌الاسلام «مرتضی واعظ جوادی» رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، «مهدی فیض» معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، حجت‌الاسلام «سیدمهدی تقوی» رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی ملکوت، «مصطفی امرائی» رئیس نشر اسراء، «علیرضا فرزام» سرپرست سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور و «حمیدرضا یونسی» دبیر جشنواره ملی ملکوت امروز چهارم اسفندماه برگزار شد.

مطالعه کتاب «صورت و سیرت انسان در قرآن» ما را با تمدن نوین توحیدی آشنا می‌کند

حجت‌الاسلام مرتضی واعظ جوادی رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به اینکه خداوند در قرآن تمامی موجودات را فراخوانده تا به ملکوت هستی بنگرند، اظهار داشت: اگر بخواهیم جشنواره ملی ملکوت را در عبارت کوتاهی معرفی کنیم باید بگوییم که این جشنواره پنجره‌ای به سوی تمدن نوین توحیدی باز کرد.

وی با بیان اینکه نخستین دوره جشنواره ملی ملکوت با محوریت کتاب «صورت و سیرت انسان در قرآن» آیت‌الله جوادی آملی فعالیت خود را آغاز کرد، ادامه داد: این کتاب حلقه‌ای از منظومه‌ای بزرگ است که مطالعه عمیق آن ما را با تمدن جدید توحیدی آشنا می‌کند.

هیچ‌کس از قلمروی خطاب قرآن خارج نیست

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به تهیه کتابچه‌ای برای درک بیشتر افراد از آثار آیت‌الله «جوادی آملی»، تصریح کرد: قرآن ویژگی‌های فراوانی دارد که از جمله آن می‌توان به همگانی و همیشگی بودن پیام‌های این کتاب الهی اشاره کرد به طوری که هیچ انسانی از قلمروی خطاب قرآن بیرون نیست.

وی با بیان اینکه خداوند قرآن را برای عالمیان نازل کرده است، گفت: حقیقت قرآن در روز قیامت ظاهر می‌شود و ما تنها ظاهری از این کتاب ارزشمند را درک کرده‌ایم یعنی آنچه ما می‌بینیم وجود ضمنی آیات الهی است.

حجت‌الاسلام واعظ جوادی با اشاره به حدیثی از  امام علی(ع) افزود: تمامی علوم به نحوی خود را در عرصه قرآن پیدا می‌کنند بر همین اساس اگر ما اکنون بخواهیم به علم صحیح دست یابیم باید با جلوه‌های قرآنی آشنا باشیم.

 رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه جشنواره ملی ملکوت گامی به سوی توجه بیشتر به اعماق مفاهیم قرآنی است، گفت: جشنواره ملکوت در دو سطح علمی و نظری مورد کارشناسی قرار گرفت تا مبانی قرآنی برای پژوهشگران و همچنین عموم مردم قابل درک باشد.

وی با اشاره به اینکه هیچ کس از فضای علمی جشنواره ملکوت بیرون نیست، اظهار داشت: جشنواره ملکوت بر محور آیات قرآن شکل گرفته است بر همین اساس تمامی افراد در هر سطح و قشری در این فضای علمی راه می‌یابند و می‌توانند از مبانی قرآنی استفاده کنند.

در تمدن توحیدی عقل به عنوان تفکر دینی معرفی می‌شود

حجت‌الاسلام واعظ جوادی تصریح کرد: تمامی علومی که بر اساس عقل برهانی راه می‌یابند و بر اساس علمِ ضابطه‌مند شناخته می‌شوند در تفکر و تمدن توحیدی حضور دارند بنابراین تمامی دانشمندان علوم طبیعی در این تفکر دینی دخیل هستند چرا که عقل در این نظام هستی به عنوان تفکر دینی معرفی می‌شود و این نوع نگرش در حیطه معرفتی اسلام شکل می‌گیرد و هر چه دستاورد عقل باشد از حوزه دین نیز حجت شناخته می‌شود.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به تمدن‌های گذشته که بر اساس جدایی دین از عقل بود، گفت: در تمدن‌های گذشته و برخی از تمدن‌های نوین علم در مقابل دین قرار می‌گیرد اما در نگرش توحیدی عقل و دین در کنار یکدیگر به کار گرفته می‌شوند و تمدنی بر اساس فرهنگ توحیدی می‌سازند.

وی با بیان اینکه تمامی علومی که بشر تولید می‌کند مناسبات علمی نظام‌مندی دارد و هیچ علمی از این تفکر جدا نمی‌شود، خاطر نشان کرد: اندیشه‌ای که پشت پرده جشنواره ملی ملکوت است تفکری عمیق از تمدن توحیدی است چرا که این جشنواره دستاوردهای معرفتی را به میدان آورده که بر اساس آیات قرآن شکل گرفته است.

دومین جشنواره ملکوت با محوریت کتاب «قرآن در قرآن» برگزار می‌شود

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین امتیازهای آثار آیت‌الله «جوادی آملی» هم‌افزایی علوم در تمامی عرصه‌ها است، ادامه داد: جشنواره ملکوت تمامی علوم را در فضایی قرآن گرد هم آورده و جریان الهی و قرآنی را به صورت عمیق در بطن خود جای داده است چرا که منبع مطالعاتی این جشنواره بر پایه تفکری قرآنی است که تمامی علوم را به ساحت قرآن فراخوانده است.

حجت‌الاسلام واعظ جوادی، برگزاری جشنواره ملی ملکوت را آستانه ورود به فضای علمی وسیع‌تری دانست و افزود: سال آینده جشنواره ملی ملکوت را با محوریت کتاب «قرآن در قرآن» آیت‌الله جوادی آملی برگزار خواهیم کرد چرا که این کتاب مقدمه‌ای برای شناخت بیشتر قرآن و بازشناسی امور قرآنی است.

وی در پایان درخصوص ویژگی‌ها‌‌ی آثار آیت‌الله جوادی آملی گفت: آثار آیت‌الله جوادی آملی دریچه‌ای است که ما را به سوی بوستان عظیم معرفتی که زمینه‌ساز تشکیل تمدن نوین توحیدی است، رهنمون می‌سازد.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار