امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63393
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نامه امیر عباس ستایشگر که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است: از روزهای میانه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نامه امیر عباس ستایشگر که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است:

از روزهای میانه پاییز دو سال گذشته تا به امروز که مدیریت بخش «نسلی دیگر» را در بیست و هشتمین و بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر بر عهده داشتم، توافق من با مدیر اجرایی جشنواره جناب آقای ترابی فقط یک شرط داشت و آن هم‌پیمان بودن و بر سر عقیده ماندن بوده و بس. پیمانی قلبی بر سر آنچه موسیقی جدی می نامیم و اختیارات دو طرفه در زمینه همکاری‌مان و اینکه بکوشیم در فضای نه چندان واضح موسیقی، کدر بودن ها را از بین ببریم و هنرمندانی را به این بخش دعوت کنیم که دغدغه ای دارند و دل درستی برای همراهی مان. در هر دو دوره جشنواره الحق انجمن موسیقی که بار اصلی جشنواره را بر دوش می کشید پای قرارمان ایستاد و من هم تا جایی که در توان و سوادم بود میدان «نسلی دیگر» را فراخ تر کردم تا جایی که دبیر محترم جشنواره جناب آقای دکتر ریاحی بارها سپاسگزار تلاش های ما بودند و در نشست های خبری و گفتگو هاشان توانمندی و هنرمداری بخش ما را گوشزد کردند.
در میانه راه جشنواره بیست و نهم، دولت جدید روی کار آمد و به استقبال تغییرات هنری، معاونت‌ها و مدیران جدید موسیقی معرفی شدند. نمی دانم همزمانی این تغییرات با بروز مشکلات هنری در جشنواره را به پای کدام واژه بنویسم؟ کم کم مشکلات خود را آشکار کرد و اوج آن در زمان برگزاری جشنواره و شب اختتامیه رخ نمود. از آنجا که اینجانب همیشه به شفاف بودن تمامی رویدادهای «نسلی دیگر» پافشاری کرده ام لذا برای روشن شدن برخی مسائل و برای ماندن در حافظه تاریخی هنرمندان و هنردوستان ذکر چند نکته را ضروری می دانم:

1. بخش «نسلی دیگر» بخشی است که با رویکرد بر موسیقی جدی و به دور از حاشیه های معمول در موسیقی و در حوزه هنر ایرانی کار خود را ادامه داده است. تمامی گروه های این بخش از شناخته شده ترین هنرمندانی هستند که سالهاست با ممارست و کوشش به این نقطه رسیده اند. این در حالی است که تمامی دوازده گروه موسیقی در این بخش با سی و دو میلیون تومان هزینه بسته شده است  و بنده نیز به عنوان مدیر این بخش که ماه ها برای رایزنی و همیاری و همچنین دعوت کردن گروه های معتبر و همطراز کردن دیدگاه های مالی آنها با جشنواره در تلاش بوده ام، سه میلیون تومان با انجمن موسیقی قرارداد امضا کردم و این در حالی ست که تمام این رقم با دستمزد دو اجرای یک گروه دسته چندم که تنها برای تفریح و وقت گذرانی موسیقی اجرا می کند قابل مقایسه هم نیست. حال که در بحث مالی  هنرمندان این بخش را در تنگنا قرار دادیم کاش احترام و حرمت آنان را حفظ می کردید.

2. در طول برگزاری جشنواره به گواهی شاهدان در سالن ارسباران هیچ یک از مدیران جشنواره حتی برای یک اجرا هم به دیدار ما نیامدند. تنها جناب ترابی از اجرای گروه منتخبان جوان که بنده سه ماه بدون دریافت کردن هیچ دستمزدی به تمرین و آماده سازی رپرتوار آن مشغول بودم، دیدن کردند و جناب دکتر ریاحی یک بخش از اجرای شب سوم ما را به تماشا نشستند. این در حالی است که مدیر جشنواره و رییس شورای سیاستگزاری حتی برای رصد کردن آنچه برایش هزینه کرده اند هم پا به سالن بخش «نسلی دیگر» نگذاشتند. اما در خبر ها می خوانیم که دبیر هنری جشنواره بارها به سراغ استعدادهای درخشان رفتند و یا جناب مرادخانی مهمان اجرای مازیار فلاحی بوده اند.

3. اختتامیه جشنواره ویترینی از گزیده های هر بخش است که سعی می شود با حضور بهترین ها برگزار شود. اگر بپذیریم که اختتامیه عصاره آنچه در شب های گذشته بوده است به تصویر می کشد، حال سوال من از مدیران جشنواره این است که آیا در میان انتخاب های شما هیچ گروهی از بخش «نسلی دیگر» جای نداشت؟ تمامی بخش ها در مراسم اختتامیه برنامه اجرا کردند به جز بخش غریب و تنها مانده «نسلی دیگر».

آری امروز درمی‌یابم که چقدر عنوان این بخش پر معناست. نسلی که مدیران آنها را دوست ندارند و به آنان احترام نمی گذارند  و تنها زمانی  خود را به این بخش می چسبانند که ژست های هنری و دیدگاه های جدی در میان باشد. اما غافل از آنکه به گواه تمامی مصاحبه ها و نوشته ها، این بخش آبرویی برای جشنواره ی بیست و نهم بوده است.

در آخر از تمامی دوستان و هنرمندانی که دست مرا به گرمی فشردند و در این بخش شرکت کردند تشکر می کنم و از ایشان بابت تضییع مقام و  شخصیت هنری شان پوزش می خواهم و از شر ِخدعه های اینچنینی  به فرموده شریفه ای پناه می برم که  از حضرت علی ـ علیه السّلام ـ نقل است: «اَمّا الظّلم الّذی لا یُترکُ، فَظلمُ العباد بَعضُهُم بعضاً؛ ». (نهج البلاغه، خطبه 175 )

و تا روزی که مدیران هنری کشورم، در رعایت حق و انصاف بر مدار اعتدال  نباشند از همکاری با جشنواره خداحافظی می کنم و برایشان موفقیت آرزومندم. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار