امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63397
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۱
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از وبگاه بسیج مداحان، 500 نفر از مداحان جوان بسیجی سراسر کشور که در 40 حلقه 15 نفره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از وبگاه بسیج مداحان، 500 نفر از مداحان جوان بسیجی سراسر کشور که در 40 حلقه 15 نفره ساماندهی شده‌ بودند، در یک کارگاه آموزشی دو روزه در حسینیه شهدای بسیج شرکت کردند، این همایش دو روزه که به همت بسیج مداحان برگزار شده بود، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان مشاور فرهنگی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سعید حدادیان ذاکر اهل بیت(ع)، محمدرضا سنگری عاشوراپژوه و ‌ماشاءالله عابدی از مداحان خاندان عصمت و طهارت(ع) به طرح مباحث اخلاقی و تربیتی ویژه مادحین پرداختند که در ادامه گزیده‌ای از مباحث مطرح شده می‌آید:

*پناهیان: محور برنامه تربیتی مبارزه با هوای نفس است/ متدینان برنامه خودسازی را فراموش کرده‌اند

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان با طرح این مسأله که مردم قشرهای مختلف جامعه ما اعم از متدینان و دیگران از یک معرفت نسبی به دین برخوردارند که همین مقدار نسبی معرفت و رفتار دینی برای بهبود رفتار جامعه کافی است، این سؤال را مطرح کرد که چرا این گونه نیست؟

وی افزود: ایمان و محبت مثل غذا برای روح است، یک ورزشکار با تمرین‌های ورزشی غذایی که به بدنش می‌رسد را به عضله تبدیل می‌کند، اینکه معرفت دینی به رفتارهای درست منتهی نمی‌شود، به این دلیل است که برنامه تربیتی درستی در زندگی روزانه ما وجود ندارد، برنامه‌ای شامل تمرین‌های رفتاری درست باشد و این نیمی از پاسخ است و نیم دیگر این است که برنامه تربیتی درست چیست؟

پناهیان با طرح سؤال دیگری مبنی بر اینکه اصول و مبانی تربیت صحیح اسلامی چیست؟ گفت: معمایی درباره رفتار مردم ما وجود دارد، این است که کسانی هستند که رفتارهای خوبی را از خود بروز می‌دهند، مثلاً کسی نصف پول ساخت یک مسجد را می دهد، اما نمازش را مرتب نمی‌خواند.

وی ادامه داد: این به دلیل این است که عده‌ای کار خوب را وابسته کرده‌اند به «دلم می‌خواهد»، یعنی هر وقت دلش خواست کار خوب می‌کند و برنامه منظمی برای تربیت خود ندارد و وقتی دلش نخواست برنامه‌ای برای خودسازی ندارد.

این پژوهشگر دینی بیان داشت: این مثل این است که بدون تمرین یک بار وزنه‌های خیلی سنگین را بزنیم، اما برنامه تمرین نداشته باشیم. برنامه تربیتی داشتن با ایمان و محبت و معرفت داشتن تفاوت دارد، ایمان اصل مهمی است که خیلی از ما داریم اما برنامه نداریم، بسیاری از ما بنای برنامه داشتن نداریم، گاهی هوس می‌کنیم زیارت عاشورا و زیارت آل یاسین و زیارت جامعه کبیره را با هم بخوانیم اما گاهی هوس می کنیم که عمل واجب را ترک کنیم!

وی با اشاره به اینکه در روایت داریم اگر خواستید عملی در روحتان اثر کند یک سال آن را ادامه دهید، تصریح کرد: اگر بپرسیم برنامه تربیتی یک ساله متدینان و هیأتی‌ها چیست پاسخی ندارند، حتی برای نماز اول وقت هم برنامه نداریم. در جامعه ما به داشتن برنامه تربیتی برای خودسازی بی‌اعتنایی می‌شود.

این کارشناس دینی ابراز داشت: یک برنامه تربیتی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که معرفت نسبی ما را به یک نتیجه خوب تبدیل کند؟ امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: شما بیشتر از معرفت و علم به آنچه که نمی‌دانید به عمل به آنچه که می‌دانید احتیاج دارید. عمل باید منظم و مداوم باشد. در روایات داریم عمل کم اگر مداوم باشد، اثر بیشتری از اعمال بی‌برنامه و غیر مداوم دارد.

وی ادامه داد: مرکز و محور یک برنامه تربیتی که برای انسان‌ها یک مسأله است، مخالفت با برخی از دوست داشتنی‌ها، چه خوب و چه بد، حضرت اسماعیل(ع) پسر خوبی برای حضرت ابراهیم(ع) بود، اما برای همه انسان‌ها یک برنامه قربانی کردن دوست داشتنی‌ها وجود دارد. گاهی اوقات هم باید برخی دوست نداشتنی‌ها را تحمل کرد و ادامه داد.

پناهیان خاطرنشان کرد: محور برنامه تربیتی مبارزه با دوست داشتنی‌ها یا هوای نفس است، کدام یک از اولیای خدا بوده است که از دوست داشتنی‌های خوب و حلال نگذشته باشد؟ حتی خدا انسان را با علاقه‌ها و دوست داشتنی‌های معنوی امتحان می‌کند. پس مخالفت با هوای نفس طبق یک برنامه تربیتی دراز مدت مداوم باید به عنوان اصل دین قرار دهیم.

*سنگری: مداحان باید قدرت اجتهاد در شناخت مقاتل داشته باشند

محمدرضا سنگری ابراز داشت: مدتی پیش در یکی از دیدارها با مقام معظم رهبری ایشان فرمودند: یک مرکز هوشمندی را نیازمندیم که امور آموزش، گزینش و مدیریت مسائل و مباحث مداحی را عهده دارد شود.

وی افزود: گرچه ما سال‌های سال (شاید بیش از یک سده) است که به شیوه استاد-شاگردی و مرید و مرادی در حوزه تربیت و آموزش مداح عمل شده و بسیار هم موفق بوده است، اما در روزگار ما به سبب گستردگی حوزه مداحی که هرگز در گذشته این گونه نبوده باید منظم‌تر عمل کرد؛ یعنی در گذشته مداح فقط مداحی می‌کرد، اما امروز زیارتنامه و ادعیه‌خوانی و مقتل‌خوانی وارد این حوزه شده است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: حتی گاهی اوقات در کنار سخنوری و طرح مسائل و مباحث، به روز بودن و به هنگام بودن مقوله‌ها و زمینه‌هایی است که ایجاب می‌کند که مداحی را با سازماندهی دقیق‌تر و بهتری آموزش بدهیم.

وی افزود: نکته دیگر این است که مداحی امروز بسیار دامن‌گستر شده و مداحان معدود و محدود نیستند، امروز بر اساس یک آمار نسبی بیش از 60 هزار مداح در کشور داریم و آموزش 60 هزار مداح که بسیار مهم و مؤثر هستند نیازمند سازماندهی است.

این محقق و پژوهشگر اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه باید به سمت نظام آموزشی دقیق و مشخصی برویم، اما بریده و گسسته از سنت‌ها نباشیم، گفت: این نظام نباید به گونه دانشگاه باشد که متن‌ها ابتر و نیمه تمام بماند و رابطه‌ها مانند استاد و دانشجو باشد، بلکه ارتباطات عمیق قلبی و اسوه بودن استاد برای شاگرد، باید مراعات شود.

وی ادامه داد: طبیعتاً چنین مسأله نیازمند فکر و سازماندهی است که یک اتاق فکر برای این موضوع باید شکل بگیرد تا کم کم به سراغ تأسیس پژوهشکده برویم و پس از آن به سمت تأسیس رشته حرکت کنیم که با سازمان رشته‌های موجود دانشگاهی متفاوت باشد.

سنگری تأکید کرد: باید مواد درسی لازم، کتاب‌ها و منابع مشخص و روشن باشد، دوره مشخص باشد و آزمون اتفاق بیافتد و عوامل دیگری که ویژه و مختص مداحی است نیز نباید مورد غفلت قرار بگیرد، مانند رابطه‌های بسیار صمیمی استاد و شاگرد یا تمام کردن یک درس نه مانند نظام دانشگاه که متون را نیمه تمام می‌گذارند.

وی افزود: مباحث عملی، نظری و مهارتی باید در کنار هم باشند و آزمون استاد محور باشد و نه ترم محور. یعنی مطمئن بشویم دانشجوی ما آموزش‌های لازم را کسب کرده است.

این عاشوراپژوه با بیان اینکه پالایش مقاتل برای مداحان و معیار سنجش اعتبار مقتل‌ها مسأله بسیار مهم و حساسی است، گفت: اگر ما شعاع تأثیر و ژرفای کار مداح را بدانیم که هم با قلب‌ها و هم با ذهن‌ها سر و کار دارد و معمولاً نشست‌هایی که مداحان حضور دارند در جهت‌دهی و تعمیق آموزه‌های دینی بسیار مهم است و به ویژه بعد محبتی اهل بیت را تقویت می‌کند، به نظر من همان حساسیتی که یک روحانی در قلمرو مباحث فقهی حساسیت دارد تا به پختگی و تجربه و متن‌شناسی برسد، این اتفاق هم برای یک مداح باید بیافتد.

وی ادامه داد: مداح یا به جایی برسد که قدرت اجتهاد در شناخت مقاتل داشته باشد و مقاتل را دقیقاً پالایش و انتخاب کند و اگر به این مرحله نرسیده است، باید دست در دست کسی داشته باشد که حتماً در زمینه مقاتل اجتهاد کرده و به شناخت کافی رسیده است و بر اساس نظر او عمل کند، زیرا در حوزه مقاتل تحریف‌های زیادی داریم و غلو و مبالغه و خروج از واقعیت‌های تاریخی بسیار اتفاق افتاده است که الان آسیب‌های آن را هم کاملاً حس می‌کنیم.

*حدادیان: مداح اهل بیت(ع) زائر معصومین است/ لزوم توجه به طهارت روح در مداحی

سعید حدادیان بیان داشت: عابدان و زاهدان و اولیای خدا و همچنین مردم به مداحان به چشم ابزار توسل به اهل بیت(ع) نگاه می‌کنند و به مداحان به احترام این خاندان احترام می‌گذارند و طهارت را برای مداحان واجب می‌دانند.

وی افزود: همه عبادات مقدمه‌ای به نام طهارت دارد، اما طهارت جسم به دو بخش وضو و غسل تقسیم می‌شود. نباید خادم اهل بیت(ع) که همه را به منبع طهارت باطن یعنی آل الله دلالت می‌دهد و دم از این خاندان می‌زند، خود مطهر نباشد.

این ذاکر اهل بیت(ع) ابراز داشت: نه اینکه نمی‌شود بی‌وضو متوسل شد، مثلاً کسی در گوشه بیمارستان گرفتار بیماری است یا به هر دلیل نمی تواند وضو داشته باشد، اما در حالت عادی مبادا اراده تبلیغ آل الله را داشته باشیم و وضو نداشته باشیم یا غسلی به گردن ما باشد، اگر همیشه با وضو باشیم علاوه بر اینکه تأثیر معنوی دارد، همیشه آماده عبادت هستیم.

وی ادامه داد: وقتی به زیارت می‌رویم سفارش شده که غسل زیارت کنیم، نباید مداحی بخواهد ذکر اهل بیت(ع) را شروع کند اما این نکته را در نظر نداشته باشد که زائر معصومین است.

این ذاکر اهل بیت(ع) با بیان اینکه در کنار غسل و وضو وضعیت ظاهری مداحان هم باید شایسته باشد، گفت: طهارت باطن هم یعنی اینکه من ذهنم را از پلیدی‌ها و زشتی‌ها پاک کنم، مثلاً اینکه خدا را نبینیم و آدم‌ها را ببینیم، مثلاً فلان مطلب را بگوییم که مجلس بگیرد و... . طهارت باطن همان اخلاص و نیت پاک است.

وی افزود: مداح باید با قرآن مأنوس باشد و همیشه همراه داشته باشد، باید با قرآن زندگی کند، کسی که با قرآن زندگی می‌کند با مسئولیت بیشتری بر منبر مدح اهل بیت(ع) می‌نشیند.

حدادیان با توصیه به مداحان درباره دریافت پول از راه مداحی گفت: سعی کنید پول نگیرید و تلاش کنید برای خود شغلی داشته باشید و از همین راه برای مجالس امام حسین(ع) خرج کنید.

وی ادامه داد: عده‌ای در قبال کار مداحان رانت و موقعیت‌های خاص پیشنهاد می‌کنند، خدای ناکرده به روزی رسانی خداوند و حضرت ولی عصر(عج) و حضرت امام حسین(ع) شک نکنید و ارزش کارتان را با پول مقایسه نکنید.

*عابدی: مداح باید از کارهای مکروه هم پرهیز کند

ماشاءالله عابدی با بیان اینکه مداحان در جامعه عَلَم هستند، ابراز داشت: مداحان هر کاری بکنند نسبت به وسعت وجودشان در جامعه تأثیر می‌گذارند، یکی در حد خانواده، یکی در محل، یکی در سطح کشور و دیگری در سطوح بالاتر. هر چه وسعتش بیشتر باشد، مسئولیتش سنگین‌تر است و باید بیشتر مراقبت کند.

وی افزود: مداح باید حتی از کارهای مکروه در ملاء عام و در حضور جامعه پرهیز کند، اگر مداحی که شاخص است دچار آلودگی‌هایی شود، تأثیرش در جامعه چند برابر می‌شود، اگر دیگران من را به عنوان یک مداح ببینند که در قهوه‌خانه قلیان می‌کشم، دیگران دیگر به قلیان اکتفا نمی‌کند بلکه چند پله بالاتر می‌روند، بنابراین باید مراقبت و مواظبت کرد و از همین کارهای کوچک پرهیز کرد تا بتوان دیگران را از کارهای بدتر بازداشت.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها