امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63461
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۵۵
تعداد بازدید: 48
دکتر عبدالرضا فرجی‌راد، استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه امروز در گفتگو با ...

دکتر عبدالرضا فرجی‌راد، استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه امروز در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص وضعیت اوکراین اظهار داشت: خیلی اعتقادی به شکست روس‌ها در اوکراین ندارم چرا که اوکراین در ابتدای راه است و با اتفاقی که دیروز افتاد، مسئله برای مردم این کشور بسیار حساس شده و اگر از این به بعد با ظرافت و دقت رفتار نکنند سرنوشت اوکراین هم نظیر سرنوشت گرجستان خواهد بود همانطور که در گرجستان روس‌ها شکست نخوردند بلکه مردم و تا حدودی هم غرب شکست خوردند.

* اوباما: روسیه صفحه شطرنج پس از جنگ سرد نیست

وی در خصوصی ارتباط شکست روسیه در اوکراین و مواضع آن در سوریه،‌ گفت: درست است که روسیه فعلا در اوکراین آن برآوردی را که داشته به دست نیاورده است و به نحوی مخالفین و رئیس جمهور اوکراین پیروز شدند اما اگر بخواهیم بین مسئله اوکراین و سوریه ارتباطی پیدا کنیم نمیتوانیم بگوئیم که هیچ چیزی به هم ربطی ندارد اما آن چیزی که اوباما بعد از اتفاق اوکراین مطرح کرده این است که ما نمیخواهیم در اوکراین، روسیه را تحت فشار قرار دهیم یا در واقع روسیه صفحه شطرنج پس از جنگ سرد نیست.

فرجی‌راد ادامه داد: مفهوم این جمله این است که آمریکایی‌ها دنبال یک رقابت و آزار و اذیت روس‌ها در اوکراین نیستند البته شاید بدشان نیاید که یک فشار جزئی به روسیه بیاورند تا بتوانند اتفاقات سوریه را بالانس کنند.

* آمریکا می‌داند راهکار دیگری در سوریه ندارد/ آمریکا نگران امنیت اسرائیل است

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه  ادامه داد:‌در سوریه درست است که امریکایی‌ها به خواسته خود نرسیدند اما آنها می‌دانند فعلا در سوریه راهکاری به غیر از این که هست وجود ندارد و آنها در سوریه بازنده نیستند بلکه نمی‌خواهند در سوریه فعلا حوادث به نحوی پیش برود که رژیم سقوط کرده و اوضاع از کنترل خارج شود، امنیت اسرائیل به خطر بیفتد و تروریست‌ها و گروه‌های سلفی روی کار بیایند.

وی با بیان اینکه " فشار جزئی امریکایی‌ها به روسیه را نفی نمی‌کنم"، افزود: یادمان باشد در اوکراین با وجود اتفاقاتی که رخ داد و توافقنامه‌ بین رئیس جمهور و مخالفان اعمال شد، بعد از چند ساعت رژیم سقوط کرد، رئیس جمهور کاخ ریاست جمهوری را گذاشته و به مکان نامعلومی سفر کرد و این آن چیزی است که باید اتفاق می‌افتاد. یعنی اوضاع علی‌رغم توافقی که شده بود از دست رئیس جمهور خارج شد در حالی که همه انتظار داشتند "یانوکوویچ" در مسند قدرت نماند که این نیز نتیجه اشتباه خود یانوکویچ در خصوص اصرار زیاد وی برای نگهداری "تیموشنکو" در زندان است.

* اشتباه یانوکوویچ در اصرار بر حصر تیموشنکو

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه تیموشنکو فردی غرب گرا و متمایل به توسعه روابط با اتحادیه اروپا است و طرفداران قابل توجهی به ویژه در غرب اوکراین دارد و اصرار یانوکوویچ برای نگهداری ایشان در حصر به نحوی که نیامدن ایشان به صحنه سیاسی به ویژه در انتخاباتی که در اوکراین در پیش بود، مشخص بود که اوکراین وضعیت نامعلومی پیدا خواهد کرد و روس‌ها هم در این مورد اشتباه کردند که اجازه دادند یانوکوویج بر این تصمیم خود اصرار کند.

وی خاطرنشان کرد: روسیه تحلیل خود را داشته است و اینطور نیست که بگوییم دیروز اتفاق عظیمی افتاد و با اینکه نماینده روسیه به کیف آمد و مذاکراتی بین نمایندگان اتحادیه اروپا و یانوکوییچ انجام می‌شد و همچنین به نحو غیر مستقیم با روس‌های برقرار می‌شد، حتی روس‌ها با توجه به شرایطی که در اوکراین پیش آمده بود و سبب بی‌ثباتی عظیمی شده بود بدشان نمی آمد که در سوریه به نحوی مسئله را از ابتدا شروع کنند.

* احتمال دو نیم شدن اوکراین در صورت اصرار بر جدا شدن از روسیه

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: روسها در اوکراین دستشان خالی نیست و از منطقه شرق اوکراین دارند غرب اوکراین را مورد فشار قرار می‌دهند و یک ذهنیت برای غرب اوکراین می‌سازند که اگر اصراری برای سیاست‌های خود و جدایی از روسیه وجود داشته باشد این خطر وجود دارد که اوکراین به دو بخش تبدیل شود و به نحوی حاکمیت در واقع حاکمیت سرزمین را از دست بدهند.

وی گفت: درست است که اوکراین سرزمین مهمی از نظر کشاورزی دارد اما باید توجه کرد که بخش عمده سرانه کشاورزی و اقتصادی اوکراین در بخش شرقی قرار دارد نظیر کارخانه‌های بزرگ، کارخانه های جت، هواپیماسازی‌های بزرگ، سکوهای عظیم موشکی، کارخانه‌هایی که موشک‌ها و هواپیماهای مسافربری می‌سازند لذا مردم اوکراین، به عنوان مردمی با سواد که حتی در طبقه کارگر هم سطح سواد بسیار بالاتراز بسیاری از کشورها دارند، درک می‌کنند که خروج شهر اوکراین از حاکمیت سرزمینی کشور اوکراین می‌تواند ضربات جبران ناپذیری به آنها وارد کند از این رو اینطور تلقی نشود که حتما در اوکراین، روسیه باخته است و این احتمال را بدهید که آنچه دیروز اتفاق افتاد روسیه هم به آن تمایل داشته تا بتواند فشارهایی را برای آغاز مسائل شروع کند.

* اوکراین پاشنه آشیل آمریکا و پوتین

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه" مسائلی که در چند ماه گذشته در اوکراین رخ داده است تا کنون نتوانسته به تیرگی روابط آمریکا و روسیه بینجامد"، گفت: آمریکایی ها نمی‌خواهند که اوکراین پاشنه آشیل روابط آمریکا و پوتین باشد زیرا در حال حاضر در چند مسئله مهم امریکا و روسیه همکاری می‌کنند و تا حدودی می‌شود گفت در این مسائل مهم کار در مواقعی پیش رفته است از آن جمله مسئله هسته‌ای ایران که اگر آمریکا نمی‌خواست یا روسیه نمی‌خواست یا اینکه می‌خواستند رقابت کنند کار پیش نمی‌رفت.

وی ادامه داد: درست است که مسئله سوریه در ژنو2 دستاوردی نداشت اما همین‌ که در حمص توانستند در همین کنفرانس روی یک آتش بس موقتی توافق شود و تعدادی از مردم از محاصره خارج شده و نجات پیدا کنند خود یک موفقیت نسبی بود و همچنین احتمال وجود دارد که مذاکرات ادامه داشته باشد.

* اوکراین رگ حیاط و خاک استراتژیک روسیه

فرجی راد خاطرنشان کرد: اوکراین برای روسیه اهمیت حیاطی دارد یعنی اگر بیش از این اصرار بر جدایی اوکراین از روسیه کنند، روسیه واکنش شدید نشان می‌دهد چرا که یک خاک استراتژیک است برای روسیه .

وی با بیان اینکه "فاصله 470 کیلومتری اوکراین تا مسکو از لحاظ دفاعی معنی بزرگی دارد،‌تاکید کرد: هیتلر در آلمان تلاش می‌کرد اوکراین را به دست بیاورد چرا که معتقد بود از این طریق می‌تواند روسیه را فتح کند اما تنها 1 سال توانست اوکراین را اشغال کند و روس‌ها با چنگ و دندان آن را پس گرفتند و در حال حاضر هم هرکاری که قبلا انجام می‌داند برای دفاع از اوکراین انجام خواهد داد.

* روسیه بدون اوکراین ناقص است

استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه ادامه داد: اوکراین روسیه را تغذیه کرده و می‌کند و حتی اکنون بهترین زمین‌های کشاورزی اروپا در اوکراین قرار دارد و بسیاری از کمبودهای روسیه از طریق اوکراین تغذیه می‌شود و صنایع این کشور مکمل صنایع روسیه هستند که بهترین صنایع شوروی سابق است و اگر روسیه به این صنایع دسترسی نداشته باشد صنایع موجود در روسیه هم ناقص می‌ماند از این رو از لحاظ استراتژیک و امنیتی، مواد غذایی و صنعتی، اوکراین برای روسیه بسیار حیاطی است.

* مذهب و کلیسای ارتودوکس روسیه مدیون اوکراین

وی گفت: همچنین ابزارهای مختلفی در اختیار روسیه قرار می دهد در واقع کلیسای ارتودوکس روسیه امروز مدیون اوکراین است چرا که از اوکراین شروع شده و به روسیه رسید از این رو اگر بر جدایی اوکراین پافشاری بشود روس‌ها مجبور به عکس العمل شدید خواهند شد و البته امریکایی‌ها هم اوکراین آنقدر برایشان مهم نیست که بخواهند با روسیه درگیر شوند.

* آمریکا فقط اوکراین را نیشگون می‌گیرد/اتحادیه اروپا خواهان عضویت اوکراین نیست

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اوکراین برای امریکا فقط یک منطقه مرکزی است که می‌شود آن را نیشگون گرفت، در واقع می‌شود یک رقابت کوچک ایجاد کرد برای امتیاز دادن و امتیاز گرفتن. آنچه که مهم است این است که در اوکراین بیشتر اروپا و اتحادیه اروپا است که این اتحادیه هم نمی‌خواهد اوکراین به طور کامل از روسیه جدا شود و این یک ریسک بالا دارد چرا که باید در قبال گرفتن چیزی، چیزی را داد از این رو اتحادیه اروپا هم نمی‌خواهد خواسته مردم غرب اوکراین را پذیرا باشد و اوکراین به عضویت اتحادیه در بیاید و این مهم را رسما اعلام کرده است.

فرجی راد تاکید کرد: اتحادیه اروپا در حال حاضر مشکلات و مسائل عدیده ای با شرق و جنوب شرق اروپا که عضو اتحادیه شدند، دارد چرا که در آنجا بیکاری موج می‌زند و هزینه‌هایشان، مهاجرت پذیریشان و .... از امکاناتی است که باید این کشورهای مهم اروپایی داشته باشند در حالی که هم اکنون با توجه به وضعیت نابسامان اوکراین و اقتصاد آن اتحادیه اروپا نمی‌خواهد کشور بزرگ دیگری با جمعیتی نزدیک به 50 میلیون به اتحادیه اضافه شود و مشکلی بر مشکلاتش افزوده شود.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا بعد از فروپاشی شوروی و عضوگیری‌های جدید در شرق اروپا رسما اعلام کرد که مرزهای اتحادیه جایی است که در حال حاضر وجود دارد یعنی اوکراین و مولداوی این مهم به این معنی است که به هیچ عنوان عضو جدیدی در خارج از این مرزها نمی‌گیرد اما کشورهایی که علاقه‌مند هستند به عضویت اتحادیه در بیایند می‌توانند یک پیمان همکاری اقتصادی با اتحادیه داشته باشند . در واقع اتحادیه می‌خواهد اوکراین پیمان همکاری اقتصادی با اروپا داشته باشد و این همان مسئله ای است که یانوکویچ پیمان آن را امضا ‌نکرد و سبب مسائل اوکراین شد.

* سیاست دور از دسترس تیموشنکو

تیموشنکو شب گذشته اعلام کرد که " مردم باید به تظاهرات خود ادامه دهند تا جایی که ما به عضویت اتحادیه اروپا بپیوندیم " لاکن این سیاستی است که خانم تیموشنکو به این زودی‌ها به آن نخواهد رسید و دستاوردی برای مردم اوکراین نخواهد بود، لذا اوکراین چون کشور استراتژیکی است باید هم اروپا را داشته باشد هم روسیه را.

* اروپایی شدن اوکراین و جدایی آن از اصول اجرایی روسیه

وی ادامه داد: آنچه که اروپا از اوکراین می‌خواهد این است که ساختارهای آن اروپایی شود یعنی قانون اساسی، دموکراسی، حقوق بشر و اصولی که اروپا به آن اعتقاد دارد، اعمال شود و این اصول از اصولی که الان در روسیه اعمال می‌شود، جدا شود. بنابراین اوکراین خیلی مسئله مهمی نیست که دستگاه اداری و اجرایی آمریکا خودش را با اوکراین درگیر کند ضمن اینکه گرجستان تجربه بدی برای غرب بود و آنها فهمیده‌اند که اصرار زیادی منجر به از دست دادن گرجستان و جدایی بخش‌هایی از سرزمینشان شد.

* اوکراین مسیر ترانزیت ایران به اروپا

فرجی‌راد در خصوص اینکه "وضعیت اوکراین می‌تواند حربه‌ای برای شکاف‌افکنی ایران بین آمریکا و روسیه شود"، اظهار داشت: اوکراین برای ایران مهم است همانطور که قفقاز مهم است، سرزمین بالای آن یعنی همان اوکراین هم مهم است. یک اهمیت آن این است که راه ترانزیتی برای ایران به غرب است، ایران از قفقاز عبور کرده و با ورود به اوکراین وارد اروپا می‌شود. دوم اینکه قفقاز و اوکراین منطقه ای است که بازار خوبی برای ایران ایجاد کرده به شرط اینکه بتوانیم از آن استفاده کنیم هرچند که در حال حاضر رابطه خوبی بین قفقاز و اوکراین با ایران وجود دارد. اوکراین منبع خوبی است برای کالاهای مورد نیاز ایران چه کالاهای کشاورزی و چه کالاهای کشاورزی دامی و چه محصولات باغی و غله‌ای به ویژه که اوکراین یکی از تولید کنندگان مهم آن است .البته با توجه به مسیر باید توجه داشته باشیم هر چیزی که از اوکراین وارد می‌کنیم آزمایشات مربوطه را انجام دهد.

* اوکراین راهبردی برای پیشرفت صنایع هوایی ایران است

وی گفت: اوکراین از لحاظ صنعتی کالاهایی دارد که به راحتی می‌توانیم به دست بیاریم. ما به دنبال پیشرفت هستیم در صنایع هوایی و اوکراین می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند بنابراین نباید سیاست‌هایی در مقابل اوکراین اجرا کنیم که احساس شود در درون اوکراین ما به سمت مردم غرب یا شرق اوکراین گرایش داریم بلکه ما می‌خواهیم با تمام مردم اوکراین کار کنیم.

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی سیاست با مجموعه اوکراین است و باید به نحوی پیش برود که به حاکمیت و عدم تجزیه اوکراین تاکید کنیم یعنی ما یک اوکراین یک پارچه را می‌خواهیم.

وی گفت: اگر ما از یکی از قدرت‌ها، چه روسیه و چه غرب و اروپا و آمریکا حمایت کنیم این انعکاس مردمی خواهد داشت یعنی مردم غرب احساس می‌کنند که ما آنها را رها کرده و به شرق تمایل داریم و بلعکس. از این رو ما نباید در سیاست خارجی مان مردم اوکراین را دونیم کنیم برای ما همه مردم اوکراین مهم هستند و ما روابط خوب با این کشور می‌خواهیم و در تحریم‌های جمهوری اسلامی هم دیدیم که علی‌رغم فشارهای زیادی که روی قفقاز و اوکراین وجود داشت تا تحریم‌های ما کامل شود، توانستیم فرصت‌های خوبی برای خود ایجاد کنیم و روابط خوبی با گرجستان و اوکراین داشته باشیم . اصلا نباید در مقوله جداسازی مردم اوکراین وارد شویم برای ما آنچه که مردم اوکراین انتخاب کنند، مهم است.

* مسئله اوکراین با تفاهم خارج از مرز حل می‌شود/مردم اوکراین آنچنان دخیل نیستند

فرجی راد در خصوص ثبات وضعیت جدید و انقلاب اوکراین خاطرنشان کرد: اوکراین استراتژیک است و این مردم اوکراین نیستند که دخالت زیادی در امور داشته باشند . البته نقش مردم نیز انکار ناپذیر است اما چون کشوری استراتژیک است با تفاهم خارج از مرزهای آن مسئله اش حل می‌شود یعنی از یک طرف روسیه و روس‌ها و از طرف دیگر اروپا و امریکا. این فشارها باعث می‌شود اینها ناچار به درپیش گیری سیاست معتدلی در خصوص اوکراین می‌شوند و اگر این سیاست معتدل اجرا نشود هرکسی که بخواهد پیروز میدان باشد سبب همان بی ثباتی دوره‌های قبل خواهد شد. بنابراین اوکراین از نظر افراد و کشورهایی که از خارج بر آن دستی دارند، نباید یک برنده و بازنده داشته باشد از این رو اروپا و روسیه باید بنشینند و عاقلانه درباره سیاستگذاری آن تصمیم بگیرند.

* امتیازدهی روسها به اوکراین/اوکراین گارد اقتصادی و منبع درآمد روسیه در اروپا است

وی افزود: روس‌ها آمادگی کامل دارند برای امتیاز دهی به اوکراین چرا که روس‌ها نمی‌خواهند اوکراین را از اروپا جدا کنند و از ایجاد رابطه خوب و اجرای سیاست درهای باز اوکراین با اروپا نیز استقبال کرده و آن را تشویق می‌کنند برای ایجاد رابطه تجاری خوب با اروپا زیرا گارد روسیه از طریق اوکراین به اروپا می‌رسد و منبع درآمد و اقتصادی است برای روسیه این گارد استراتژیک است  وبه نحوی اروپا را نیازمند خودش می‌کند بنابراین روسیه اعتقادش بر این است که نباید اوکراین با اروپا به نحوی پیش برود که روسیه را فراموش کرده و روسیه دستش از اوکراین خالی باشد و نتواند از صنایع، کشاورزی، نفوذ فرهنگی اوکراین به ویژه در شرق و یا مذهب اورتودوکسی که درشرق اوکراین قرار دارد و روسیه مدعی آن است، استفاده کرده و دست خالی باشد. پس اوکراین باید کشوری باشد که با اروپا در ارتباط باشد اما نه ارتباط استراتژیک، چرا که استراتژیک شدن این ارتباط سبب فراموشی روسیه می‌شود. بنابراین اوکراین باید با روسیه روابط خوبی داشته باشد تا روسیه نیز بتواند همکاری لازم را با اوکراین داشته باشد.

* ‌تا توافق بین اروپا و روسیه صورت نگیرد اوکراین مغشوش و بی ثبات است/سیاستهای اروپا و امریکا در اوکراین بر هم منطبق هستند

استاد ژئوپلتیک در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مسئله اوکراین و این بی‌ثباتی‌ها ادامه خواهد داشت تا توافقات بین اروپا و روسیه برقرار شود البته آمریکا هم از دور دستی بر آتش دارد اما به نظر می‌رسد که تمایل چندانی ندارد که در مسئله اوکراین دخالت کنند و به نحوی که دخالتهای آمریکا از کنترل اروپایی‌ها خارج شود و عدم امنیت برای اروپا ایجاد شود بنابراین سیاست‌های اتحادیه اروپا و سیاست‌های امریکا در اوکراین کاملا بر هم منطبق است ضمن آنکه اروپا سرمایه گذاری‌های بزرگی در روسیه انجام داده است و نمی‌خواهد روسیه را عصبانی کند همچنین روسیه امنیت اروپا را هدف قرار نداده است و امریکا هم در دوردست قرار دارد و بنابراین امریکا در واقع مهره دیگری در اوکراین است و با اروپا مهره سومی را تشکیل داده است.

* تیموشنکو هم جزو مسئولین دارای فساد اقتصادی است/ غرب‌گراهای اوکراین مخالفان تیموشنکو

وی در خصوص تیموشنکو نیز گفت: این اتفاقات به این معنی نیست که تیموشنکو در انتخابات ماه آینده اوکراین پیروز می‌شود و حتی در سخنرانی ایشان یک دسته از مردم به  نشانه اعتراض محل را ترک کرده اند به این علت که بخشی از مردم تیموشنکو را محکوم می‌کنند یک عده‌ای معتقدند که در انقلاب نارنجی‌ای که انجام شد، اشتباهات تیموشکن باعث شد انقلاب از دست مردم خارج شود و این درست هم هست. بخشی از مردم اوکراین تیموشنکو را هم جزو مسئولینی می‌دانند که دارای فساد مالی است خصوصا افرادی که گرایش به غرب دارند تمایلی ندارند که تیموشنکو سر کار بیاید و اینطوری نیست که تیموشنکو بر اساس این انقلاب بر سر کار بیاید و اگر هم بیاید اگر بر عقاید قبلی یعنی جدایی اوکراین از روسیه و گریش به سمت غرب را ادامه دهد، دوباره انقلابی در اوکراین رخ خواهد داد و فردی خواهان و طرفدار روسیه سر کار خواهد آمد.

فرجی راد در پایان تصریح کرد: مسئله اوکراین اینطور نیست که بگوییم روسیه در این شرایط باخته و تمام شده است چرا که اوکراین برای روسیه کشوری حیاطی است از این رو روسیه در برخی مواقع سکوت کرده و در موقعیت مقتضی  اقدامات را به عمل خواهد آورد. غرب نیز متوجه این مسائل شده است و مذاکرات دیپلماتیک پنهان نیز خیلی از مسائل را در اوکراین حل می‌کند و مسائل اوکراین از طریق راه حل‌های دیپلماتیک به ویژه بین روسیه و اروپا قابل حل است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها