امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۴:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63485
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۱۶
تعداد بازدید: 336
در حالی که برخی منابع از تغییر دبیر شورای عالی امنیت و رئیس سازمان جاسوسی عربستان خبر می دهند، فرضیه های متعددی برای کنار گذاشتن بندر بن سلطان مرد ...

در حالی که برخی منابع از تغییر دبیر شورای عالی امنیت و رئیس سازمان جاسوسی عربستان خبر می دهند، فرضیه های متعددی برای کنار گذاشتن بندر بن سلطان مرد پشت پرده و خبرساز اطلاعاتی آل سعود در رسانه ها منتشر شده است.

عمدتا بیماری و شکست در پرونده سوریه از دلایل برکناری بندر بن سلطان عنوان شده است. به همین دلیل پیش بینی می شود که این جابجایی بخشی از تغییرات در نحوه مواجه با پرونده سوریه خواهد بود. منابع غربی شاهزاده محمد بن نایف وزير كشور عربستان را به عنوان گزینه جایگزین وی نام برده اند. این احتمال زمانی قوت گرفت که این فرزند ولیعهد اسبق عربستان، هفته گذشته برای ملاقات با سوزان رایس، مشاور امنیت ملی و لیزا موناکو، دستیار رئیس جمهور در امور امنیت داخلی و ضد تروریسم به کاخ سفید رفت.

بر اساس یک ارزیابی راهبردی و امنیتی فرضیه های جدیدی درباره این تغییرات امنیتی و اطلاعاتی مطرح است:

الف: برجسته ترین سابقه امنیتی شاهزاده محمد بن نایف تسلط و اشراف وی بر گروه های القاعده مخصوصا در عربستان و یمن است. بر این اساس این فرضیه مطرح می شود که انتخاب وی پاسخ فوری به یک دغدغه امنیت داخلی عربستان بوده است.

اخیرا برخی منابع عمده نگرانی امنیتی عربستان را بازگشت عناصر عربستانی القاعده از سوریه و احتمال خرابکاری و ترور عناصر موثر آل سعود را عنوان کرده اند. استفاده ابزاری بی محابای بندر بن سلطان از تروریست های تکفیری در عراق، لبنان و مخصوصا سوریه اینک حوزه امنیتی عربستان را نیز تهدید می کند. در طول همین نگاه، آمریکایی ها نیز مبارزه با القاعده را از اولویت های اول امنیت خود می دانند و در ماه های اخیر و در پی غیر قابل کنترل شدن گروه های تروریست در سوریه این اولویت پررنگ تر نیز شده است. بنابراین با روی کار آوردن یک متخصص مبارزه با القاعده در راس جریان امنیتی عربستان به دنبال رفع تهدید امنیت ملی خود هستند. محمد بن نایف از اواخر دهه ۱۹۹۰ ارتباط نزدیکی با سازمان سیا برقرار کرد و سرآغاز این ارتباط عمدتا در بحث نحوه مواجهه و مبارزه با القاعده صورت گرفت.

ب: اقدامات عصبی و افراطی بندر بن سلطان در حمایت از تروریست ها در منطقه سبب شد که حتی پوتین به صورت صریح درخواست کند که عربستان را در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار گیرد. عربستان در پرونده سوریه به عنوان کشوری حامی تروریست ها شناخته می شود و وجهه بین المللی این کشور به شدت تحت تاثیر رویکردهای افراطی بندربن سلطان قرار گرفت. به نظر می آید عربستان با آوردن محمد بن نایف که وی را در این سالها رسانه های غربی و مخصوصا آمریکایی به عنوان فردی مبارز در مقابله با ترروریسم تبلیغ کرده اند، تلاش می کنند تاحدودی از تخریب وجهه بین المللی آل سعود کاسته شود.

ج: یک فرضیه امنیتی مهم دیگری نیز وجود دارد این است که این جابجایی قسمتی دیگر از تغییرات زیرسیستمی مهم منطقه ای است که در ادامه برخی تغییرات مدنظر در کشورهای عربی از جمله قطر صورت گرفته باشد.

در قطر پس از یک دوره افراط در سیاست خارجه این کشور مخصوصا در پرونده سوریه نهایتا منجر به تغییر پادشاه این کشور و جابجایی قدرت در خاندان آل ثانی و آمدن پسری جوان به جای پدر شد. بر این اساس برخی تحلیلگران معتقدند تغییرات امنیتی عربستان ادامه تحولی است که آمریکا این بار در کشوری عربی دیگر یعنی عربستان دنبال می کند. به همین دلیل پیش بینی می شود تغییرات در حوزه اطلاعاتی و امنیتی عربستان بسیار گسترده تر از موارد درز کرده در رسانه ها باشد. تغییراتی که احتمالا پس از بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات، شامل سعود الفیصل وزیر امور خارجه، شاهزاده سلمان بن سلطان معاون وزیر دفاع و چند مسؤول دیگر نیز شود. این تغییرات آرام و نرم که کوتاه مدت و فوری نیست از دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آغاز و به وزارت خارجه عربستان ختم خواهد شد. گزاره اصلی این تغییرات جلوگیری از فروپاشی حکومت های خانوادگی منطقه و همسو کردن هرچه بیشتر این کشورها با سیاست های جدید امریکا در غرب آسیا و شمال آفریقا است.    

منبع:جهان نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار