امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63490
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 156
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حمید رضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در یک نشست خبری با اشاره به برگزاری ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حمید رضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در یک نشست خبری با اشاره به برگزاری همایش مدیریت جامع راهبردی انرژی که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود گفت: مدیریت جامع انرژی یکی از ضروریاتی است که در سالهای اخیر نسبت به آن کم توجهی شد.

وی ادامه داد: در مجلس هشتم فقدان راهبرد اجمع انرژی به چشم می خورد از این رو تلاش کردم تا بتوانم در کمیسیون انرژی مجلس سندی را در این خصوص ایجاد کنم.

وی با اشاره به اینکه موسسه مطالعات انرژی کار را شروع ولی به اتمام نرساند ادامه داد: در طرح جامع انرژی قصد داریم از شرایط فعلی تا شرایط ویژه آینده مسیری را مشخص کنیم از این رو سعی کردیم تا در برنامه پنجم توسعه گنجانده شود.

کاتوزیان تصریح کرد: در همایش روز پنجشنبه سعی کردیم تا ابعاد این سند و اهمیت آن و موضوعات مربوط به آن توجه شود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه بیشتر انرژی در ایران به جای مصرف صحیح تلف می شود اظهار داشت: امیدواریم در این همایش به سوالات تصمیمگیران و تصمیم سازان پاسخ دهیم.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع انرژی یک پیشنیاز و مطالعه مقدماتی است که موسسه مطالعات انرژی باید آن را تهیه کند گفت: پیش از انقلاب یک دانشگاه آمریکایی به دنبال تهیه این طرح برای ایران بود اما با وقوع انقلاب و تغییراتی که در ایران رخ داد این طرح نیز نیمه کاره ماند.

کاتوزیان در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون به طور متوسط روزانه 400 تا 500 میلیون متر مکعب گاز در کشور مصرف می شود گفت: اگر از هم اکنون به فکر طرح جامع انرژی در کشور نباشیم در سال ۱۴۰۴ مصرف گاز به 2.5 میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید که در این صورت ایران به عنوان بزرگترین وارد کننده گاز در جهان  مطرح خواهد شد.

وی ادامه داد: از این رو دولت یازدهم باید به دنبال حل این مشکل باشد تا نسل آینده با کمبود جدی منابع انرژی مواجه نشود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت خاطرنشان کرد: در بحث بهره برداری از منابع فسیلی مشکلات کمی داریم اما لازم است که شرکت های خارجی ما را در زمینه اکتشاف و استخراج منابع هیدروکربوری کمک کنند و از طرفی بتوانیم انتقال تکنولوژی را نیز به دنبال داشته باشیم.

وی ادامه داد: خودکفایی در ذات خود بسیار مفید است و باید در ورود شرکت های خارجی به صنعت نفت خود عامل تولید داخل نیز گنجانده شود تا بتوانیم در این زمینه نیز موفق ظاهر شویم که خوشبختانه با مطالعه قرار دادهای جدید این عامل در آن دیده شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها