امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6351
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 202
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، ملاقات با رئیس جمهور قزاقستان و انجام مذاکرات دوجانبه، امضا اسناد همکاری ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، ملاقات با رئیس جمهور قزاقستان و انجام مذاکرات دوجانبه، امضا اسناد همکاری و نیز افتتاح خط‌ آهن بین‏‌المللی قزاقستان –ترکمنستان-ایران در مرزهای قزاقستان–ترکمنستان از مهم‌ترین برنامه سفر 2 روزه «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به قزاقستان اعلام شده است.

سفر رئیس جمهور ترکمنستان به قزاقستان در حالی است که پیشتر رئیس راه‌آهن قزاقستان از افتتاح خط‌‌‌‌ آهن بین‏‌المللی ایران-ترکمنستان-قزاقستان با حضور سران 2 کشور آسیای مرکزی خبر داده‏ بود.

«عسکر مامین» رئیس سازمان راه آهن قزاقستان امروز ضمن تأیید این خبر تصریح کرد که بخش قزاقستانی و ترکمنستانی از خط آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران ماه آینده میلادی در منطقه «اوزن» واقع در مرز 2 کشور با حضور سران کشورهای قزاقستان و ترکمنستان به‌طور رسمی افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: پس از افتتاح این بخش از خط‌‌ آهن بین‏‌المللی، جابه‌جایی کالا میان کشورهای قزاقستان و ترکمنستان آغاز خواهد شد.

با راه‌‏اندازی فاز اول این خط آهن قرار است سالانه 3 الی پنج میلیون تن کالا و در فازهای بعدی  10 الی 12 میلیون تن محموله بین این کشورها جابجا شود.

طول خط راه آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان، حدود 910 کیلومتر است و کارشناسان بخش حمل‌ونقل بین‌المللی معتقدند که با راه‌اندازی این خط، بیش از 600 کیلومتر از طول مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی کشورهای همسود تا خلیج فارس و اروپا کاسته می‌شود.

از سوی دیگر با احداث 82 کیلومتر راه‌آهن، شبکه ریلی کشورمان از مرز «اینچه برون» (ناحیه اترک در شمال گرگان) به راه ‌آهن ترکمنستان و سپس قزاقستان متصل می‏‌شود.

موافقت‌نامه اولیه احداث این خط راه‌آهن اردیبهشت 1386 در شهر «ترکمنباشی» بین رؤسای جمهوری ترکمنستان و قزاقستان به امضا رسید.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها