امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63535
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فائزه هاشمی رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در نشستی که عصر امروز دوشنبه ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فائزه هاشمی رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در نشستی که عصر امروز دوشنبه 5 اسفند در حزب اسلامی کار به عنوان «آینده اصلاح‌طلبی مطبوعات و اصلاحات» برگزار شد، نسبت به برخوردی که با روزنامه آسمان صورت گرفت، انتقاد کرد و گفت: بالاترین اشد مجازات برای یک روزنامه توقیف آن است که این امر درباره روزنامه آسمان صورت گرفت.

وی با بیان اینکه این امر با مؤلفه‌های قرن بیستم که کنترل رسانه‌های مجازی سخت است مغایرت دارد، خاطرنشان کرد: اینکه بدون برگزار شدن دادگاه با یک روزنامه برخورد شود با اصل قانون اساسی مغایرت دارد چرا که در قانون اساسی آمده است که جرایم مطبوعاتی باید در دادگاه علنی رسیدگی شود.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با ابراز تأسف از صورت گرفتن چنین اقداماتی اظهار داشت: امیدوارم مسئولان با اینگونه اقدامات برخورد کرده چراکه صورت گرفتن چنین امری بر خلاف قانون ساسی و انقلاب اسلامی است.

فائزه هاشمی با بیان اینکه در زمان مشروطه قانونی برای گرفتن مجوز وجود نداشت، گفت: در آن زمان تنها در اعلانی تصمیم خود را برای انتشار نشریه اعلان می‌کردند که اکنون نیز باید به آن زمان برگردیم.

وی با بیان اینکه در همه کشورها قانون گرفتن مجوز برداشته شده است، خاطرنشان کرد: تنها کشور ایران و کامبوج است که قانون گرفتن مجوز را هنوز اعمال می‌کند.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتقاد از صورت گرفتن بالاترین حد مجازات درباره روزنامه آسمان اظهار داشت: جرایم مطبوعاتی باید در دادگاه علنی رسیدگی شوند چرا که مطبوعات نقش مهمی را در حاکمیت دارند و علنی بودن دادگاه مطبوعات به دلیل در جریان قرار گرفتن افکار عمومی است.

هاشمی با بیان اینکه مطبوعات از سوء استفاده قدرتمندان در جامعه جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد:‌ باید مطابق روند قانونی موجود در کشور علم کنیم و نباید خارج از این روند کاری انجام دهیم چرا که اگر غیر از این کاری کنیم برخلاف فلسفه انقلاب اسلامی و قانون اساسی کار کرده‌ایم.

در ادامه رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات  در پاسخ به سؤالی درباره  مصاحبه اخیرش که در آن وضعیت سیاسی زنان را پیش از انقلاب بهتر دانسته بود، گفت: اخیرا مصاحبه‌ای را با شرق‌الاوسط انجام داده است که در آن در زمینه وضعیت زنان قبل و پس از انقلاب از من سؤال کردند و من پاسخ این سؤال را به دو بخش پاسخ گفتم چرا که از نظر من وضعیت سیاسی زنان پیش از انقلاب بدتر بود اما پس از انقلاب وضعیت اجتماعی آنان بهبود یافت.
وی ادامه داد: به طور کلی اگر بخواهیم این امر را بررسی کنیم باید بگویم که زنان در پیش از انقلاب نقش چشمگیرتری را در تصمیم‌سازی و مدیریت کلان داشتند که حتی ما پیش از انقلاب شاهد بودیم که زنان سناتور داشتیم اما پس از انقلاب وضعیت سیاسی زنان به مراتب بهتر شد. هاشمی با بیان اینکه انقلاب اسلامی تنها وضعیت اجتماعی زنان را بهبود بخشید، خاطر نشان کرد: با حاکم شدن موازین اسلامی وضعیت اجتماعی زنان به طرز چشمگیری بهبود پیدا کرد چرا که اکنون شاهد فعالیت زنان هستیم و حتی حضور زنان در روستاها نیز از نظر اجتماعی بعد از انقلاب بهبود پیدا کرده است.
رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با بیان اینکه گفته‌های خود را بر مبنای آمار موجود بیان کرده است، خاطر نشان کرد: ملاک من بر اساس آمارهای موجود است و به طور کلی باید بگویم که انقلاب اسلامی وضعیت اجتماعی زنان را بهبود بخشید ولی از نظر سیاسی این امر با پس‌رفت‌هایی مواجه شد.

فائزه هاشمی  در پاسخ به سؤالی مبنی بر وارد شدن انتقاداتی نسبت به وی و خانواده‌اش گفت: به نظر من تا زمانی که تحولات سیاسی ادامه داشته باشد این جنجال‌های سیاسی نیز پایان نخواهد داشت. چراکه همواره شاهد آن بوده‌ایم اما باید بگوییم تلاش برخی برای حذف نتیجه‌ای برعکس خواهد داشت چرا که دانشجویان و مردم کنجکاو هستند و اگر با اینگونه برخوردها مواجه شوند کنجکاوی‌شان بیشتر خواهد شد.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه چرا پس از انقلاب مطبوعات ویژه زنان نداریم، خاطرنشان کرد:‌ پس از انقلاب خود من روزنامه «زن» را منتشر کردم که مدتی فعالیت کرد اما توقیف شد و پس از آن مجله «زنان» نیز به راه افتاد که پس از مدتی با موانع روبه‌رو شد اما گویا اکنون به تازگی به راه افتاده است و مشکلات و موانع آن رفع شده و مجله دیگری که وجود دارد مجله «زن روز»‌ بود که خود من آن را دنبال نمی‌کنم بنابراین به نظر من اشکالی که نسبت به کم بودن نشریات زنان وارد کردید به دلیل کم‌کاری زنان در این حوزه است.

فائزه هاشمی همچنین ضمن رد نقل‌ قولی از وی مبنی براینکه «امام خمینی امام نبود و پدرش یار امام نبوده است» گفت: من چنین حرفی نزده‌ام بلکه منظورم این بود در القابی که استفاده می‌کنیم باید دقت کنیم چرا که اگر امام را به معنای پیغمبر و 12 معصوم بگیریم هیچ کس چنین جایگاهی را برای امام خمینی قائل نبوده‌اند و من که باشم که بخواهم چنین حرفی را بزنم اما درباره قسمت دوم باید بگویم که پدر من سال‌ها در کنار امام فعالیت کرده و اقداماتش را از سال 41 آغاز کرد.

وی ادامه داد:  من معتقدم که پدر من از معدود کسانی است که در چارچوب نظام خدمت می‌کند و سعی می‌کند که با تلاش خود نظام جمهوری اسلامی از مسیر خود منحرف نشود.

فرزند هاشمی رفسنجانی فضاهای دانشگاه‌ها را در دوران روحانی روبه بهبود خواند و اظهار داشت: طبیعت هر دورانی اقتضائات خاص خود را دارد که برای مثال در دولت‌های گذشته چنین امری را تجربه کرده‌ایم و دانشجویان به عنوان فعالینی که به دنبال آرمان‌های خود در جامعه هستند باید از فضای سالمی برخوردار باشند و من فکر می‌کنم که جنبش دانشجویی‌ها اکنون به یک بلوغ سیاسی رسیده است که از مسیر خود منحرف نخواهد شد.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در ادامه به ملاقات خود با گروهی از دانشجویان دانشگاه آزاد اشاره کرد و اظهار داشت: در دیدارم با جمعی از دانشجویان آنان خواستار بودند که انجمن صنفی دانشجویی داشته باشند که تاکنون نتوانستند موفق شوند بنابراین موانع برای دانشجویان در حال برداشته شدن است و فضا در مسیر درست خود قرار گرفته است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه وضعیت خبرنگاران در دولت یازدهم به چه صورتی ادامه پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: امری که با آن مواجه  هستیم عدم توسعه یافتگی در فضای رسانه‌ای کشورمان که این امر در رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز وجود دارد و نباید فکر کنیم که چون رسانه‌های اصلاح‌طلب انتقادات فراوانی را به توسعه نیافتگی وارد می‌کنند اما به این آفت دچار نشدند بنابراین همه باید تلاش کنیم تا بتوانیم این مسائل را برطرف سازیم.

هاشمی با بیان اینکه در دوران بعد از دوم خرداد چند تن از وزرای خاتمی با فعالیت زنان در جامعه مخالف دارند، خاطرنشان کرد:‌ با وجود با آنکه انتظار می‌رفت وزرای خاتمی به عنوان افرادی اصلاح‌طلب از حضور زنان در کابینه دولت اصلاحات استقبال کنند اما آنان با این امر مخالفت کردند بنابراین اصلاح‌طلبان نیز که به قدرت رسیدند اصلاح‌طلبی یادشان رفت و در این زمینه باید گفت که اصولگرایان بهتر عمل کردند چرا که حداقل‌ احمدی‌نژاد یک وزیر زن در کابینه خود داشت.

وی بخشی از مشکلات صورت گرفته در زمینه فعالان رسانه‌ای را عدم وجود قوانین مشخص خواند و خاطرنشان کرد:‌ما در این زمینه با مشکلات قانونی نیز مواجه هستیم که مشکلات اقتصادی نیز در این امر تأثیر می‌گذارد و هنگامی که در همه اقشار جامعه این مسائل وجود دارد نمی‌توان انتظار داشت که این امر در رسانه‌های ما به عنوان بخشی از جامعه وجود نداشته باشد.

هاشمی با انتقاد از عدم فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اظهار داشت: تشکل‌های صنفی می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند که متأسفانه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیز تعطیل است اما اخباری منتشر شده که در حال بازگشایی آن هستند اما این موضوع به صورت جدی پیگیری شود.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر امکان وجود تلویزیون خصوصی در کشور ایران تصریح کرد:‌ طبق قانون اساسی رسانه ملی در اختیار دولت است و به نظرم تلویزیون خصوصی برخلاف قانون اساسی است اما این مسئله با اصلاح قانون اساسی ممکن می‌شود.

وی ادامه داد:‌ ما در بسیاری از تبصره‌های قانونی نقض آن را در کشور مشاهده می‌کنیم برای مثال طبق قانون باید همه شاغل باشند یا آموزش و پرورش باید برای همه رایگان صورت گیرد اما این موارد در کشور ما اجرا نمی‌شود بنابراین با اصلاح قانون می‌توانیم این موارد را درست کرده و به سمت تلویزیون خصوصی برویم که این امر باید از سوی همه پیگیری شود.

فائزه هاشمی با انتقاد از عملکرد صداو سیما اظهار داشت: وقتی من به عنوان یکی از شهروندان جامعه احساس امنیت از لحاظ خبری نمی‌کنم و اخبار کشورم را از رسانه‌های خارجی دنبال نمی‌کنم نشان می‌دهد که ظرفی وجود دارد و رسانه ملی باید در این زمینه اعتمادسازی کند، طبیعتاً وقتی بتوانیم اعتماد مردم کشورمان را جلب کنیم نیازی به رسانه‌های غربی نخواهیم داشت. برای مثال در زمینه تحولات اکراین شاهد سانسور صداو سیما بودیم و صداو سیما رئیس جمهور مخلوع شده اکران را رئیس جمهور قانونی این کشور می‌داند. در حالی که باید به این امور توجه کند و باید به‌روز باشیم.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه ارزیابی وی از عدم حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب با روزنامه‌های توقیف شده در دولت یازدهم چیست، تصریح کرد:‌ اینکه بعد از پیروزی دولت یازدهم دو روزنامه توقیف شد از سوی مجامع مختلف و حتی آقای جنتی اعلام شد که قوه قضاییه در این امر دست داشته و دولت اختیاری در این امر نداشته است.

فائزه هاشمی با بیان اینکه نباید انتظار داشته باشیم همه امور براساس خواسته‌های ما صورت بگیرد، اظهار داشت: این انتظار منطقی نیست که بخواهیم همه چیز مطابق میل ما پیش برود اما در زمینه روزنامه آسمان باید بگویم که با بیانیه‌ها، عکس‌العمل‌های مختلفی روبه‌رو بودیم و ما باید اجازه دهیم مسیر قانونی طی شود و این امر را نیز بپذیریم که فشارها زیاد است.

وی افزود: در دولت یازدهم شاهد هستیم که هر روز افراد به بهانه‌های مختلف به مراجع قضایی احضار می‌شوند برای مثال روزنامه‌هایی که سخنان نمایندگان را چاپ می‌کنند به دادگاه احضار می‌شوند و این امر درباره انتشارات اظهارات علی مطهری در یکی از روزنامه‌ها اتفاق افتاده است و امیدوارم این مسئله به زودی حل شود.

فائزه هاشمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر علل شکست اصلاح طلبان پس از دولت اصلاحات و چگونگی جلوگیری از این امر خاطرنشان کرد: من این سؤال را سربسته جواب می‌دهم تا از آن سوءاستفاده نشود و باید در پاسخ این سؤال باید بگویم که وقتی قدرت در دست یک گروه انباشته شود انسان‌ها دچار فراموشی می‌شوند که من بیشتر از این پاسخ نمی‌دهم و همه باید مطالبات خود را در سطح قانونی قرار داده و انتظارات خود را بالا نبریم و امیدوارم مسیری که شروع شده است با مدیریت روحانی به ثمر برسد.

وی با بیان اینکه نباید فکر کنیم حال که در مسیر اصلاح طلبی قرار گرفته‌ایم همه افراد باید اصلاح‌طلب باشند، اظهار داشت: اقداماتی که روحانی انجام داده است که تصمیم دارد از همه جناح‌ها استفاده کند مسیر درستی است چرا که این به پیشبرد همه امور کمک خواهد کرد، فشارها کمتر خواهد شد و اوضاع بهتر می‌شود.

این فعال سیاسی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه تا چقدر دولت روحانی را دارای مبنای حزبی و قائل به احترام به تصمیمات جناحی می‌دانید، اظهار داشت: رئیس جمهور خود از افراد فعال در جامعه روحانیت مبارز و با حزب اعتدال و توسعه نیز فعالیت می‌کرد بنابراین مسلماً نسب به جایگاه حزبی اهمیت قائل شده چرا که احزاب نقش مهمی را در جامعه ایفا می‌کند.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات  با بیان اینکه سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار به عنوان یک حزب فعال تا اینجا عمل کرده است، خاطرنشان کرد: به نظر من لیست مشترک احزاب متغایر با فعالیت‌های حزبی است چرا که در انتخابات شورای شهر شاهد بودیم که آقای دنیا مالی هم به عنوان کاندیدای اصولگرایان و هم به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان مطرح بودند در حالی که گزینه اصلاح‌طلبان مهدی هاشمی و گزینه اصولگرایان قالیباف بود بنابراین لیست مشترک احزاب متغایر با فعالیت حزبی است که همه باید دست به دست هم داده و تلاش کنیم تا حزب واقعی در کشور محقق شود.

هاشمی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اظهارات اخیر زیباکلام درباره به رسمیت شناختن اسرائیل گفت: می‌خواهید پرسیدن این سؤال برای ما دردسر درست کنید، من نسبت به اقدامات اسرائیل خوش‌بین نیستم چرا که اسرائیل جنایت‌های بسیاری را مرتکب شده است در حالی که جامعه بین‌الملل باید نسبت به این امر اعتراض می‌کرد و به رسمیت شناختن اسرائیل یک خطای بین‌المللی است.

وی در زمینه توافق‌نامه ژنو خاطرنشان کرد: مسیر توافق‌نامه ژنو از لحاظ حقوقی و سیاسی در مسیر درستی قرار گرفته است و من ظریف را یکی از وزرای موفق روحانی می دانم که عملکرد او باعث افتخار است و همه باید به او اعتماد کنیم.

هاشمی ادامه داد:‌ انتقاداتی که نسبت به توافق‌نامه ژنو وارد می‌شود بخشی از آن بهانه است چرا که همانگونه که قبلا نیز گفته شد اگر انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است بسیاری از مسائل دیگری نیز در کشور وجود دارد که حق مسلم مردم کشورمان محسوب می‌شود. بنابراین در یک ارزیابی کلی باید بگویم که روند مذاکرات ژنو مثبت است.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با بیان اینکه خبر دارم کمیته‌ای در کشور تشکیل شده است تا عملکرد دولت را زیر ذره‌بین قرار دهند آن را فرسایشی کرده و انرژی دولت را بگیرند، خاطرنشان کرد:‌ این بهانه‌جویی‌ها به دلیل آن است که برخی قصد دارند دولت را از کارهای اصلی خود باز دارند و اجازه ندهند تا بتوانند به اهداف خود برسد.

هاشمی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه روی کار آمدن دولت یازدهم امنیتی‌تر شده است، خاطرنشان کرد: مسائل یک دانشگاه با یک دانشگاه دیگر فرق می‌کند و من این امر را مشاهده نکردم و حتی شاهد هستیم تعدادی از دانشجویانی که به بهانه‌های سیاسی از دانشگاه اخراج شده بودند به دانشگاه برگشتند و دولت در این زمینه مسیر درستی را در پیش گرفته است که امیدوارم این فضا بهتر شود.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با ابراز امیدواری از اینکه قانون مطبوعات اصلاح شود، گفت: امیدوارم در این زمینه شاهد بهبود باشیم اما روزنامه‌نگاران نیز ممکن است مانند بقیه اشتباه کنند هرچند که باید اجازه داد مسیر قانونی طی شود در حالی که مجلس باید این را هم در دستور کار خود قرار دهد برای مثال در عربستان بالاترین مجازات برای یک روزنامه جریمه‌های نقدی است در حالی که در ایران اینگونه نیست و عده‌ای کار خود را به این دلیل از دست می‌دهند که این امر درست نیست.

فائزه هاشمی با بیان اینکه مجلس فعلی انتقادپذیر نیست، خاطرنشان کرد: همه باید تا دو سال و نیم دیگر مجلسی همسو با دولت داشته باشیم چرا که آزار و اذیت‌های مجلس در کار وزرا نمونه‌ای است که انرژی دولت در این زمینه از دست می‌رود و نمایندگان مجلس با کارت زرد و قرمز در این امر تأثیر می‌گذارند در حالی که اگر این امر همسو باشد و کارها در چارچوب قانون اساسی ادامه یابد می‌توان شاهد پیشبرد همه امور بود.

این فعال سیاسی با بیان اینکه مجلس پنجم بهترین مجلس بعد از مجلس اول بوده است، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که اقلیت اصلاح‌طلبان در مجلس پنجم تأثیرگذاری بسیاری داشتند در حالی که در آن زمان افراد اصولگرا نیز منطقی‌تر بودند اما افراد اصولگرا در این برهه افراطی هستند و افراط در مجلس حاکمیت دارد.

وی با بیان اینکه اعتدال باید در مجلس نیز حاکم شود، خاطرنشان کرد: در آن زمان شاهد بودیم که مهاجرانی توانست با نطق کامل خود استیضاح را بی‌جواب بگذارد چرا که منطق در مجلس وجود داشت اما اکنون شاهدیم که وزیر درباره کار خود توضیح می‌دهند اما پیش از توضیحات او کارت زرد و قرمز نمایندگان آماده است. بنابراین مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم هرچه سریعتر رفع شود.

رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با ابراز امیدواری از اینکه تدبیر در دولت تدبیر و امید محقق شود، خاطرنشان کرد: البته همسو شدن مجلس با دولت نیازمند آن است که اصلاح طلبان نیز به درستی عمل کنند، احزاب فعالیت‌های خود را انجام داده و از سویی دولت نیز به عده‌های خود عمل کند هرچند که روحانی وعده‌های بزرگی نداده است اما تاکنون مسیر را به خوبی پیش آمده و نباید انتظار داشته باشیم که همه این امور در سال اول محقق شود چرا که ممکن است این مسائل در سال چهارم عملی شوند و شاید نیاز به دوره بعدی باشد.

این فعال سیاسی با ابراز خرسندی خود از اینکه راننده تاکسی‌ها هم در دولت یازدهم از روند اجرایی راضی هستند، خاطرنشان کرد:‌ برایم جالب است که از راننده تاکسی حرف‌هایی را شنیدم که عمق تحلیلی خوبی داشت و این راننده تاکسی امید بسیاری داشت تا دولت روحانی بتواند به موفقیت برسد.

فائزه هاشمی با بیان اینکه نباید همه مسائل را از دولت انتظار داشته باشیم، خاطرنشان کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم شاهد پیشبرد امور باشیم.
انتهای پیام/
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار