امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63540
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار با دیدیه ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار با دیدیه ریندرز معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک و هیأت همراه بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه هرچه بیشتر روابط و همکاری‌ها با تمام کشورها براساس اصل احترام و منافع متقابل ملت‌ها تأکید کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تروریسم و اقدامات گروههای افراطی و تندرو به عنوان عمده‌ترین موانع توسعه روابط کشورها نام برد و گفت: بدون تردید، اتخاذ سیاست‌ها و رویکردهای غیرمنطقی غرب بویژه آمریکائیها در حمایت و تجهیز افراطیون نوظهور طالبان و القاعده و حامیان آنها شکل گرفت که امروز تأثیرات منفی وغیرقابل انکار این حمایت‌ها را در تمام نقاط جهان ازجمله سوریه که افراد مسلح خارجی بی‌شماری در آن حضور دارند مشاهده می‌کنیم.

هاشمی رفسنجانی، ادعاهای ضد و نقیض آمریکائی‌ها در مورد اطمینان بیشتر از اعتمادسازی در ماهیت برنامه‌های هسته‌ای تهران را نوعی بهانه‌جویی تکراری دانست و گفت: امروز بازرسان قانونی آژانس هسته‌ای حضوری و از طریق دوربین‌ها بطور شبانه‌روزی، راستی آزمایی ایران را مستقیم مشاهده می کنند.

وی با اشاره به اینکه آمریکائی‌ها نباید به بی‌اعتمادی بیشتر دامن بزنند، تأکید کرد: فتوای رهبری معظم انقلاب در مورد حرام بودن تولید سلاح هسته‌ای نیز کاملاً واضح بوده و دولت آمادگی کامل دارد تا به تمام سؤوالات در چارچوب مقررات آژانس پاسخ دهد بنابراین اگر آمریکائی‌ها صادق و واقع‌بین باشند دستیابی به یک توافق همه‌جانبه و موفقیت‌آمیز در یک دوره کوتاه مدت قابل حصول خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به علل اختلاف بین مذاهب اسلامی گفت: اینگونه اختلافات معمولاً ریشه در تاریخ تمام ادیان داشته و نمونه‌های بارز آن را در جنگ‌های صلیبی 250 ساله، اختلاف‌نظر یهودیان و نیز در ایرلند و نسل‌کشی در بوسنی را شاهد بودیم که در کشورهای اسلامی ازجمله افغانستان، پاکستان و سومالی نیز هزینه‌های غیرقابل جبرانی را تحمیل نموده است.

وی تأکید کرد: مسلمانان آگاه، برپایه آموزه‌های دینی خود عمیقاً مخالف تفرقه و درگیری‌های مذهبی بوده و هستند و افراطیون نیز بقای خود را در تشدید این اختلافات می‌دانند.

هاشمی رفسنجانی با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت موجود در سوریه اظهار داشت: در حال حاضر با حضور وسیع‌ تروریسم شاهد متلاشی شدن ارکان خانواده‌ها، انباشته شدن مجروحین در بیمارستانهاو بیش از 8 میلیون آواره نیازمند به مواد غذایی، بهداشتی و درمانی در این کشور هستیم که نخستین هدف هر مذاکره‌ای، باید توقف کشتار و خونریزی مردم بی‌گناه از سوی همه طرف‌های درگیر باشد و در نهایت باید حاکمیت سوریه بر مبنای اراده مردم باشد.

هاشمی رفسنجانی با تشریح وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام و روند انتخابات در جمهوری اسلامی ایران که مورد سوال وزیر امور خارجه و هیأت همراه قرار گرفته بود اظهار داشت: در جمهوری اسلامی انتخاب افراد در سطوح مختلف ازجمله ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شورای شهر، خبرگان رهبری بطور مستقیم از سوی مردم انتخاب می‌گردند و رهبری هم با رای خبرگان انتخاب می شوند که اقلیت‌های دینی نیز فعالانه در همة بخشها و انتخابات مجلس حضور مستمر دارند.

وی افزود: ما پس از انقلاب اسلامی حتی در دوران جنگ تحمیلی با تعطیلی مجلس یا دولت روبرو نبودیم ولی در یک دوره شاهد یک بلاتکلیفی دولت بلژیک و هم‌چنین برخی کشورهای اروپایی دیگر در قلب اروپا و نیز در لبنان هستیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خاتمه با تأکید بر اینکه سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران همواره حفظ روابط دوستانه با تمامی کشورهاست، آمادگی کشورمان را در کمک به حل مسائل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اعلام کرد و گفت: ما خواهان دستیابی به توافق جامع و نهایی همه کشورها برای برقراری آرامش و صلح در جهان هستیم.

«دیدیه ریندرز» وزیر خارجه بلژیک هم با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران که بطور سازنده و با هدف اعتمادسازی در مذاکرات هسته‌ای با 1+5 شرکت نموده است حضور هیأت بلندپایه کشور بلژیک در تهران را نشاندهنده نقش و جایگاه مهم ایران در منطقه دانست.

معاون نخست‌وزیر بلژیک با ابراز تأسف از عدم دعوت ایران به گفت و گوهای ژنو 2 و تأکید بر استقبال از حضور همه طرف‌های فعال در گفت و گوهای ژنو گفت: ما معتقدیم حضور ایران در این مذاکرات به یافتن راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران سوریه کمک بیشتری می‌کرد و اکنون نیز امیدواریم بتوانیم از امکانات و نظرات شما در این مورد بیشتر استفاده کنیم.

دیدیه ریندرز با قدردانی از توضیحات مبسوط هاشمی در بخش وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام و صراحت بیان وی درخصوص مسائل داخلی و منطقه‌ای ضمن دعوت از هاشمی رفسنجانی برای سفر به بلژیک گفت: ما آماده‌‌ایم تا از فرصت حاصله در شرایط جدید برای نزدیک کردن راههای تعامل و همکاری در ظرفیت‌های اقتصادی، صنعتی و فنی گام‌های عملی برداشته و روابط دو کشور را استحکام بیشتری بخشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها