امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63556
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست خبری که امروز در محل ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست خبری که امروز در محل این صندوق برگزار شد، به تغییرات اساسنامه این صندوق اشاره کرد و اظهار داشت: 18 سال است که صندوق ذخیره فرهنگیان در حال فعالیت است و آنچه به اعضا پرداخت می‌شده، مبلغی بوده است که اعضا پرداخت می‌کردند یعنی جمع دریافتی معلم، پولی که خودش داده، پولی که دولت داده و سود آن است.

وی ادامه داد: صندوق ذخیره فرهنگیان املاک و دارایی‌هایی دارد که این‌ها دارای ارزش افزوده است اما در اساسنامه لحاظ نشده است؛ بر این اساس مقرر شد که این موضوع محاسبه شود و متناسب با آورده افراد و مدت آن، حق مالکانه به اعضا پرداخت شود.

غندالی با تأکید بر اینکه ارزش افزوده را در اساسنامه اصلاح کردیم، اضافه کرد: کارشناسان در حال بررسی این موضوع هستند و حدس می‌زنند که دارایی‌های صندوق حدوداً 6 هزار میلیارد است؛ در حالی که سرمایه ثبتی صندوق حدود 4500 میلیارد تومان است که مابه‌التفاوت آن، ارزش افزوده است.

* پکیج بیمه‌ای برای آموزش و پرورش

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه برخی کثرت جمعیت را تهدید می‌دانند، گفت: معتقدیم کثرت جمعیت آموزش و پرورش، یک فرصت است و از این ظرفیت موجود باید استفاده کنیم. 

وی به سود صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و ادامه داد: امسال این صندوق 950 میلیارد تومان سود داشت که بین اعضا تقسیم شد و به طور میانگین به هر عضو حدود یک میلیون و 200 هزار تومان رسید.

غندالی به تجمیع بیمه آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بیمه دانش‌آموزی، فرهنگیان، ساختمان‌های آموزش و پرورش و غیره وجود دارد که اگر همه این‌ها را به یک بیمه گر بدهیم، درمان فرهنگیان را بدون سقف می‌شود؛ این موضوع در حال بررسی است و مشاور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه به دنبال افزایش ظرفیت بیمه معلم هستیم، اضافه کرد: قرار شده است که ظرفیت در بیمه معلم، مرحله‌ای ایجاد شود و مثلا با چند استان آغاز شود.

*  ایجاد شورای سیاست‌گذاری

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: به دنبال این هستیم که بتوانیم سود صندوق ذخیره را دو بخش کنیم که بخشی از آن غیر قابل برداشت و بخشی قابل برداشت باشد که این طرح در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ضریب نفوذ صندوق ذخیره فرهنگیان 73 درصد است، گفت: هم‌اکنون 760 هزار فرهنگی عضو صندوق ذخیره فرهنگیان هستند که امیدواریم این تعداد به 100 درصد فرهنگیان برسد.

غندالی به ایجاد شورای سیاست‌گذاری اشاره کرد و ادامه داد: در اساسنامه جدید، هیئت امنا می‌تواند شورای سیاست‌گذاری داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان افزایش سرمایه برای فرهنگیان وجود خواهد داشت؟، گفت: در سال 84ـ83 که معاون وزیر بودم، شرکتی در این خصوص تأسیس شد که پس از رفتنم، به صورت نیمه تعطیل در آمد که در صدد هستیم تا این شرکت را دوباره احیا کنیم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در خصوص لیزینگ فرهنگیان نیز بیان داشت: مقرر شده است که لیزینگ بتواند در یک دوره 10 تا 15 ساله به تمام اعضا، خودرو ارائه دهد که در حال مطالعه هستیم تا هم منابع ایجاد کنیم و هم خودروی مناسبت‌تری ارائه شود.
* طلب ۳۰۰ میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان از دولت
غندالی با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان دارای نقدینگی کمی است، گفت: معتقدم یک سوم سرمایه باید قدرت نقد شدن داشته باشد که ما در این زمینه ضعیف هستیم و در تلاش هستیم تا ۶ ماه آینده حل شود.
وی درباره مدیریت صندوق ذخیره فرهنگیان بیان داشت: در گذشته افراد اقتصادی، مدیریت صندوق را داشتند ولی  معتقدیم که این صندوق برای معلم است و اگر در اقتصاد کشور حضور پیدا کردیم، به این دلیل است تا از فرصت‌های تعلیم و تربیت استفاده کنیم لذا مدیران مرکزی، همه معلم هستند.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، طلب این صندوق از دولت را ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این میزان در بودجه ۹۳ پیش‌بینی شده است.
وی به برنامه‌ای در زمینه گردشگری اشاره کرد و گفت: در حال طراحی برنامه‌ای در قالب‌ تورهای معلمی و دانش‌آموزی با تخفیف هستیم.
* مشکل بانک سرمایه
غندالی به مشکلات بانک سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر این بانک دچار مشکل است؛ در سال ۸۴ که پذیره نویسی این بانک را کنترل می‌کردم، سهم جامعه تعلیم و تربیت، ۷۵.۵ درصد بود و با سرمایه ۳۵۵ میلیارد تومان ثبت شد که شنیده‌ایم سرمایه بانک پاسارگاد که آن زمان با بانک سرمایه شروع به کار کرد، حدود ۲۷۰۰، ۲۸۰۰ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: در یک مقطعی، شهرداری ۳۷.۵ درصد از سهام بانک سرمایه را زیر قیمت خریداری کرد اما در ثبت توسط بانک مرکزی دچار مشکل شد؛ از سویی بعدها شهرداری، بانک شهر را تأسیس کرد و از بانک سرمایه انصراف داد و سهام را فردی خرید که او هم در ثبت آن دچار مشکل شد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اضافه کرد: در حال حاضر بانک سرمایه در ۳۷ درصد سهام دچار مشکل است که از طریق دادگاه در حال پیگیری هستیم.
غندالی به طرح کارت فرهنگ اشاره کرد و گفت: این طرح کارت جدیدی نیست بلکه فرهنگیان می‌توانند با کارت‌های بانک سرمایه یا هر بانکی اقدام به خرید کالا از فروشگاه‌های مورد نظر با تخفیف بهره‌مند شوند؛ فقط باید در این طرح ثبت‌نام کنند.
وی ادامه داد: بر این اساس فرهنگیان شاغل یا بازنشسته عضو صندوق ذخیره فرهنگیان یا غیر عضو می‌توانند در این طرح شرکت کنند؛ در حال حاضر ۱۶ کالا تحت پوشش است و در نظر داریم که به ۷۰ کالا برسانیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه بحث‌های سیاسی را در این صندوق قبول ندارم، اظهار داشت: محور فعایت ما بر صداقت و سودآوری است. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار