امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63561
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، هادی سیف بعد از ظهر امروز در همایش علمی «اقتصاد و هنر» که با حضور اساتید و رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، هادی سیف بعد از ظهر امروز در همایش علمی «اقتصاد و هنر» که با حضور اساتید و رئیس دانشگاه هنر و معماری شیراز برگزار شد اظهار داشت: در گذشته با انجام کارهای هنری عمده‌ترین شرایط اقتصادی ایجاد می‌شده و در قرن چهاردهم در شیراز نزدیک به 26 کوره کاشی در خانه‌ها روشن بوده که 70 خانوار از این راه امرار معاش می‌کرده‌‍‌‌‌اند.

وی گفت: نقاشی بر سقف و دیوار، آینه‌کاری و گچ‌بری در قدیم اقتصاد شهر را راه می‌انداخت اما مشکل امروز ما فاصله گرفتن از آموزش این هنرها و کپی‌برداری از آموزش‌های غربی است.

سیف تصریح کرد: اگر این میراث فرهنگی و هنری کشورمان را به طور مجدد مورد ارزیابی قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که امروز این قبیل شغل‌های هنری افتخار‌آمیزترین شغل‌هایی است که جامعه باید هنرمندان آنها را به عنوان ولی‌نعمت‌های شهر صدا می‌کرد.

وی اضافه کرد: در سرزمین ما هنر حرفه و پیشه نیست بلکه نوعی وصل و وصال است و افسوس که این‌ مهم را رها کرده‌ایم و تنها به تکنیک اهمیت می‌دهیم.

پژوهشگر هنرهای سنتی بیان کرد: هنر آینه‌کاری در شیراز شخصی را دارد بنام «شمس آینه» که این فرد طریقت نور و آینه را دنبال می‌کرده است.میرزا‌ عبدالرزاق دور تا دور کوره کاشی را با حضور هیئت سینه‌زنی و نذر و نیاز متبرک می‌ساخته که ای کاش تلاش ما بر این باشد که به اصل خویشتن خویش برگردیم.

وی خاطرنشان کرد: جای سئوال است که چرا در کشورمان دانشکده فرش و هنرهای مردمی ایران را نداریم، تعداد بسیاری کتاب در وصف این هنرها چاپ شده است اما چرا در عمل کاری انجام نشده و امروز دیگر زمان صحبت کردن تمام شده و باید پا به میدان عمل بگذاریم.

استاد و پژوهشگر هنر گفت: نسبت به هنر ایران زمین کم‌کاری شده است و باید به طور مجدد مقدمات احیای هنرهای مردمی ایران به ویژه شیراز را آغاز کنیم چراکه به عنوان نمونه هیچ نقشی از کاشی‌کاری‌های دنیا به پای کاشی‌های ایرانی نمی‌رسد.

وی افزود: توصیه می‌کنم هنرهای ایرانی را بار دیگر مورد ارزیابی قرار دهیم و آن‌ها را با کمک اساتید برجسته به کاربرد برسانیم و دلواپس هنر ایرانی، قالی ایرانی و نقاشی بر روی چوب، گچ و شیشه باشیم.

سیف ابراز داشت: شیراز فلورانس ایران است و یکی از رویائی‌ترین شهرها و چشم شرق این عالم معروف شده و کریم‌خان زند در 19سال شهری را بنا می‌کند که در افسانه‌های هزار و یک شب به ثبت می‌رسد و غربی‌ها فکر می‌کنند که شیراز بخشی از قصه‌‌ها و رویاها است.

در پایان از آخرین تالیف استاد برجسته و پژوهشگر هنرهای سنتی ایران رونمایی و هدیه‌ای از طرف دانشکده هنر و معماری به رسم یادبود به وی اهدا شد.
انتهای پیام/2448/خ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها