امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63571
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار قضایی فارس به نقل از روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در سومین کارگاه آموزشی ائمه جماعات قوه ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس به نقل از روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در سومین کارگاه آموزشی ائمه جماعات قوه قضائیه که در 4 و 5 اسفند ماه سال جاری در مشهد برگزار شد، با ابراز خرسندی از تشکیل چنین دوره هایی در این مکان جلیل و مقدس در جوار حرم ملکوتی امام رضا (ع) اظهار امیدواری کرد که این همجواری قطعاً موجب برکت و ریزش باران الهی و رحمت برای جمع خواهد بود. 

وی افزود: معاونت فرهنگی قوه قضائیه عمدتاً به جهت ارتقای فرهنگ دینی و سازمانی تشکیل شده است. هرچند مأموریت دوم ما ارتقای فرهنگ عمومی نیز می باشد، اما اصلی ترین آن ارتقای فرهنگ دینی و سازمانی است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: وقتی از فرهنگ دینی و سازمانی صحبت می‌شود، باید به ابعاد فردی و اجتماعی توجه داشت. در بعد فردی ارتقای فرهنگ روشن گرانه و اخلاص و عمل صالح، وجدان کاری و صلاحیت‌های اخلاق فردی مد نظر است که همه اعضای دستگاه های تابعه و دادگستری های سراسر کشور باید از آن بهره‌مند شوند.

صادقی گفت: بعد اجتماعی نیز از ابعاد مهم دیگر فعالیت فرهنگی در قوه قضائیه است و بعد سنگینی است و

بخش های سازماندهی و فرآیندهای کاری، مالی، ساخت و ساز و امور مختلف علمی سازمان را شامل می‌شود باید فرهنگ و اخلاق در اینجا لحاظ شود و فعالیت های فرهنگی باید مورد نقادی قرار گیرد و در اصلاح و ارتقاء نگرش ها و فعالیت های فرهنگی گام برداشته شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه نقش روحانیون دستگاه قضا بویژه ائمه جماعات بیشتر در بعد سازندگی فردی تعریف می شود، افزود: روحانیون از بعد سازمانی نیز می توانند موثر باشند و این امر به برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد. اما هم اکنون بیشتر انتظارات از شما در بعد فردی است.

صادقی گفت: بعد فردی فعالیت روحانیون شامل سه موضوع نماز، قرآن و اخلاق می شود که چه به معنای درونی، بیرونی و چه فردی و سازمانی، شخصی و حرفه ای و همه ابعاد را شامل می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: نقش شما در هر سه بعد جدی و اثرگذار است. اگر در این مسیر گام بردارید، بهترین کارهای فرهنگی را انجام می دهید.

صادقی با اشاره به دلایلی که این سه موضوع را با اهمیت جلوه می دهد، اظهار کرد: نماز یکی از دلایلی است که انسان را از فحشا و منکر باز می دارد و هدف این است که منکرات هم از سازمان و هم از جامعه رخت بربندد. بنابراین برای اقامه نماز باید بکوشیم.

وی با بیان اینکه اخلاق در رأس اقدامات انبیاء است، گفت: قرآن کلام الهی و دفتر زندگی بشر و در همه جا و برای همه کس سازنده است. شما با اولویت قرار دادن این سه موضوع به بهترین کارهای فرهنگی مبادرت کنید. این خلاصه چیزی است که معاونت فرهنگی به دنبال آن است.

صادقی افزود: اگر قرار است، نماز آن چنان که خداوند فرموده ناهی از منکر باشد، باید به دنبال پیاده کردن نماز واقعی باشیم. برای آن هم چاره ای نیست. جز اینکه به حقیقت نماز نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به حقیقت، چیستی و چگونگی نماز می توان به مجموعه ادبیات دینی و روایات ائمه اطهار توجه داشت، اظهار کرد: نماز یک امر رابطه ای و ارتباطی بین عبد و معبود و انسان و خالق است.ما باید با نمازمان به سمت خدا، بکوشیم تا به خداوند تقرب جوییم و این اولین ویژگی و شاخصه نماز است.

صادقی تاکید کرد: باید به مسأله نماز در قوه قضائیه بیش از آنچه هست، اهتمام شود. متأسفانه فکر غلطی وجود دارد و آن تعارض بین اقامه نماز اول وقت و رسیدگی به کار مردم است. در حالی که نباید اجازه دهیم، این تعارض بوجود آید.

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: وقت نماز در نظام جمهوری اسلامی ایران زمان شناخته شده دارد و حق شما و کسانی است که این فریضه را به وقت انجام دهید. بنابراین نماز بر همه چیز مقدم است. نباید غیر مقدم را بر مقدم ترجیح دهید.

وی خطاب به ائمه جماعات خاطرنشان کرد: اقامه نماز جماعت اول وقت را به صورت یک فرهنگ جدی از بزرگان و رؤسای مجتمع های قضائی مطالبه کنید.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با گلایه از بعضی اصحاب رسانه و هنر چه درحوزه کتاب یا فیلم گفت: متأسفانه با ساختن برخی سریال ها، قضاوت و قاضی را به مسخره می گیرند و چیزهایی را به آنها نسبت می دهند که شأن او را زیر سؤال برده و به عنوان فردی متخلف معرفی می شود. این امر باعث از بین رفتن اعتماد عمومی خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه اصلاح رفتاری و اخلاقی را باید در رأس همه امور خود قرار دهیم، گفت: از احتیاجات جدی دستگاه قضا اصلاح رفتاری و اخلاقی قاضی، دفتردار و کارمند است. تأکید بر اخلاق خوب در جهت

رضایت مندی ارباب رجوع حتی در صورت عدم صدور رأی به نفع وی موجبات جلب اعتماد عمومی نسبت به دستگاه را فراهم می آورد.

صادقی ائمه جماعات و روحانیون دستگاه قضا را از اقشار اثرگذار که وظیفه تغییر رفتارهای ناصحیح را بر عهده دارند معرفی کرد و افزود: ائمه جماعات و روحانیون دستگاه با توصیه به کارکنان دستگاه از آنها بخواهند که در برخورد با مردم تواضع و مهربانی داشته باشند.

وی یکی دیگر از تلاش ها و اهتمام ها را توجه به قرآن عنوان کرد و گفت: مسابقات سراسری قرآن کریم در قوه قضائیه با موفقیت برگزار شد و خوشبختانه موجبات رضایت و خشنودی بسیاری را به دنبال داشت. در این خصوص باید برنامه ریزی شود و و هدفمند به سمت تحقق برنامه ها پیش رفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار