امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63591
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 82
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به منظور ارائه تجربیات و اندوخته های خود طی 11 سال گذشته در عرصه رسانه، قرار است در قالب سلسله مصاحبه ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به منظور ارائه تجربیات و اندوخته های خود طی 11 سال گذشته در عرصه رسانه، قرار است در قالب سلسله مصاحبه هایی با «مهدی فضائلی» اولین مدیرعامل این خبرگزاری، مطالبی کاربردی را در اختیار فعالان رسانه ای قرار دهد که تاکنون یک قسمت آن منتشر شده است.

در قسمت اول این مصاحبه، شرایط سیاسی که لزوم تأسیس خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس را محسوس کرد و کم و کیف عملکرد رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب در آن مقطع زمانی، مورد بحث قرار گرفت.

در نخستین قسمت، موضوع ضرورت شکل گیری خبرگزاری تا اینجا عنوان شد که قرار شد جلساتی تشکیل شود تا بین مطبوعات جریان اصولگرا هماهنگی هایی انجام گیرد و در دل این جلسات، بحث نیاز به منبع خبری، مطرح و عنوان شد که خوب است خبرگزاری راه اندازی شود. بعد از آن کم کم، زمزمه های تأسیس دو خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و تابان به گوش رسید.

و حالا بخش دوم این مصاحبه که، پیش روی شماست:

فارس: قرار بود دو خبرگزاری تأسیس شود، «فارس» و «تابان»، اما نام «فارس» از کجا آمد؟

فضائلی: مجوز خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس را آقای نوبری، مدیر کل وقت دادستانی تهران، شخصاً در سال 78 گرفته بود اما راه اندازی نشده بود و در تدارک راه اندازی بودند از طرف دیگر، «تابان» ساختمانی گرفته بود و بعضی دوستان از جمله آقایان اکبر نبوی، اسلامی مهر، مقدم ، روح‌الامینی و شمیرانی تلاش می کردند این خبرگزاری راه بیفتد.

من آن زمان سردبیر روزنامه جوان و عضو هیئت مدیره خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس بودم که قرار شد دبیرخانه این جلسات هماهنگی، راه اندازی خبرگزاری جدیدی را بررسی کند. در این بررسی معلوم شد که ما، هم نیروهایمان محدود است و هم سرمایه کم داریم و درست نیست در این شرایط سرمایه و نیروی انسانی را چند جا خرج کنیم. چه بهتر که به جای دو کار ضعیف، اینها را متمرکز کنیم و یک کار قوی را انجام دهیم. این نکته، خیلی مهم است چون مدیران گاهی وسوسه می شوند و بدون توجه به منابع و مقدورات یا برای اینکه زیر مجموعه گسترده تری داشته باشند کارهای متعددی را راه اندازی می کنند و خیلی آنها به نتیجه نمی رسد چون به لوازم و اقتضائات آنها توجه نشده است.

به هر حال این ایده مورد استقبال قرار گرفت و مسئولان هر دو خبرگزاری در حال تاسیس هم استقبال کردند. قرار شد یک خبرگزاری با مشارکت نیروهای دو طرف (فارس و تابان) داشته باشیم و هر چه که داریم یک جا متمرکز کنیم. از فارس فقط من بودم و بقیه از تابان بودند بحث شد که اسم چه باشد و مدیرش چه کسی باشد؟

فارس: بین نیروهای دو خبرگزاری برای اینکه چه کسی مدیرعامل بشود یا اینکه اصلاً خبرگزاری به کدام نام شناخته شود اختلافی پیش نیامد؟

فضائلی: اولین موضوع انتخاب مدیرعامل خبرگزاری بود. اختلافی نبود. گزینه اول آقای شمیرانی بود؛ فردی خوش فکر، با تجربه و آرام. ایشان شرایطی برای پذیرش مدیرعاملی گذاشت که در مجموع امکان تحققش فراهم نبود، لذا خیلی قاطع حاضر نشد این مسئولیت را بپذیرد.

مجموعه مانده بود که چه کسی مدیر شود و تقریبا" بن بستی ایجاد شده بود که به طور غیر منتظره ای، من اعلام کردم که خودم آمادگی دارم برای یک سال و تا راه اندازی خبرگزاری مسئولیت را بر عهده بگیرم. جمع خیلی خوشحال شدند و تشکر کردند (بعضی دوستان عبارت ایثار را به کار بردند) ولی نهایتاً برای اینکه تصمیم‌گیری دقیق‌تری بشود قرار شد دو گزینه مطرح شود و به شورایی که تصمیم‌گیری نهایی را بر عهده داشت ارائه شود و هر کدام که تأیید شد به عنوان مدیر عامل کار را آغاز کند که آن جمع هم بنده را انتخاب کردند.

فارس: انتخاب شما به عنوان مدیرعامل چه زمانی بود؟

فضائلی: این مباحث به اوایل سال 81 بر می‌گردد. اردیبهشت 81 تصمیم گرفته شد، خرداد 81 نهایی شد و هشتم تیر 81 به عنوان مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آمدم ساختمان خبرگزاری در چهارراه کالج، کوچه شهید سعیدی.

فارس: خوب شما به عنوان مدیرعامل وارد ساختمانی شدید که نام خبرگزاری را یدک می کشید اما شرایطی که با آن مواجه شدید همان چیزی بود که فکر می کردید و برای پذیرش مسئولیت یک ساله آن اعلام آمادگی کرده بودید؟

فضائلی: اگر چه از قبل عضو هیئت مدیره خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس بودم ولی از جزئیات، خبر نداشتم و اطلاعاتم در حد یک عضو غیرموظف بود. تصور خود من اول این بود که خبرگزاری تا حدود زیادی آماده فعالیت است چون از سال 80 جمعی که بودند، داشتند کار را آماده می کردند ولی چون این دوستان خیلی کار رسانه ای نکرده بودند، نتیجه زحماتشان به کمک این کار نیامد. قبل از آن هم دو نوبت  تاریخ افتتاح تعیین شده بود و گاهی تولیدات محدودی هم داشتند که به روزنامه جوان می‌دادند و آنجا کار می شد.

به هر حال هیئت مدیره جدیدی شکل گرفت که شامل آقایان  شمیرانی، آژینی، اسلامی مهر، نبوی، روح‌الامینی، مقدم و بنده بود که از این جمع، 3 نفر در خبرگزاری مستقر بودیم و اصطلاحاً عضو موظف بودیم و بقیه هم اعضای غیرموظف.

در جلسات همه می‌گفتند که نیاز است خبرگزاری سریعاً راه بیفتد و سوال این بود که از چه زمان کار آغاز می شود؟ من هم زمان نمی‌دادم و می‌گفتم که اجازه دهید بررسی کنم و بعد زمان را اعلام کنم.

فارس: واقعاً اوضاع در حدی بود که امکان اعلام آغاز فعالیت خبرگزاری نبود یا اینکه می خواستید شرایط خاصی برای افتتاح وجود داشته باشد؟

فضائلی: نه، وقتی وارد مجموعه و کار شدم دیدم اصلاً آمادگی وجود ندارد. 60 تا 70 نیرو آنجا مشغول بودند که تنها چند نفر آنها خبرنگار بودند. اکثراً نیروهایی بودند که به عنوان کار پژوهشی جذب شده بودند. در وهله اول دیدم اینها نیروهایی نیستند که بشود با آنها خبرگزاری تأسیس کرد. بخش فنی زیرساخت نداشت؛ مدیر فنی رشته مخابرات خوانده بود و آشنایی بسیار کمی با خبر داشت. با زیرساخت‌هایی که برای این کار آماده بود سایتی طراحی شده بود که اشکالات زیادی داشت. ساختمان، ساختمان خبرگزاری نبود،‌ نمی‌شد کار را شروع کرد و در حین کار به فکر تعمیر ساختمان افتاد. دوستان قبل اگر چه زحمت کشیده بودند اما واقعیت این بود که آن زحمات برای راه‌اندازی خبرگزاری تقریباً در حد صفر بود.

اسم و مجوز مهم‌ترین داشته ما بود، لذا پس از بررسی گفتم 5 تا 6 ماه طول می‌کشد تا خبرگزاری را رسماً برای افتتاح آماده کنیم.

ناکامی روزنامه فردا (به رغم توانمندی و توفیقات زیاد در همان دوره کوتاه) و همچنین تجربه نه چندان موفق در روزنامه جوان که با راه‌اندازی پیش از آماده بودن آن مخالف بودم، من را وادار می کرد حساب شده تصمیم بگیرم. برخی دوستان می گفتند ایده آل‌گرا هستم اما وقتی شروع شد مشخص شد پیش‌بینی بنده درست بود. هر چند فشار برای راه اندازی سریع کار زیاد بود ولی مقاومت می کردم چون به شدت پرهیز داشتم کار ضعیف آغاز شود.

معتقد بودم زیرساخت‌های اولیه حتماً‌ باید قابل اعتماد باشد و بعد به مرور تکمیل شود اما نکات اصلی را می‌خواستم خوب پایه‌گذاری شود از جمله بخش‌های فنی، ساختار، نیروی انسانی و...البته هیات مدیره که غالباً افراد با تجربه ای در این حوزه بودند کاملاً همراهی داشتند و خیلی هم موثر بود و بعداً به آن خواهم پرداخت.

تربیت خبرنگاران چند منظوره!

--------------------------------

فارس: با توجه به شرایطی که برای افتتاح، آمادگی وجود نداشت و فشارها هم برای آغاز به کار رسمی زیاد بود، ساماندهی فعالیت خبرگزاری را از کجا شروع کردید؟

فضائلی: برای راه اندازی چند سرفصل کاری تعیین کردیم. آموزش، بازسازی، فنی، ساختار و تشکیلات، آئین‌نامه های معاملات مالی، حقوق و دستمزد و... برای هر کدام  کمیته‌ای را تشکیل دادیم که مباحث را آماده کنند.

یکی از سرفصل ها، بازسازی ساختمان بود گفتیم ساختمان باید بازسازی شود و در حد ممکن به نوع کاربری و مقاوم‌سازی‌ و برق اضطراری و... توجه شود. البته بعداً که کار استقرار یافت، حتی طرحی برای خبرگزاری در شرایط بحران آماده کردیم و به شرایطی مثل زلزله و جنگ نیز فکر کردیم!

ساختمان کالج را برای بازسازی تخلیه کردیم و به ساختمان تابان آمدیم و در آنجا مستقر شدیم. کل ساختمان را بازسازی کردیم. اول می‌گفتند 3 ماه اما حدود 5 ماه طول کشید و همچنان کار ادامه داشت تا اینکه شخصاً در ساختمان در حال ساخت و ساز که معلوم است چه شرایطی دارد مستقر شدم و کار را در صحنه و نه از راه دور با سرعت پیش بردیم. به عبارتی عوامل ساخت و ساز را بیرون کردیم؛ چون معروف است این مشاغل آمدنشان با شماست ولی رفتنشان با خدا!

مسئله مهم بعدی، آموزش و انتخاب نیروی انسانی بود. یک دوره آموزش خبرنگاری را طراحی کردیم و همان نیروهای موجود خبرگزاری به علاوه افرادی که علاقه‌مند بودند، برای آموزش فراخوانده شدند و ضمن کار محدود عملی به صورت موازی کلاس برگزار کردیم. ساختمانی را در خیابان انقلاب برای آموزش اجاره کردیم و دوره را برگزار کردیم. کسانی که از قبل در خبرگزاری مشغول بودند و حقوق می گرفتند در کلاس‌ها حضور پیدا می‌کردند و تا دو سه ماهی علی‌رغم اینکه فقط کلاس می‌آمدند حقوق دریافت می‌کردند (نباید در حقشان اجحاف می شد).

در دوره آموزشی علاوه بر خبر، گزارش و مصاحبه و بقیه مواد حرفه ای، قانون اساسی و حقوق مطبوعات و موضوعات دیگر هم تدریس می شد. همین جا لازم است به اهمیت آموزش و در عین حال ضعف های جدی که در توجه به این حوزه داریم تاکید کنم. واقعیت این است که قدری سرمایه گذاری در موضوع آموزش باعث می شود هم کیفیت کار به مراتب ارتقا پیدا کند و هم از هزینه های بسیار دیگر جلوگیری نماید. به عبارت دیگر، بودجه ای که صرف آموزش می شود، به شرط آنکه درست طراحی و اجرا شود،سرمایه گذاری است و نه هزینه.

به طور مثال، اگر شما خبرنگار چند منظوره ای را تربیت کنید که هم خبر تهیه کند،هم خودش تایپ کند، هم عکاسی بلد باشد (در حد قابل قبول) و هم در حد نیازهای اولیه کار فنی بلد باشد، شما با قدری پرداخت بالاتر به چنین خبرنگاری عملاً کار 2 یا سه نفر را حداقل در مواقع خاص و ماموریت ها یک جا انجام داده اید و این هم در بودجه صرفه جویی قابل ملاحظه خواهد داشت و هم سرعت را بالا خواهد برد و هم مواردی از قبیل هماهنگی های لازم را راحت تر می کند.

به موازات دوره آموزشی، جلسات خودمان همچنان ادامه داشت و آیین‌نامه‌ها را می‌نوشتیم و در دوره‌ آموزشی نیز تدریس می‌کردیم.

فارس: با توجه به اینکه خود شما تجربه کار خبرگزاری نداشتید چطور کارها را سر و سامان می دادید؟ آیا از تجربه دیگران هم استفاده کردید؟

فضائلی: به نکته مهمی اشاره کردید. این هم از مسائل مهم مدیریتی است که هم قبل از شروع به تجربیات گذشته توجه شود و هم تجربیات را ثبت کنیم که دیگران از آن استفاده کنند که هر دو را هم ما انجام دادیم. البته بنده و تقریباً همه دوستانی که کار را شروع کردیم تجربه کار مطبوعاتی داشتیم و دوستانی که کار مطبوعاتی کرده بودند با جنس کار رسانه‌ای آشنا بودند اما در بحث خبرگزاری گفتیم همه تجربیات داخل کشور را استفاده کنیم.

هیج ابایی از این کار نداشتم و آن را کسر شأن نمی دانستم؛ برای همین جلساتی با دوستان با سابقه ایرنا برگزار کردیم و تجربیات آنها را کسب کردیم و نکات ارزشمندی را به ما گفتند. در مورد نمایندگی‌ها،‌ نوع همکاری‌ها و دفاتر استانی در این جلسات بحث‌های زیادی مطرح شد. یک یا دو جلسه هم با آقای فاتح، مدیرعامل ایسنا برگزار کردم. با دوستان دیگری هم که فکر می‌کردیم می‌توانند در انتقال تجربیات کمک کنند تشکیل جلسه دادیم به همین دلیل یک اندوخته‌ای فراهم کردیم که در ابتدای کار بسیار ارزشمند بود و مورد استفاده قرار گرفت.

پس تجربه کار مطبوعاتی خودمان به علاوه تجربه دوستان و بخشی هم ابتکار ما و البته قبل و بعد از همه اینها لطف خداوند در این کار نقش داشت. در خصوص ثبت تجربیات هم، در دوره مسئولیتم پروژه ای را تعریف کردم و یک مجموعه چند صد صفحه ای مدون شد که امیدوارم مانده باشد.

فارس: تعامل شما با سرمایه گذار خبرگزاری چطور بود، سرمایه‌گذار خبرگزاری از خرج‌تراشی‌ها گله ای نداشت؟

فضائلی: البته ما دستمان خیلی هم باز نبود و مشکل بودجه داشتیم ولی در مجموع نه، چون اینها خرج تراشی نبود و کارهای لازمی بود که باید انجام می شد. اگر مشکل بودجه نبود حتماً ساختمان دیگری را برای خبرگزاری تهیه می کردیم و آن قدر، هم برای بازسازی و هم در دوره بهره برداری اذیت نمی شدیم. ضمناً عدد و رقم‌ها و برآورد ما با پیشنهاداتی که دیگران داده بودند قابل مقایسه نبود.

بعضی وقت ها اگر بودجه ای به موقع صرف نشود، بعدها چند برابر باید هزینه کنید و سرانجام هم کار به سامان نمی رسد.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها