امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63596
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز در بیانیه‌ای آورده است، «ریچارد ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان امروز در بیانیه‌ای آورده است، «ریچارد هوگلند» و «امامعلی رحمان» در مذاکرات دوجانبه در مورد روابط تاجیکستان و آمریکا و چشم انداز همکاری‌های متقابلا سودمند بحث و تبادل نظر کردند.

به گفته این منبع، طرفین با توجه به وضعیت کنونی و آینده افغانستان و با در نظرداشت پیامدهای آن، خواهان خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از این کشور شدند.
در این بیانیه مساعدت در جهت بهینه‌سازی فضای حقوقی برای سرمایه‌گذاری و همچنین جلب سرمایه‌های دولتی و بخش خصوصی آمریکا به اقتصاد تاجیکستان از دیگر محورهای این ملاقات عنوان شده‌ است.

بنابراین گزارش، این مقام وزارت امور خارجه آمریکا و رحمان، ایجاد زمینه مناسب برای اجرای طرح‌های منطقه‌ای از جمله طرح‌های بین‌المللی تجارت انرژی آسیای مرکزی به کشورهای آسیای جنوبی موسوم به «کاسا-1000» را که از سوی آمریکا پیشنهاد شده‌ است را یک طرح مهم در روابط دوجانبه دانستند.

دیدار با وزیر خارجه تاجیکستان دومین بخش مهم برنامه بازدید این مقام سیاسی آمریکا در «دوشنبه» بود.

بنا به گفته منابع رسمی، معاون اول وزیر خارجه آمریکا در امور کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی در دیداری با وزیر خارجه تاجیکستان نیز چشم‌انداز توسعه افغانستان و موضوعات مربوط به روابط دوجانبه را بررسی کرده‌ است.

بنا به گفته این منابع، ریچارد هوگلند و سراج‌الدین اصل‌اف گسترش روابط دوجانبه با توجه به مسائل امنیت منطقه‌، چشم‌انداز مشاوره‌های سیاسی مشترک، توسعه آینده افغانستان و دیگر مسائل مورد علاقه متقابل را از محورهای گفت‌وگوهای خود قرار داده‌اند.
این مقام وزارت خارجه آمریکا در امور کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی در چارچوب بازدید از کشورهای منطقه، روز شنبه وارد تاجیکستان شده بود و امروز، پنجم اسفند و در پی انجام مذاکرات در سطح عالی به برنامه 3 روزه خود در تاجیکستان پایان داد.

کارشناسان معتقدند که با نزدیک شدن به زمان پایان برنامه خروج نیروهایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا از افغانستان در سال جاری میلادی طرح‌های پنتاگون نیز بیش از گذشته نمایان خواهد شد.

آنان می‌گویند، به نظر می‌رسد که اکنون مقامات نظامی آمریکا طرح‌های مختلفی را در جهت جابه‌جایی و مستقر کردن بخشی از نیروهای خویش از افغانستان در منطقه آسیای مرکزی با مقامات سیاسی و نظامی این منطقه توافق کرده و به منظور جلوگیری از اعتراض و نارضایتی‌ کشورها این طرح‌ها را تا زمان تحقق مخفی نگاه می‌دارند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها