امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63609
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 47
«غلام‎حسین ناصری» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، گفت که گسترش روابط افغانستان با ...

«غلام‎حسین ناصری» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، گفت که گسترش روابط افغانستان با کشورهای بزرگ اقتصادی می‎تواند بر وضعیت اقتصادی این کشور تأثیرگذار باشد.

وی افزود: کشورهای بزرگ اقتصادی منطقه به سبب نزدیکی، نسبت به کشورهای غربی بیشتر بر وضعیت اقتصادی افغانستان تاثیر گذار است بنابراین اگر مقامات دولت افغانستان روابط خود را گسترش دهند، وضعیت اقتصادی این کشور نیز بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

ناصری تصریح کرد: افغانستان هم‎اکنون در وضعیت اقتصادی نابسامانی قرار دارد و یکی از راه‎های برون رفت از وضعیت کنونی گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای بزرگ منطقه مانند، چین، هند،ایران، روسیه و پاکستان است.

گسترش روابط تجاری با چین حائز اهمیت است

عضو پارلمان افغانستان در ادامه اظهار داشت که کشور چین علاوه بر این که همسایه افغانستان است در عین حال یکی از قدرت‎های اقتصادی در جهان محسوب می‌شود بنابراین گسترش روابط با این کشور می‎تواند برای افغانستان سودمند باشد.

وی افزود: اگر دولت افغانستان بتواند توجه یک کشور بزرگ اقتصادی مانند چین را برای سرمایه گذاری به خود جلب کند، این سرمایه‎گذاری‎ها مشوق دیگر کشورها نیز خواهد شد.

ناصری تأکید کرد که چین با هند، ایران و پاکستان روابط خوب اقتصادی دارد، بنابراین چنانچه در افغانستان سرمایه‌گذاری کند؛ دیگر کشورها نیز به سرمایه گذاری در افغانستان اعتماد می‌یابند.

به باور وی، چین حتی می‎تواند در قسمت ساخت سلاح بویژه سلاح‎های سبک در افغانستان سرمایه‎گذاری کند و نیازمندی دولت این کشور را برآورده سازد..

افغانستان برای احداث و احیای کارخانجات نیازمند کشورهای بزرگ اقتصادی منطقه است

عضو پارلمان افغانستان با اشاره به نیاز این کشور به کارخانجات تولیدی اظهار داشت که اگر دولت افغانستان تلاش کند تا حمایت چین را در عرصه‌های اقتصادی با خود همراه کند؛ می‌تواند زمینه احداث کارخانجات کوچک و متوسط را با همکاری آن کشور مهیا کند.

به باور وی، چین و دیگر قدرت‌های اقتصادی منطقه از تجربه خوبی در ساخت کارخانه دارد و این تجربه‎ها برای دولت و ملت افغانستان بسیار ارزنده تلقی می‎شود.

ناصری در ادامه خاطرنشان کرد که پیش از جنگ‏‎های داخلی در افغانستان بیش از 15 هزار کارخانه تولیدی کوچک و بزرگ در افغانستان وجود داشت.

به گفته وی، دولت افغانستان در 13 سال گذشته با وجود کمک‎های جامعه جهانی نتوانسته است این کارخانه‎ها را احیا کند بنابراین دولت باید در مورد ایجاد کارخانه‎های تولیدی توجه کند و پس از آن اقدام به جلب حمایت کشورهای خارجی باشد.

عضو پارلمان افغانستان معتقد است که افزایش کارخانه‎های تولیدی سبب بهبود وضعیت اقتصادی مردم این کشور شود.

بازار افغانستان چینی نشود

ناصری در ادامه تاکید کرد که باوجودی که گسترش روابط با چین می‎تواند وضعیت اقتصادی این کشور را بهبود ببخشد، اما نباید بازارهای افغانستان از کالاهای چینی مملو شود.

به گفته وی، در 13 سال گذشته بازارهای افغانستان تجربه ورود کالاهای چینی را داشته و به این نتیجه رسیده است که این کالاها با آنکه از بهای ناچیزی برخوردار است اما کیفیت مناسبی ندارد.

وی معتقد است که دولت افغانستان باید واردات کالا از چین را کاهش دهد و بر تولیدات داخلی توجه کند تا بتواند اقتصاد این کشور را بهبود بخشد.

مقام‎های افغان در این اواخیر با سفرهای متعددی به کشورهای منطقه، در مورد گسترش روابط تجارتی و سیاسی افغانستان با این کشورها گفت‌وگو کرده‌اند.

در تازه‎ترین مورد «وانگ یی» وزیر خارجه چین وارد کابل شد و روی گسترش روابط تجاری، سیاسی و نظامی با دولت افغانستان بحث و گفت‎وگو کرد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها