امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63649
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در وضعیتی که آمریکا خواهان به دست آوردن زمان بیشتر برای به تعویق انداختن ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، در وضعیتی که آمریکا خواهان به دست آوردن زمان بیشتر برای به تعویق انداختن اعتراف به شکست سیاست‌های خود در خاورمیانه از دروازه بحران سوریه است، کشورهای بزرگ و قدرتمند باید تمام تلاش‌های خود را به طور موقت بر شکست مذاکرات ژنو آن هم به شکل موقت متمرکز شود.

این گرایش آمریکا هنگامی‌ آشکار شد که «رابرت فورد»، سفیر سابق آمریکا در دمشق از ائتلاف معارضان سوری خواست آتش جبهه جنوبی را با هدف فشار بر نظام سوریه شعله‌ور کنند و آنها را واداشت تا پای میز مذاکره حاضر شوند.

آشکار است که آمریکا دیگر برگ برنده‌ای درباره بحران سوریه در چنته ندارد تا آن را رو کند و به آن این امکان را بدهد تا با قدرت پای میز مذاکره بنشیند و مواضع خود را تحمیل کند.

در این‌باره منابع دیپلماتیک تاکید می‌کنند که اصولا هدف آمریکا امتیازگیری از دمشق یا واداشتن آن به برخی عقب‌نشینی‌ها بود تا به این طریق دمشق، سهم آمریکا در سوریه را به رسمیت بشناسد و  اوضاع خود در دیگر پرونده‌های خاورمیانه را بهبود بخشد، اما موضع قاطع دمشق موجب شد تا فورد به ائتلاف معارضان دستور توقف مذاکرات و برافروختن آتش در جبهه جنوبی را بدهد، به ویژه آنکه شکست گروه‌های تروریستی جبهه شمالی امری حتمی نشان می‌دهد.

آشکار است، جبهه جنوبی دارای حساسیت خاصی است، به این جهت از بعد جغرافیایی دمشق، پایتخت سوریه را در بر می‌گیرد و به نوعی خط تماس با سرزمین‌های اشغالی شمرده می‌شود.

بنابراین برافروختن آتش در این جبهه براساس توجیهات فورد که بر این باور است، می‌تواند اهرم فشاری علیه نظام سوریه باشد و خط امداد و کمک‌رسانی به گروه‌های تروریستی از سوی رژیم صهیونیستی را حمایت و تامین کند و در عین حال درب گفت‌وگو و مذاکره را کامل نبست تا در صورت ناکامی و شکست در جبهه جنوبی امکان بازگشت به میز مذاکرات برای ائتلاف وجود داشته باشد.

بنابراین آنچه هم اکنون آمریکا در پی آن است، به شکست کشاندن ژنو 2 است تا به این ترتیب تا جای ممکن از آن امتیازات بیشتری بگیرد و در صورت ناکامی و شکست این نقشه، می‌تواند بار دیگر به ژنو باز گردد که غرب برای پایان آن موعد و زمان خاصی مشخص نکرده است.

در یک کلام درباره ژنو 2 باید گفت که آمریکا به طور موقت از وضعیت و حالت مزایده به قمار سیاسی روی بیاورد و در این اوضاع و شرایط بحرانی آمریکا هیچ گزینه‌ای پیش رو ندارد، جز اینکه آخرین برگه خود را هم رو کند و آن گروه‌های تروریستی در جبهه جنوبی هستند.

بر این اساس «ادیب محمد الأفیونی»، تحلیلگر سوری امور سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که بازتاب‌های ژنو 2 که از آن تحت عنوان شکست ژنو 2 یاد شده، ایجاد مانع برسر راه رسیدن سوریه به ساحل امنیت و استقرار و سخن گفتن از آمادگی آمریکا و فرانسه برای حمله همه جانبه به سوریه و سرانجام سخن گفتن از گشودن جبهه درعا و به اصطلاح مهیا شدن برای ورود به دمشق و تامین نیازهای تسلیحاتی گروه‌های تروریستی با همکاری عربستان سعودی است که از 3 سال پیش تاکنون قصد نابودی سوریه را کرده،‌ اما تمام این تدارکات و آماده سازی‌ها برای براندازی نظام سوریه رویایی بیش نیست.

الأفیونی تاکید می‌کند که سوریه در اولین دور از مذاکرات ژنو 2 موفق شد، اهداف مورد نظر خود در یعنی رساندن صدایش به گوش جهانیان و اثبات اینکه دستیابی به راه حل سیاسی دروغی از سوی غرب و دشمنان سوریه بیش نیست، موفق عمل کرده است.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها