امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63655
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم تودیع اسحاق صلاحی رئیس سابق کتابخانه ملی و معارفه سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم تودیع اسحاق صلاحی رئیس سابق کتابخانه ملی و معارفه سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ساعتی پیش با حضور علی‌اکبر تقی‌پور معاون کتابخانه ملی، یاسر هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در سالن همایش‌های شریعت‌زاده کتابخانه ملی برگزار شد.

در بخشی از این مراسم، اسحاق صلاحی رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بیان داشت: از همه کسانی که برای تبریک به آقای صالحی امیری و خسته‌نباشید به بنده در کتابخانه ملی ایران حضور یافته‌اند، تشکر می‌کنم.

وی اضافه کرد: مسئولان زیادی در این مراسم شرکت کرده‌اند تا بگویند آقای صالحی‌امیری شما تنها نخواهید بود و به بنده نیز با وجود خطاکاری‌هایی که داشته‌ام خسته نباشید بگویند که این مهم نشأت گرفته از فرهنگ دینی ما است.

وی اضافه کرد: رویکرد سازمان اسناد جزو پازل مهم بخش فرهنگی کشور محسوب می‌شود و ما نیز بر این موضوع باور داشتیم. دیپلماسی فرهنگی در این کشور از انواع دیپلماسی‌های دیگر فوق‌العاده مؤثرتر و کارآمدتر است. در نکته بعد باید بگویم که این ملت امروز دارای میراث ارزشمند و گرانبهایی در داخل و خارج از کشور در حوزه میراث مکتوب و سند هستند.

صلاحی ادامه داد: رویکرد ما در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تحول‌گرایانه بود و تنها به پوسته آن توجه نکردیم بلکه به مرور زمان پوست انداخته و طبق باورها و رسالت‌هایمان حرکت کنیم.

وی افزود: همه اجزای درون سازمان و بیرون از سازمان و خارج از کشور باید به صورت سیستمی با یکدیگر ارتباط داشته باشند، چرا که فعالیت‌های جزیره‌ای جوابگو نخواهد بود، همچنین یکی دیگر از برنامه‌ها و رویکردهای این کتابخانه آینده‌نگری بود که براساس آن سند استراتژیک این کتابخانه تدوین شد.

به گفته رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، رویکرد این کتابخانه تحول‌گرا، سیستمی و آینده‌نگری بود.

وی اضافه کرد: فعالیت‌هایی باید انجام می‌دادیم که امروز خوب بود ولی آینده مطلوبی نداشت و سرمایه‌ها هدر می‌رفت، همچنین آخرین رویکرد این کتابخانه رویکرد راهبردی بود که منجر به ایجاد کارگاه راهبردی در این کتابخانه شد. به همین منظور باید بگویم امروز این کتابخانه تنها دستگاه و نهاد دولتی‌ است که به ایجاد تفکر استراتژیک، سند راهبردی و برنامه‌ریزی راهبردی و ایجاد عملکرد براساس نرم‌افزارهای علمی پرداخته است.

* 30 هزار جلد کتاب کودک و نوجوان روی سایت کتابخانه قرار دارد

صلاحی ادامه داد: چندی پیش مصطفی رحماندوست به عنوان مشاور سازمان به بنده پیشنهاد داد که اگر کاری را انجام می‌دهی همان یک کار را به پایان برسان که اکنون باید بگویم امروز 30 هزار جلد کتاب کودک و نوجوان اسکن و بر روی تالار کتابخانه ملی ایران قرار گرفته است و امروز این سایت جزو پربیننده‌ترین سایت خارج از کشور به شمار می‌رود.

صلاحی بیان کرد: در گذشته کتابخانه ملی ایران دارای 32 هزار جلد نسخه خطی بود اما امروز این کتابخانه دارای 38 هزار جلد نسخه خطی است که بیش از 36 هزار از این تعداد دیجیتال‌سازی شده است و بیش از 37 هزار متن نیز اسکن شده و در دسترس کاربران قرار گرفته است.

وی افزود: تاکنون بیش از 32 هزار پایان‌نامه توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اسکن شده و در تالار این کتابخانه معرفی شده است، همچنین شیفت شب کتابخانه ملی نیز یکی از برنامه های ملی این کتابخانه به شمار می‌رود که ما به عنوان نخستین کشور، دارای شیفت شب هستیم.

رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: اکنون 8500 ناشر عضو الکترونیکی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هستند که 51 میلیون صفحه دیجیتال شده و بر روی سایت این کتابخانه قرار گرفته‌اند.

صلاحی ادامه داد: راه‌اندازی 21 مرکز در استان‌های کشور به تصویب رسیده است که تاکنون سه مرکز راه‌اندازی شده و امروز قرار بر این بود تا مرکز قزوین نیز راه‌اندازی شود و هفته‌های آینده نیز شاهد راه‌اندازی مرکز مازندران خواهیم بود.

* در طول حضورم 32 تفاهم‌نامه امضا کردم

وی عنوان کرد: تاکنون 120 تفاهم‌نامه در کتابخانه ملی ایران به امضا رسیده است که 55 تفاهم‌نامه آن مربوط به 32 ماهه خدمت بنده در کتابخانه ملی ایران بوده است.

رئیس سابق کتابخانه ملی ایران گفت: از همه همکاران عزیزم که امروز حضور دارند یا ندارند تشکر می‌کنم چرا که بنده فشار مضاعفی را بر این همکاران وارد کرده‌ام، یعنی امروز اعتراف می‌کنم کارهایی که در طول دو سال و هشت ماه انجام داده‌ایم اگر با گذشته مقایسه شوند خواهید فهمید که همکارانم چه تلاش مضاعفی داشته‌اند.

وی اضافه کرد: بنده به همکارانم در طول این مدت ظلم کرده‌ام و بر آنها فشار مضاعف داشته‌ام، چرا که کتاب‌های زیادی در مخزن وجود داشته و واسپاری‌های زیادی هم صورت گرفته بود که همه آنها ساماندهی شدند به همین منظور از همه آنها از صمیم قلب تشکر می‌کنم.

صلاحی بیان کرد: بنده خادم ملت، سرباز ولایت و خدمتگزار نظام مقدس هستم، به همین منظور به آقای صالحی امیری پیشنهاد می‌کنم که اگر کاری از عهده بنده برمی‌آید و یا اگر تجربه‌ام به درد این سازمان می‌خورد به آنها نیز کمک خواهم کرد.

این مقام مسئول با ارائه پیشنهاداتی به رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: ساختار این سازمان باید اصلاح شود چرا که این ساختار مأموریت قرن بیست و یکم نیست یعنی ساختار کتابخانه ملی ایران کهنه و با شرایط امروز سازگار نیست.

وی اضافه کرد: اعتبارات کتابخانه ملی از 54 میلیارد تومان به 44 میلیارد تومان کاهش یافته است که این منابع پاسخگوی این اداره‌کل و به نوعی این سازمان با رسالت حاکمیتی نیست.

صلاحی عنوان کرد: 112 نفر از همکاران ما خارج از این کتابخانه دورکار هستند که اگر به آنها نیازی بود می‌توانند دوباره مورد همکاری قرار گیرند، همچنین سازمان و اسناد کتابخانه ملی ایران فاقد یک واحد مسکونی در مراکز تفریحی و زیارتی است که بهتر است نسبت به آن تدابیری اندیشیده شود.

وی افزود: در بین کارمندان دولت، حقوق کسانی که در مراکز فرهنگی هستند کمتر است و حتی کسانی که در رشته علوم انسانی نیز فعالیت می‌کنند دارای حقوق کمتری هستند.

این مقام مسئول با اشاره به مرمت‌کاران کتابخانه ملی ایران اضافه کرد: برخی از همکاران ما در زیرزمین‌های سازمان بدون حتی وجود نور خورشید کار می‌کنند که به آنها نیز سختی کار تعلق نمی‌گیرد، البته بنده در حقوق آنها مبلغی را به عنوان سختی کار درنظر گرفته‌ام اما این افراد از آرتروز و بیماری‌های جسمی رنج می‌برند که بهتر است آنها نیز مشمول کار سختی کار شوند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها