امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6366
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 120
محمد شریعتمداری کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ...

محمد شریعتمداری کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نمایشگاه کتاب اظهار داشت: بخشی از نمایشگاه کتاب را دیدم این نمایشگاه مثل همیشه مورد استقبال مردم شریف ایران است.

وی درباره کتاب‌های خریداری شده خودش افزود: تعدادی کتاب تهیه کردم البته پیش از بازدیدم در برخی زمینه‌ها لیست عناوین کتاب‌هایی را تهیه کرده بودم اما هنوز وقت خرید آنها را نیافته‌ام.

این کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به این سؤال که آخرین رمانی که خواندید چه بوده، توضیح داد: تازه‌ترین رمانی که در این نمایشگاه کتاب منتشر شده خریداری و تورق کردم. نام اثر متأسفانه به یادم نیست اما نوشته پروانه ممقانی است. این اثر تازه برای نمایشگاه کتاب چاپ شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چقدر از دغدغه شما را فرهنگ تشکیل می‌دهد، افزود: فرهنگ یعنی فضای حاکم بر تمام فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی کشور ما؛ اگر برای کسی فرهنگ مهم نباشد به نظر من نمی‌تواند نام خود را یک ایرانی مسئول بگذارد باید این موضوع برایش مهم و در اولویت باشد.

شریعتمداری درباره مهمترین کار فرهنگی بر زمین مانده بیان کرد: به نظر من نزدیک شدن به فضاهای مربوط به ایدئولوژی اسلامی و دو ثقل بزرگ که در میان مسلمانان از پیامبر و ائمه طاهرین به عنوان قرآن و حدیث بر جای مانده است، کاربردی‌ کردن آموزه‌های دینی، کاربردی کردن آموزه‌ها و دستورات مذکور در قرآن کریم که در دستور زندگانی بشر است برای جمهوری اسلامی ایران و انقلابی که برخواسته از یک ملت است که این مکتب مدعی است دین و پیامبرش خاتم است و دیگر پس از او پیامبری نخواهد آمد و خدا با بشر کلامی به جز قرآن نخواهد داشت. اگر به چنین مفاهیمی اعتقاد داریم و به این دلیل نام جمهوری اسلامی بر خود نهاده‌ایم طبیعی است به این دو ثقل مهم توجه جدی‌تری پیدا کنیم.

وی در ادامه درباره موضوعات فرهنگی تصریح کرد: تصور می‌کنم اگر یک روز مسئولیت دولت بر عهده من قرار گیرد نه در شعار بلکه در عمل تلاش می‌کنم تا وجوه موجود فرهنگی کشور را در عرصه تولید تئوری‌ها و نظریه‌های فرهنگی، آموزه‌ها و موضوعات مهم فرهنگی به زبان قابل بهره‌برداری مردم با تنوعی که دارند به هم نزدیک کنم.

وی افزود: امیدوارم در دولتی که خدمت می‌کنم کارگردان را به عنوان فردی که با مردم مواجه است در ارائه یک محصول فرهنگی متهم نکنم بلکه به ریشه‌ها بروم تا ببینم چه ریشه‌هایی بوده است که یک فیلم ما دارای یک سناریوی فاخر نیست، چرا موسیقی فاخر در کشور ما شکل نمی‌گیرد، چرا ما همچنان مصرف‌کننده‌ایم، حتی اگر عنوان می‌شود در فیلم سینمایی «تهران 1500» ماشین‌های پرنده را در سناریوی فیلم نمایش می‌دهیم اما وقتی از هنر آن صحبت می‌کنیم موسیقی جاز و پاپ و رپ است؛ طبیعی است که باید از موسیقی فاخر موجود در کشور روند رو به رشد و تعالی را در فیلم تهران 1500 ببینیم اما چرا این اتفاق می‌افتد!

شریعتمداری بیان کرد: به نظر من یکی از دلایل اساسی این است که فعالیت‌های فرهنگی هم با هم همسو نیست، شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرکزی که مکلف به همسان‌سازی این فعالیت‌ها است برآیند صحیح از فعالیت‌های فرهنگی ندارد و متأسفانه در جایگاه واقعی خود ننشسته است؛ با اینکه به قول برخی مخالفین وضع قانون می‌کند و به نوعی کارش را مخالف قانون اساسی می‌شمارد یعنی یک کار بسیار مهمی دارد اما خروجی این جایگاه هماهنگ‌سازی همه فعالیت‌های فرهنگی در کشور نیست که این یک نقص بسیار مهم است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد: بخش قابل ملاحظه‌ای از کانال‌های تلویزیونی داخل و خارج که مرکز توزیع فرهنگی است در اختیار صدا و سیما است اما متأسفانه وقتی در آنجا از فرهنگ عمومی صحبت می‌شود متأسفانه به گونه‌ای است که گاهی نمی‌توان به آن افتخار کرد؛ یا اگر از آرایش، پیرایش و لباس مردم صحبت می‌شود معمولا لباس شایسته و فاخر را به تن آنهایی می‌کنیم که از اقشار شاخص و فاخر جامعه ما نیستند و به عکس تن آدم‌های ارزشمند لباس‌هایی می‌کنیم که ایرانی - اسلامی نیست.

این کاندیدا درباره این پرسش که به دولت کنونی چه نمره‌ای می‌دهید، افزود: مرا در مقام نمره دادن به دولت قرار ندهید. تلاش می‌کنیم رو به آینده نگاه کنیم البته انتقادهایی به برخی فعالیت‌های انجام شده دارم. پیشرفت کشور در گرو واکاوی گذشته فقط برای عبرت‌آموزی است نه برای منکوب کردن دیگران. از این رو تلاش می‌کنم اینگونه نباشم و نگاهم رو به آینده باشد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار