امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63667
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم تودیع اسحاق صلاحی رئیس سابق کتابخانه ملی و معارفه سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم تودیع اسحاق صلاحی رئیس سابق کتابخانه ملی و معارفه سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دقایقی پیش با حضور علی‌اکبر تقی‌پور معاون کتابخانه ملی، یاسر هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در سالن همایش‌های شریعت‌زاده کتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را بوستان مرکزی جمهوری اسلامی معرفی کرد و بیان داشت: معتقدم آقای صالحی امیری در دوره جدید فعالیت این سازمان باید گام‌های اساسی برای ارتقاء جایگاه میراث فرهنگی ایران بردارد.

وی اضافه کرد: تکنولوژی در عرصه اطلاع‌رسانی تحولات چشمگیری داشته است یعنی هرچند اطلاعات گسترش پیدا کرده اما این اطلاعات عمق چندانی ندارند، به همین منظور معتقدم که باید از فناوری‌های جدید مراقبت کرده و ضمن استقبال از این فناوری‌های جدید به عمق آن نیز توجه کنیم به گونه‌ای که داده‌های اطلاعاتی جانشین دانایی نشود و اطلاع‌رسانی جایگزین عمل و حکمت نگردد.

نهاوندیان ادامه داد: کتاب در ایران باید با هماهنگی دستگاه‌های مختلف به صورت روشن مورد تصمیم‌گیری قرار گیرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه ملی، کتابخانه‌های عمومی و رسانه ملی مسئولیت دارند تا در رابطه با کتاب اقداماتی انجام داده تا شاهد یک نهضت عمیق باشیم.

وی افزود: در سال 88 مصوبه‌ای درباره دسترسی آزاد به اطلاعات از سوی مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، اما آیین‌نامه‌ای برای آن تدوین نشد اما طی ماه‌های گذشته همکارانم در وزارت ارشاد آیین‌نامه جامعی را در این خصوص تهیه کرده‌اند که مراحل نهایی این آیین‌نامه در کمیسیون مربوطه در حال بررسی است و امیدواریم به زودی تصویب و ابلاغ شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: معتقدم ما باید دسترسی آزاد به اطلاعات را مورد حمایت قرار دهیم که کتابخانه ملی می‌تواند این نهضت را ادامه دهد، چرا که دسترسی به اسناد و کتاب باید برای مخاطبان به سهولت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کتابخانه ملی ایران باید مرکز و محور دسترسی آزاد به اطلاعات برای مخاطبان باشد، اضافه کرد: دیجیتال‌سازی اسناد و کتب خطی باید در این کتابخانه گسترش یابد، اما این موضوع بدان معنا نیست که کتابخانه ملی ایران پایگاه و نقطه امید اهل فرهنگ و ادب نباشد.

نهاوندیان ادامه داد: اسناد ملی در فاصله زمانی مقرر باید از صورت انحصاری خارج و در دسترسی قرار گیرد که یکی از لازمه‌های این دسترسی، دسترسی به اسناد ایران و اسلام در خارج از کشور است.

وی افزود: بعد از آزادسازی اسناد، دسترسی به برخی اسناد برای پژوهشگران اندک است که یکی از برنامه‌های مهم کتابخانه ملی این است که قراردادهای همکاری بین المللی را برای دسترسی به منابع فراهم کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به این مطلب که ایران فرهنگی بزرگتر از ایران سیاسی است، گفت: تحرک و دیپلماتیکی که دولت تدبیر و امید آغاز کرده است در نخستین گام بخشی از محدودیت‌ها و تحلیل‌های اقتصادی را از راه پیشرفت ایران برداشته است اما جنبه کمتری است که درباره آن گفته شده است شکسته شدن تحریم‌های سیاسی است، به گونه‌ای که رابطه هیئت‌های تجاری با ایران بسیار محدود بود؛ یعنی برخی از مراودات سیاسی با کشورها در سطحی بالاتر از مدیرکل صورت نمی‌گرفت، اما طی شش ماه گذشته تهران به کانون و محل رفت و آمد هیئت‌های تجاری و دیپلماتیک کشورهای خارجی تبدیل شده است، به همین منظور معتقدیم نیروهای فرهنگی ما نیز باید به سرعت از این فضای بازشده استفاده کنند، چرا که دیپلماسی فرهنگی می‌تواند معجزه بیافریند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: در شرایطی که برخی از بدخواهان به غارت برخی از میراث فرهنگی ایران هستند باید یک همکاری جدی میان کتابخانه ملی ایران و وزارت امورخارجه برقرار شود به گونه‌ای که این کتابخانه باید سیاست تشویق و هماهنگی را در پیش گرفته و درنهایت یک سیاست ملی در رابطه با اسناد ملی و گنجینه‌های کتابخانه‌های خصوصی و دولتی اتخاذ شود.

وی حفظ و نگهداری میراث فرهنگی را یکی از وظایف مهم کتابخانه ملی ایران برشمرد و ادامه داد: از فعالان عرصه اقتصاد نیز می‌توانند به امر کتاب توجه ویژه داشته باشند؛ یعنی توجه فعالان عرصه‌های اقتصادی به موضوع کتاب به عنوان یک کالای اقتصادی و سودده می‌تواند به اقتصاد کتاب نیز کمک کند، چرا که این موضوع که ما گمان کنیم همه این موضوعات تنها با بودجه دولت ممکن است، درست نیست، بلکه اهل اقتصاد نیز را باید به میدان کشاند و از فعالان اقتصادی برای حمایت از این پروژه‌ها کمک گرفت.

نهاوندیان ادامه داد: انجام مأموریت‌هایی با همت بلند این مرکز جز با حمایت دولت امکان‌پذیر نیست، به همین منظور دولت تدبیر و امید با جهت‌گیری‌های رئیس‌جمهور در اولویت فرهنگی و انجام مأموریت‌هایی در این راستا اهتمام خواهد ورزید.

وی افزود: الان شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که اقتضای مدیریت اینگونه تغییر کرده تا در بودجه طوری عمل کند تا به مردم کمتر فشار بیاید، به همین منظور این تدبیر خوبی نیست که ما برخی از جاها هزینه‌های پروژه‌ای را انجام داده و به بودجه تحمیل کنیم چرا که باز هم فشار بر روی مردم و اقشار ضعیف خواهد بود.

این مقام مسئول در پایان گفت: دولت توانسته است فشار تورم را کم کند، به همین منظور امیدواریم سال آینده هم در بخش اقتصادی شاهد رونق بیشتری باشیم و در بخش فرهنگی نیز شاهد رونق بوستان کتاب باشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار