امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63669
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم تودیع اسحاق صلاحی رئیس سابق کتابخانه ملی و معارفه سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، مراسم تودیع اسحاق صلاحی رئیس سابق کتابخانه ملی و معارفه سیدرضا صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دقایقی پیش با حضور علی‌اکبر تقی‌پور معاون کتابخانه ملی، یاسر هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در سالن همایش‌های شریعت‌زاده کتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم سیدرضا امیری صالحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به سخنگوی دولت، بیان داشت: حضور شما و دولتمردان این پیام روشن را در پی دارد که دولت تدبیر و امید به کتابخانه ملی ایران و جایگاه فرهنگی آن توجه خاصی دارد.

وی اضافه کرد: امیدوارم مشکلات شما و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را آقای نهاوندیان و دولتمردان حاضر در این مراسم حل کنند چرا که معتقدم مشکلات سازمان را دولتمردان حل خواهند کرد.

صالحی امیری ادامه داد: بارها گفته‌ام که صنعت و میراث فرهنگی در کشور حتی از لحاظ بار مالی می تواند جایگزین نفت شود، اما از لحاظ ظرفیت میراث فرهنگی در این کشور جزو سه ظرفیت اول دنیا هستیم.

وی با بیان اینکه ایران در اقصی نقاط دنیا دارای ریشه است، بیان کرد: ریشه‌های تمدن در هند، قفقاز و کل جهان منتشر شده است، اما جای تأسف دارد که بگوییم میزان نسخ خطی در هند بیش از میزان نسخ خطی در کتابخانه ملی ایران است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: ما اکنون در گلستانی هستیم که گل‌های زیادی را رؤیت می‌کنیم و باید از آنها پاسداری کنیم به گونه‌ای که باید فضای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را باز کرده تا بااستفاده از فرق جمعی این مجموعه را به مرکز جنب و جوش تبدیل کنیم؛ یعنی این کتابخانه باید محل امن اندیشه‌ها و مرکزی برای نقد و کرسی‌های آزاداندیشی در جامعه باشد.

وی اضافه کرد: به همه آحاد با تمامی سلایق پیام می‌دهیم که درهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به روی همه شما باز است، چرا که دولت تدبیر و امید دولت فراجناحی است و همه اندیشمندان با هر نوع تفکر و اندیشه سیاسی می‌توانند این خانه را خانه خود بدانند.

صالحی امیری ادامه داد: تمامی دولتمردان اندیشه فرهنگی در روح خود دارند به همین منظور بنده نیز خود را یک سرباز کوچک می‌دانم که باید خدمت کنیم و اگر خدمتی هم صورت می‌گیرد باید بی‌منت باشد.

وی با اشاره به این مطلب که باید این مجموعه به اتاق فکر و گفت‌وگو برای اندیشمندان تبدیل شود، اظهار داشت: آمارهایی که از نسخ خطی و آثار کشورهایی نظیر تاجیکستان مشاهده می‌شود از آمارها و نسخ خطی که در کتابخانه ملی نگهداری می‌شود بسیار بیشتر است که معتقدیم باید بیش از گذشته اسناد ایرانی و اسلامی و انتقال آنها از سایر کشورها به ایران مورد توجه قرار گیرد.

*تقی‌پور: امیدواریم کتابخانه ملی به هاب ملی دانش دست یابد

در ادامه این مراسم، علی‌اصغر تقی‌پور معاون سابق کتابخانه ملی ایران گفت: کسانی نظیر مرحوم عباسی و مرحوم عباس حروی از اعلام قبلی کتابخانه ملی به شمار می‌رفتند که نام نیکی از آنها امروز به یادگار مانده است که هر روز بر زبان همکاران جاری است.

وی اضافه کرد: این سازمان تأثیر مستقیم و مؤثری در رشد، بالندگی فکری و خلاقیت فکری و تولید علم داشته است، به گونه‌ای که این سازمان یکی از بال‌ها و یکی از پایگاه‌های هویت ملی محسوب می‌شود.

تقی‌پور ادامه داد: امیدواریم سند استراتژی و سند برنامه‌ریزی این سازمان که دو سال است در این کتابخانه کلیدخورده است همچنان تداوم داشته باشد.

وی افزود: امیدواریم کتابخانه ملی ایران به هاب ملی دانش دست یابد چرا که این مهم در گذشته نیز مورد توجه رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بوده است، اما امیدواریم مدیریت بعدی آن را به سرانجام برساند.
 
* تجلیل از اسحاق صلاحی توسط رئیس دفتر رئیس‌جمهور

در پایان این مراسم، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور به پاس زحماتی که اسحاق صلاحی رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این کتابخانه متحمل شدند، تجلیل به عمل آورد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها