امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63674
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس از یک هفته پیش بر خلاف تلاش دستگاه‌های دولتی و امنیتی، جشن‌های موسوم به میلاد امام حسین(ع) در شهرهای مصر از جمله قاهره ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس از یک هفته پیش بر خلاف تلاش دستگاه‌های دولتی و امنیتی، جشن‌های موسوم به میلاد امام حسین(ع) در شهرهای مصر از جمله قاهره برپا شده است و قرار است امشب و در شب آخرین سه‌شنبه ماه ربیع‌الثانی جشن موسوم به «شب بزرگ» برگزار شود.

در این جشن‌ها و جشنی که امشب برگزار خواهد شد خیابان‌ها و میادین شهر به‌ویژه در نزدیکی مسجد و مقام راس‌الحسین(ع) قاهره مملو از فروشندگانی است که شیرینی و اسباب‌بازی و تسبیح می‌فروشند.

* سایه انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شیخ بزرگ صوفیان بر جشن‌های میلاد امام حسین(ع)

بنابر این گزارش، بیشتر حاضرین در جشن‌ها را صوفیان مصری با بیش از 20 طریقت و همچنین صوفیان کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند اما در کنار آنان اهل‌سنت و محبین اهل‌بیت(ع) و همچنین شیعیان حضور دارند.

در سال جاری و با نزدیک شدن «شب بزرگ» در کنار افزایش اقدامات امنیتی برای محافظت مردم از هرگونه سوء قصد، شعارهای سیاسی و انتخاباتی به این جشن‌ها اضافه شده و با توجه به اتفاق نظر بیشتر طریقت‌های صوفی بر ریاست جمهوری ژنرال السیسی بسیاری از مردم در طرفداری از وی پارچه نوشته‌ها و بروشورهایی را منتشر و توزیع کرده‌اند.

در کنار این امر، انتخابات قریب‌الوقوع «مرکز شیخوخیت عامه طریقت‌های صوفیه مصر» و رقابت شیخ عبدالهادی القصیبی و شیخ علا ابوالعزائم برای ریاست بر آن بر این جشن‌ها سایه افکنده است.

به‌ویژه آنکه سفرهای شیخ علاء ابوالعزائم به تهران و ایران و دیدار او با برخی از مسئولان ایران موجب شده که او را به تلاش برای گسترش تشیع در مصر متهم کنند.

* توافق سلفیون و صوفیان بر مقابله با حضور شیعیان در جشن‌های میلاد امام حسین(ع)

بنابر این گزارش در میانه همه این مباحث سیاسی و قدرت‌طلبانه و در میانه شادی مردم مصر که پر است از سرودهای مذهبی است، سلفی‌های مصر که مدعی مبارزه با خرافات و مبانی شرک‌آلود هستند بدون توجه به برخی رفتارهای غیراسلامی طریقت‌های صوفی برای منظورهای سیاسی یا هر منظور دیگری با صوفیان به توافق رسیده‌اند تا از حضور شیعیان در این جشن‌ها و به‌ویژه جشن «شب بزرگ» جلوگیری کنند.

این خبری است که «ناصر رضوان» موسس «ائتلاف نوادگان صحابه و اهل‌بیت(ع)» و «ولید اسماعیل» رئیس «ائتلاف مسلمانان برای دفاع از صحابه و آل» که هر دو ائتلاف‌هایی سلفی است داده‌اند.

آنها گفته‌اند که از چند روز پیش و تا پایان هفته جاری با هماهنگی طریقت‌های صوفی در جشن‌های میلاد امام حسین(ع) حاضر می‌شوند و جلوی حضور شیعیان در این جشن‌ها را خواهند گرفت و در کنار آن سه کتاب منصوب به الازهر در رد تشیع را توزیع خواهند کرد.

* متفکر شیعی: سلفی‌ها دیروز با شیعیان مخالف بودند و امروز با جشن‌های مردمی

در مقابل اما سالم‌الصباغ از متفکران شیعی تهدید جریان‌های سلفی علیه شیعیان را تهدید آنها علیه امنیت اجتماعی مصریان خوانده و گفته است: جشن‌های میلاد امام حسین(ع) در مصر یک جشن متعلق به همه طیف‌ها و طوائف مصری است.

وی با بیان اینکه این تهدیدات نشانه عدم احترام سلفی‌ها به قانون تازه نوشته مصر است، افزود: قانون اساسی جدید مصر بر آزادی عقیده تاکید دارد.

الصباغ تاکید کرد: سلفی‌ها دیروز با شیعیان مخالف بودند و امروز با جشن‌های مردمی و فردا با مسیحیان دشمنی می‌کنند و ممکن است شاهد همان اتفاقات رخ داده در سوریه باشیم.

وی از سکوت الازهر، جریان‌های صوفی و کانون‌های شرفای مصر و جریان‌های سیاسی که آنها را لیبرال‌ها می‌خواند اظهار تاسف کرد و گفت: سلفی‌گری در منطقه شکست خورده است و مردم مصر نیز به آنها نه گفته است.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار