امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63675
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری بخش نوجوان سیزدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور عصر امروز در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری بخش نوجوان سیزدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور عصر امروز در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برگزار شد. بر اساس این گزارش در این نشست خبری حبیب یوسف‌زاده سرداور بخش نوجوان و علی اصغر جعفریان حضور داشته و به تشریح روند داوری این حوزه از جشنواره پرداختند. 

* یوسف زاده: معرفی کتاب سال در حوزه نوجوان/ادبیات جادوگری فی‌نفسه مذموم شده نیست

حبیب یوسف‌زاده در این نشست خبری با بیان اینکه شاید جشنواره غنی‌پور تنها جشنواره‌ای باشد که از همان ابتدا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد گفت: شیوه گردآوری آثار شهید غنی‌پور در سایر جشنواره‌ها کمتر دیده می‌شود. زیرا تهیه و گردآوری آثار بر عهده داوران است.

وی افزود: از نمایشگاه کتاب آغاز به گردآوری این آثار کردیم و با مراجعه به تک تک غرفه‌ها ضمن تورق ضمنی حدود 110 اثر را گردآوری کردیم و انتخاب اولیه حین خرید صورت گرفت و 46 جلد کتاب انتخاب شد.

یوسف‌زاده با تاکید بر اینکه در سال 91 شاهد تنزل کمی آثار بودیم، گفت: این مهم به دلیل شوکی بود که در بازار کاغذ شاهد آن بودیم. ناشران کوچک نتوانستند با وجود گرانی آثاری را منتشر کنند.

به گفته سرداور جشنواره غنی‌پور 46 اثر در دور پایانی جشنواره بررسی شد. به اتفاق دوستان آثار مطالعه و در نهایت به 6 اثر که نامزد حوزه نوجوان بودند، رسیدیم. این آثار عبارتند از: آرزوی سوم نوشته مصطفی خرامان، وقتی مژی گم شد نوشته حمیدرضا شاه آبادی، امیرحسین و چراغ جادو نوشته ابراهیم حسن بیگی و دلقک نوشته هدی حدادی، آن سوی پرچین نوشته عبدالصالح پال و یک جعبه پیتزا برای ذوزنقه ی کباب شده نوشته جمشید خانیان.

وی در ادامه گفت: نامزد دور نهایی بخش نوجوان جشنواره غنی‌پور از میان این آثار انتخاب می‌شود. بنابراین امسال یک اثر برگزیده کتاب سال و یک اثر تقدیری خواهیم داشت.

به گفته وی، روند بررسی آثار از اردیبهشت آغاز شده و تا یک ماه پیش ادامه داشت و حدود 3 ماه داوری آثار به طول انجامید.

یوسف‌زاده در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه 6اثر رسیده به مرحله نهایی دارای نویسندگان برجسته‌ای هستند،‌‌آیا در انتخاب آثار با مشکل مواجه نشده‌اید، گفت: اثری که دارای ساخت، درون‌مایه بوده و پیامش به سیاستگذاری جشنواره نزدیک بود به عنوان کتاب سال جشنواره غنی‌پور معرفی می‌شود و این دال بر فاقد نداشتن ارزش در دیگر آثار نیست.

وی گفت: جشنواره شهید غنی‌پور اهداف برجسته‌ای دارد که از آن جمله می‌توان به ساخت و داشتن درون مایه‌ای قوی اشاره کرد.

یوسف‌زاده ضمن بیان اینکه چندی پیش کتابی پیرامون وضعیت نوجوان ترجمه کردم، گفت:‌ تحلیل خوبی در این اثر صورت گرفته بود. نوجوان شهری 12 سال در داخل آکواریوم تحصیل می‌کند و با حسرت زندگی بزرگسال را دارد اما متاسفانه در زندگی شهری کمتر به آن می‌رسد. خلق و خوی نوجوان شهری و روستایی با هم متفاوتند. این موضوع به شخصیت فرد پختگی می‌دهد. نظر شخصی‌ام این است که ادبیات نوجوان باید زندگی را برای نوجوان معنا کند. مانیفست کلی جشنواره نیز همین است. اثر باید چیزی به نوجوان به لحاظ زیبایی شناسی، کشف و دریافت از محیط اضافه کند.

این داور جشنواره فاکتورهای دیگری را نیز برشمرد و ضمن بیان اینکه اثر باید از زندگی نوجوان مؤثر باشد، گفت: باید توجه داشته باشیم نوجوان پس از خوانش اثر باید تفاوت با گذشته‌اش داشته باشد.

یوسف‌زاده ضمن اشاره به ادبیات جادوگری گفت: معتقدم ادبیات جادوگری فی‌نفسه مذموم شده نیست چرا که هفت پیکر نظامی نیز در فضای فانتزی رخ داده و یا کتاب هزار و یکشب... اما آنچه ما را نگران می‌کند گرته برداری و دنباله‌روی از ادبیات هری پاتری است. بخشی از همکاران ما فکر می‌کنند این نوع ادبیات جذابیت دارد و ژانر وحشت را که باب شده ادامه می‌دهند. فکر می‌کنم به نحوی سوءاستفاده از تنوع طلبی و روحیه خاص نوجوانان که در پی کشف تخیل و خیال‌پردازی را امروز شاهد هستیم.

وی گفت: جشنواره غنی‌پور یک برند است. جشنواره‌ای که در بین مجموعه آثار خود آثاری را به عنوان آثار برگزیده معرفی می‌کند که به عنوان برند جذاب غنی‌پور شناخته می‌شود و طیفی را از خانواده‌ها به خود جذب می‌کند و برای آنها در راستای خرید کتاب برای نوجوانان‌شان آسودگی خیال به همراه دارد. وقتی نام مسجد و فضای معنوی مطرح می‌شود خیال والدین در انتخاب کتاب راحت می‌شود. البته پشتیبانی آثار برگزیده که به عنوان کتاب سال معرفی می‌شوند بر عهده نهادهای فرهنگی چون ارشاد و نهاد کتابخانه‌های عمومی است.

به گفته یوسف‌زاه ما مقابل ورود آثار را نگرفتیم فراخوان در سایت موجود بود و هر ناشری که تمایل داشت می‌توانست آثار را ارسال کند که برخی ناشران آثار را ارسال کرده و برخی را داوران انتخاب کردند.

سرداور حوزه نوجوان توضیح داد:‌در حوزه کودکت و نوجوان به جز خرید داوران اثری از سوی ناشران ارسال نشد.

وی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه کتاب سال با چه شرایط امتیازی معرفی می‌شود، گفت: در نمره ‌دهی بین کتاب سال و سایر آثار اختلاف 7 یا 8 نمره‌ای و بعضا تا 20 نمره را شاهد بودیم. البته نمره معیار داخلی است اما در نهایت طبق تبادل نظر در جلسه سه نفره داوری اثر برگزیده می‌شود.

وی در توضیح بیشتر عنوان کرد: بنده در آثار نوجوان سال گذشته را نیز داوری کردم کتاب «گردان قاطرچی‌ها» داوود امیریان کتاب سال شد و چندی بعد همین کتاب به عنوان کتاب سال معرفی شد که مایه‌های طنز داشت. البته در انتخاب همین کتاب بین تیم داوری برای جشنواره غنی‌پور اختلاف نظرهایی بود اما در تبادل نظرها به کتاب آقای امیریان رسیدیم و من منتظر هستم که به زودی فیلمنامه یا ترجمه این اثر را ببینم. از این دست آثار بسیار داریم.

به گفته یوسف‌زاده خوشبختانه بخش نوجوان در قیاس با آثار خارجی خصوصا در سالی که پشت سر گذاشتیم حرف‌های خوبی برای گفتن دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که که آیا تاکیدی بر معرفی کتاب سال جشنواره غنی‌پور از سوی برگزار کنندگان وجودداشت ادامه داد: مرحوم فردی همواره بر معرفی آثار برگزیده تاکید داشتند و عنوان می‌کردند باید بین آثار موجود و آثاری که نامزد می‌شوند حدنصاب را کسب می‌کنند و آثاری که در شخصیت پردازی مشکلی نداشته باشند از آن میان اثری به عنوان اثر برتر معرفی شود. ما در جشنواره سعی می‌کنیم حتی‌المقدر نقاط قوت کارها را ببینیم.

وی در پاسخ به اینکه اگر قرار باشد برند جشنواره غنی‌پور حتما کتاب برگزیده معرفی کند و داشته باشد،‌آیا شان جشنواره برای معرفی تنزل نمی‌یابد،گفت: ما مکلف نیستیم هر اثر ناظمی را معرفی کنیم و اگر به اثر قابل دفاعی نرسیم دبیران و متولیان جشنواره قطعا برگزیده معرفی نخواهند کرد. اما اگر آثار امتیازات نسبی داشته باشد و در حیطه داوری قرار گیرد پیرامون آن تصمیم‌گیری می‌شود.

یوسف زاده آثار این دور از جشنواره را در حوزه انقلاب و دفاع مقدس کمرنگ دانست.

وی در پایان توضیح داد: بحث به رسمیت شناختن ادبیات نوجوان در پالایش، رشد، اخلاق رشد شخصیت نوجوان مصور است و نوجوان باید آن را بپذیرد که با برگزاری همایش‌ها و جمع‌های هم اندیشی باید منسجم‌تر عمل  کنیم. 

* جعفریان: کتاب‌هایی که نویسندگان برای نوجوانان می‌نویسند، به گونه‌ای است که گویی برای نوجوانی نسل خودشان دست به قلم شده‌اند نه نسل جدید

علی اصغر جعفریان داور حوزه نوجوان سیزدهمین جشنواره ادبی شهید غنی پور با بیان اینکه این جشنواره از ابعاد مختلف با سایر جشنواره‌ها متفاوت است، گفت: کسانی که در جشنواره شهید غنی پور حضور دارند بدون هیچ چشم داشت مالی فعالیت می‌کنند؛ در واقع آنها تنها برای زنده نگه داشتن یاد شهید غنی پور و خدمت به ادبیات کشور در این جشنواره حضور دارند.

وی با بیان اینکه نوجوانان در کشورمان مظلوم هستند، ادامه داد: این قشر از جامعه نسبت به سایر افراد جامعه مظلوم‌اند و این مظلومیت از مدارس شروع شده و تا خانواده و حوزه ادبیات هم ادامه دارد؛ به عبارت دیگر نسل نوجوان در کشور ما دیده نمی شوند و این در حالی است که بیش از 10 میلیون نوجوان در کشور داریم.

داور بخش نوجوان سیزدهمین جشنواره ادبی شهید غنی پور افزود: از اینکه نویسندگان ما کمتر به قشر نوجوان می پردازند، ناراحت ام؛ چرا نوجوانی سن تولد مجدد است و نوجوانان در این سن طالب شناخت عمیق تر از اطراف خود هستند و قطعا باید به این نیاز نوجوانان پاسخ دهیم.

جعفریان اظهار داشت: نوجوانان دوست دارند تا با خواندن کتاب با پیرامون خود بیشتر آشنا شوند؛ ولی متاسفانه ما به این نیاز نوجوانان کم توجه هتسیم؛ با اطلاعاتی که درباره کتابهای منتشر شده در سال 91 به دست آوردم، متوجه شدم که شناخت نویسندگان ما نسبت به نوجوانان شناخت عمیق و خوبی نیست و نویسندگان خود را مختص به چند موضوع خاص درباره نوجوانان کرده‌اند و رمان‌هایی که با ویژگی‌های نوجوانان همخوانی داشته باشد، کمتر می‌بینیم.

وی با اشاره به آثار جشنواره شهید غنی پور اظهار داشت: در این جشنواره بیشتر به دنبال آثاری هستیم که تفکر مسجدی، مردمی و بسیجی در آن وجود داشته باشد و تصورمان این است که آثاری که جنبه فانتزی، تخیلی و جادویی دارد جزو سلیقه‌ها و معیارهای این جشنواره قرار ندارد؛ البته به سلایق مختلف در آثار احترام می‌گذاریم ولی پایبند معیارهای جشنواره هستیم.

داور بخش نوجوان سیزدهمین جشنواره ادبی شهید غنی پور افزود: در انتخاب آثار به مسائل فنی و تکنیکی هم توجه می کنیم ولی مسئله مهم برای ما هدف نویسنده از نوشتن کتاب است.

جعفریان گفت: نویسنده‌ای که می‌خواهد در حوزه نوجوان کتاب بنویسد، در درجه اول باید شناخت درستی از این قشر داشته باشد و بر اساس نیازهای نوجوان دست به قلم شود.متاسفانه تعریف روشن و کاملی از روانشناسی نوجوان در کشورمان وجود ندارد؛ در حالی که در وهله اول باید نویسنده به شناخت عمیقی از نوجوان دست یابد و بعد شروع به نوشتن کتابی برای آنها کند.

وی با بیان اینکه در انتخاب آثار این جشنواره به سلامت و هویت ایرانی آنها توجه کرده ایم، اظهار داشت: چون داوران این جشنواره خودشان کتاب شناس هستند، برای صرفه جویی در هزینه و وقت خرید کتاب ها هم به ما واگذار شد؛ البته داوران موظف بودند که تمام کتاب‌هایی را که در سال 91 منتشر شده را مورد بررسی قرار دهند.

داور بخش نوجوان سیزدهمین جشنواره ادبی شهید غنی‌پور با اشاره به خلاءهای موجود در آثار نوجوانان گفت: عدم معرفی اسوه و قهرمان پروری برای نوجوان یکی از اصلی ترین خلاءهای این آثار هستند؛ در حالی که کشورهای دیگر خودشان قهرمان سازی می کنند و ما با وجود قهرمان های نوجوانی که در دوران دفاع مقدس داریم، نتوانستیم آنها را به الگویی برای نوجوانان تبدیل کنیم.

جعفریان گفت: کتاب‌هایی که نویسندگان برای نوجوانان می‌نویسند، به گونه‌ای است که گویی برای نوجوانی نسل خودشان دست به قلم شده‌اند نه نسل جدید.

وی ادامه داد: چون معیارهای انتخاب اثر برگزیده در جشنواره شهید غنی پور نسبی است، از این رو هر ساله یک اثر برگزیده را در بین آثار خواهیم داشت.

داور بخش نوجوان سیزدهمین جشنواره ادبی شهید غنی پور در پایان خاطر نشان کرد: به عنوان داور این جشنواره و معلمی که 20 سال با دانش آموزان سرو کار داشته از ناشران و نویسندگان حوزه نوجوان می‌خواهم که نگاه واقع بینانه به این قشر داشته باشند و نوجوانان را بیش از این باور کنند؛ چرا که آنها کودک نیستند و باید کتاب های درخور آنها نوشته شود.

سیزدهمین جشنواره ادبی شهید حبیب‌غنی‌پور 12 اسفند ماه جاری در مسجد جواد الائمه برگزیدگان خود را خواهد شناخت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها