امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6369
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در دومین روز از دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست‌های ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در دومین روز از دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نشست‌های موضوعی پیگیری شد که در نشست موضوعی «اصول و مبانی پیشرفت در حوزه اجتماع» به ریاست غلامرضا جمشیدنیا، مهدی طالب استاد گروه توسعه روستایی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و رئیس انجمن انسان‌شناسی ایران به تشریح «مبانی پیشرفت در حوزه اجتماع» پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره‌ای کوتاه درباره فرآیند توسعه در سال‌های قبل از انقلاب، به بازشناسی این توسعه و نقد آن پرداخت و افزود: وقتی به محتوای برنامه‌های توسعه نگاه می‌شود، می‌بینیم افرادی که این برنامه‌ها را نوشتند، برنامه توسعه آن‌ها مبتنی بر فرهنگ غربی بده است، بنابراین مهم‌ترین مسأله در تدوین برنامه‌های توسعه در بعد از انقلاب اسلامی، تعارض فرهنگی است.

طالب با بیان اینکه پهلوی با استفاده از اتحادیه‌ها به فرآیند توسعه روی آورده بود، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دولت‌ها از تعاونی برای اجرایی کردن طرح‌های توسعه خود بهره گرفتند که اکنون بحث این است که تعاونی‌ها قرار است در نهایت چه ره‌آوردی برای توسعه داشته باشند و به مردم چه چیزی را ارائه دهند.

وی در ادامه به تفاوت‌های اجتماعی نسل گذشته و جدید برای انجام رسم‌ها اشاره کرد و گفت: در قدیم برای انجام مراسم ازدواج، والدین هزینه‌های زیادی را متقبل نمی‌شدند، بلکه بر اساس بافت سنتی محله یا شهر کمک‌های مالی، نقدی و معنوی از سوی اطرافیان به خانواده عروس و داماد سرازیر می‌شد، اما در حال حاضر با اینکه کارکرد این سنت قدیمی هنوز باقی مانده است، ولی هزینه‌های ازدواج روز افزون شده است.

استاد گروه توسعه روستایی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه آنچه به عنوان توسعه وارد جامعه شده توجه کافی به نیاز جامعه نداشته است، خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای مانند ژاپن و آمریکا توسعه همراه با آشتی میان سنت‌های قدیمی صورت گرفت، به طور مثال یک کارگر در کارخانه خود را عضوی از آن محیط می‌دانست و به راحتی محیط کارش را عوض نمی‌کرد.

وی با تأکید بر اینکه توجه به سنت‌ها و فرهنگ‌های جامعه در فرآیند توسعه در ایران مهجور مانده است، افزود: در دوران سازندگی با اینکه رفاه وارد شد، اما بدهی‌های افراد افزایش پیدا کرد، در این دوران الگو و سبک زندگی عوض شد، به طوری که سازندگی تغییراتی را در حوزه فرهنگی اجتماعی وارد کرد، در دوران اصلاحات نیز یکسری مسائل مطرح شد تا اینکه در دوران بعدی با گفتن اینکه پول نفت را بر سر سفره آورده می‌شود، تزریق تقاضا به جامعه صورت گرفت، به صورتی که در حال حاضر تولید جامعه در حد مرگ است، حتی برای پرداخت یارانه‌ها از بانک مرکزی قرض گرفته می‌شود، نمی‌خواهم بگویم که تحریم اثر نداشته است، ولی با مدیریت می‌توان کنترل کرد.

طالب با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، مردم با دست خالی در برابر تمام جهان ایستادگی کردند و در برابر تحریم‌ها نیز ایستادگی می‌کنند، بیان داشت: اگر بخواهیم به افکار امام خمینی(ره) برگردیم، باید به سمت نوآوری و ابتکار حرکت کنیم تا در سیاه آن توانایی‌های بالقوه انسان‌ها به فعلیت برسد.

وی پیوند طرح‌های توسعه‌ای با ریشه‌های اجتماعی و فرهنگی را شرط تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت دانست و تصریح کرد: همان‌گونه که در پیوند گیاهان، جوانه‌ای به درخت پیوند می‌خورد و محصول بهتر به عمل می‌آید، پدیده خارجی و رسومات خارجی جز با پیوند ریشه‌های بومی، منطقه‌ای متکی بر فرهنگ نمی‌توانند به توسعه منجر شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار