امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63709
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درحالی که دولت یازدهم با شعار تدبیر و امید و "کلید" حل مشکلات کشور در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درحالی که دولت یازدهم با شعار تدبیر و امید و "کلید" حل مشکلات کشور در حوزه های مختلف فعالیت خود را آغاز کرد، عملکرد مسئولان این دولت حداقل در حوزه فرهنگی چندان با شعارهای اولیه همخوانی ندارد.

پس از انتصاب‌های اخیر در حوزه مدیریت بخش کتاب کشور که با حاشیه های مختلفی همراه بود، انتصاب نجفعلی میرزایی به سمت مدیر خانه کتاب که سابقه چندانی در حوزه مدیریت فرهنگی به خصوص در زمینه کتاب نداشت خوشبینی‌های اولیه را به "تغییر" در دولت یازدهم خنثی کرد.

این درحالی است که شنیده ها حاکی از این است که مدیران تازه وارد در حوزه کتاب که از پیشنه ذهنی مثبتی نیز در میان اهالی فرهنگ برخوردار نیستند، برخلاف سیاست‌های کلی مورد ادعای دولت مبنی بر "خط مشی اعتدال" و توجه به تدبیر در تصمیم گیری ها عمل کرده و از همان روزهای ابتدایی آغاز مسئولیت خود، سیاست‌های پرسش برانگیزی را در پیش گرفته‌اند.

گفته می‌شود مدیرعامل جوان خانه کتاب قبل از آن‌که اشراف کامل به حوزه عملکردی خود پیدا کند، دست به اقدامات شتابزده ای زده که از آن جمله می‌توان به برخورد نامناسب با برخی مدیران و معاونان باسابقه این مجموعه، تصمیم به ایجاد معاونت‌های غیر مرتبط با حوزه عملکردی خانه کتاب و برخی عزل و نصب‌های پیش از ارزیابی عملکرد واحدهای اولیه مجموعه اشاره کرد.

در این زمینه تصمیم به تغییر سردبیر خبرگزاری کتاب ایران از سوی مدیران زیرمجموعه معاونت فرهنگی ارشاد نیز از چند جهات قابل توجه است، اول این‌که مدیر جدید خانه کتاب درحالی تصمیم به تغییر در خبرگزاری کتاب گرفته که سردبیر این خبرگزاری حدود دوماه است که از سوی همین دولت تدبیر و امید بر مسند این خبرگزاری نشسته و جابجایی سریع مدیران در حوزه فرهنگ بدون ارزیابی دقیق عملکرد همراه با انتقاداتی بوده است. این درحالی است که یکی از ایراداتی که بسیاری از کارشناسان منتصب به دولت تدبیر و امید همواره به دولت قبل وارد می‌دانستند عزل و نصب های سریع و عمدتا کارشناسی نشده بود که انتقادات زیادی را ایجاد می‌کرد.

از سوی دیگر ساختار خانه کتاب به صورت هیات امنایی اداره می‌شود و تصمیم اخیر میرزایی علاوه بر این‌که انتقاداتی را در میان برخی اعضای متنفذ هیات امنا پدید آورده است، نشان‌دهنده عدم هماهنگی اعضا و حتی بی خبری برخی از آن‌ها از تصمیمات مهم این مجموعه در عرصه کتاب است.

با این شرایط باید منتظر ماند و دید که هرچند شش ماه زمان مناسبی برای ارزیابی عملکرد هیچ مدیری در عرصه زیرساختی فرهنگ نیست، اما اگر مشت را نمونه خروار تصور کنیم، به نظر می‌رسد مدیران فرهنگی دولت یازدهم با روندی که در پیش گرفته‌اند نمی‌توانند کلید مورد نظر رییس‌جمهور را در قفل‌های فرهنگ کشور به حرکت درآورند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها