امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63722
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین همایش «بیدارگر بصیر» به مناسبت دومین سالگرد درگذشت پژوهشگر و ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین همایش «بیدارگر بصیر» به مناسبت دومین سالگرد درگذشت پژوهشگر و تاریخ‌نگار معاصر، حجت‌الاسلام علی ابوالحسنی (منذر) به همت مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و همکاری مجمع ناشران انقلاب اسلامی روز گذشته (دوشنبه پنجم اسفند ماه) در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.
در این همایش حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، حجت‌الاسلام سیدهادی خسروشاهی محقق و پژوهشگر، ‌محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، محمدرضا سنگری مدیر ادبیات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، موسی نجفی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و محمدحسین‌ دانایی محقق و پژوهشگر‌ حضور داشتند، هر یک در خصوص شخصیت و جایگاه حجت‌الاسلام ابوالحسنی(منذر) در تاریخ معاصر و ادبیات به ایراد سخنرانی پرداختند.
*رجبی: مرحوم منذر جانب عدالت را در تاریخ نویسی رعایت می‌کرد
در ابتدای این مراسم محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به ویژگی حجت‌الاسلام منذر در بیان وقایع تاریخی گفت: تاریخ نویسان معاصر ما اغلب تقلید ناقصی از نوع تاریخ نویسی رایج جهان می‌کنند، در واقع تاریخ‌نویسی در کشور ما به عنوان یک مکتب تاریخ‌نویسی مشخص ملی و بومی نیست، در این صورت یا معمولاً روشنفکران در تاریخ‌نویسی کپی‌برداری سبک سوسیالیستی می‌کنند؛ یعنی با محوریت قرار دادن مباحث افتصادی سایر مطالب سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و  .. را مطرح می کنند.
وی با بیان اینکه در تاریخ‌نگاری لیبرالی در ایران اصل آزادی به معنای عدم تعلق  به اندیشه‌هایی است که انسان را به مرجعی فراتر از خود متصل می‌کند، افزود: تاریخ‌نگاری لیبرالی در ایران نیز به صورت کپی‌برداری شایع است که یک وجه خاص آن از نوع تاریخ نگاری فراماسونری است که در این نوع تاریخ‌نگاری به نوعی جا پای یهودیت و در معنای امروزی آن صهیونیسم می‌گذارند.
رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حجت‌الاسلام ابوالحسنی در نوشته‌هایش جهت‌دار بود، اما منصفانه عمل می‌کرد، اظهار داشت: البته هیچ مورخی بیطرف نیست، زیرا انسان نمی‌تواند نسبت به حوادث بالکل بی غرض باشد، با این وجود مرحوم منذر ضمن بیان صریح اندیشه و اعتقادش تاریخ را تحریف نمی‌کرد، به گونه‌ای که از دشمن نیز با عدالت یاد می‌کرد.
وی شیوه بیان مرحوم منذر در بیان حادثه مشروطیت و نقش شیخ فضل الله نوری را مصداقی از ادعای خود بیان کرد و ادامه داد: مرحوم ابوالحسنی از تقی‌زاده که از مخالفان مشروطه‌خواه بود نقل قول می‌کند، در جایی می‌گوید در این قسمت‌ها نسبت به تقی‌زاده بی‌انصافی شده است. شما کدام محقق مدعی آزادی را سراغ دارید که آن شخصی را که می‌خواهد رد کند در موردش اینگونه با منصف سخن گوید.
رجبی با اشاره به اینکه این روش تنها از پیروان پیامبر(ص) بر می‌آید که فرمود: «حق را بگو اگر چه به ضررت باشد»، ابراز داشت: مرحوم ابوالحسنی در زمان حیاتش با سختی معیشت و امکانات به تحقیق می‌پرداخت، در حالی که بودجه‌ای انبوهی صرف مراکزی می‌شود که قرار است در آینده کاری کنند که پس از سال‌ها نیز کاری در خور و شایسته هم انجام نمی‌دهند، او شخصیتی بود که کارهای پژوهشی سنگین را به تنهایی انجام می‌داد.
*نجفی: مرحوم ابوالحسنی به تمام معنا محقق بود
موسی نجفی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی حجت‌الاسلام ابوالحسنی بیان داشت: تمام شخصیت ایشان محقق بود و این موضوع از آثار ایشان مشخص است، همچنین دور بودن از نهادها و محافل مختلف برای پرداختن به مسائل علمی از یکی دیگر از خصوصیات استاد ابوالحسنی بود.
وی افزود: مرحوم منذر در حوزه تاریخ معاصر نظرات خاصی داشت، نظرات وی تا حدودی در ادامه نظرات آیت‌الله شیخ حسین لنکرانی بود. همچنین در زمینه مشروطه و روحانیت آثار خوبی دارد. درباره فرقه بابیه نیز تحقیقاتی خوبی داشت.
نجفی با اشاره به اینکه مرحوم ابوالحسنی روی شخصیت‌های روحانی به ‌ویژه شیخ فضل‌الله نوری خوب کار کرده است، اظهار داشت: وی تمام جزئیات زندگی ایشان را در مجموعه‌ای هفت‌ جلدی به‌ رشته تحریر درآورده است که بهترین اثر درباره شیخ فضل‌الله نوری است، از آنجایی که پدر آیت‌الله لنکرانی محرر شیخ فضل‌الله نوری بود و  مرحوم ابوالحسنی ارتباط نزدیکی با آیت الله لنکرانی داشت، بنابراین به ‌نحوی با آثار و یاد شیخ ‌فضل‌الله بزرگ شده بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار