امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6381
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری  فارس «توانا»، کتاب «سیاست خارجی دولت خاتمی» از سال 1376 تا 1384 نوشته ابوالفضل صدقی امروز در مؤسسه فرهنگی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری  فارس «توانا»، کتاب «سیاست خارجی دولت خاتمی» از سال 1376 تا 1384 نوشته ابوالفضل صدقی امروز در مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی رونمایی شد. این اثر یکی از موضوعات «طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی» است که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه شده است.

در این مراسم ابوالفضل صدقی نویسنده این کتاب، بیان داشت: این اثر نشانگر آن است که سیاست، سیاست تنش‌زدایی و گفت‌وگو بدون پشتوانه قدرت هیچ ارزش راهبردی ندارد یعنی نظام ظالمانه بین‌الملل دنبال تحمیل منافع و اهداف خودش در جهان سوم است.

وی اضافه کرد:‌ به طور کلی این کتاب نقد سیاست خارجی دوره خاتمی است هرچند به نقاط مثبت این سیاست خارجی هم اشاره شده است.

صدقی ادامه داد: در این کتاب ثابت کرده‌ایم که اگر جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد در نظام بین‌الملل حرفی برای گفتن داشته باشد خوردن قهوه و نسکافه با دیپلمات‌ها مشکلات را حل نمی‌کند باید قابلیت بالای دفاعی و سیاسی داشته باشیم.

نویسند کتاب «سیاست خارجی دولت خاتمی» افزود: کتاب سیاست خارجی دولت خاتمی در ادامه سلسله مباحثی است که مرکز اسناد در رابطه با سیاست خارجی تدوین کرده است، همچنین قبلاً کتابی در راستای خارجی جمهوری اسلامی ایران تا سال 68 که زمان حیات امام و اصول سیاست خارجی ایران را مطرح کرده بودم، را نوشته و منتشر کرده‌ام.

این نویسنده گفت: چهار اصل نظیر نفی سبیل، حمایت از مستضعفان جهان، اصل دعوت و اصل ام‌القرای جهان اسلام یا اصل حفظ ایران از اصول سیاست خارجی حضرت امام بود.
 
وی اضافه کرد:‌ از چند سال پیش برای دوره اصلاحات فکر کرده‌ام مبحثی که بعد از جنگ مطرح شد این بود که آیا اصولگرا و سیاست و ارزش‌گرا می‌تواند سیاست خارجی و منافع را تأمین کند؟

وی افزود: در دوم خرداد و پیروزی خاتمی این اصل در میان برخی نخبگان رونق گرفت ما برای تأمین منابع ایران باید در سیاست، تنش‌زدایی بیاوریم و اصول را کمرنگ کنیم تا بتوانیم به یک کشور عالی در صحنه بین‌الملل تبدیل شویم.

نویسنده کتاب «سیاست خارجی دولت خاتمی» گفت: سؤالی که این اثر به دنبال پاسخگویی به آن است این بود که آیا سیاست خارجی مبتنی بر تنش‌زدایی و گفت‌وگوی موفقیت‌آمیز بوده است؟ تمام کتاب به این سؤال پاسخ می‌دهد.

وی اضافه کرد: فرضیه ابتدایی این کتاب این است که هرچند که سیاست خارجی مبتنی بر تنش‌زدایی است می‌توانست منفعت ایران را در دولت غربی و عربی افزایش دهد اما نتوانست یک دستاورد راهبردی داشته باشد.

صدقی ادامه داد: سیاست خارجی تنش‌زدایی آقای خاتمی توانست فرصت‌های سیاسی و اقتصادی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کند اما نتوانست مسائل راهبردی ما را حل و فصل کند.

وی از جمله فصل‌های این کتاب را برشمرد و گفت: این کتاب دارای چهار بخش و فصل‌های مختلف است که از جمله آن می‌توان به بررسی مفهوم سیاست خارجی، اصول و ساختار تصمیم‌گیری سیاست خارجی و تحولات روابط بین‌الملل در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی اشاره کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها