امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63823
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 59
  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حبیب‌اله حقیقی صبح امروز در یک نشست خبری گفت: اگر می‌خواهیم در مبارزه با ...

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حبیب‌اله حقیقی صبح امروز در یک نشست خبری گفت: اگر می‌خواهیم در مبارزه با قاچاق موفق باشیم باید متناسب با این هجمه، تمام کشور را بسیج کنیم.

وی افزود: قانون قبل مبارزه با قاچاق مربوط به 80 سال پیش بود در حالیکه در شرایط حاضر قاچاق با استفاده از ساز و کار امروز انجام می‌شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از سال 90 بحث قانون و لایحه مبارزه با قاچاق آغاز شد و در 19 بهمن‌ماه سال جاری این قانون توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه این قانون 10 بند ، 77 ماده و 79 تبصره دارد، گفت: ایجاد ساختار سازمانی، جامعیت قانونی، استفاده از فرامین رهبری، لزوم اجرای برنامه‌های مبارزه با قاچاق در دستگاه‌ها، استفاده از ظرفیت‌های سه قوه، استفاده از فن‌آوری‌های روز، پیش‌بینی از وقوع قاچاق، تعیین استراتژی و هدف‌گذاری صحیح، ارجعیت استفاده از کالاهای داخلی و صیانت از نیروهای انسانی از جمله ویژگی‌های مهم قانون جدید مبارزه با قانون قاچاق کالا و ارز است.

وی با اشاره به ابلاغ اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب اظهارداشت: قاچاق در مقابل اقتصاد مقاومتی است، نگاه اقتصاد مقاومتی نگاه به تولید داخلی است اما قاچاق مخرب تولید است، اقتصاد مقاومتی به دنبال بی اثر کردن تحریم‌هاست، در حالیکه قاچاق مکمل تحریم است.

حقیقی گفت: در حال حاضر ما هم قاچاق ورودی داریم و هم قاچاق خروجی، در قاچاق خروجی قاچاق سوخت با 45 درصد حجم، رتبه اول را دارد که علت آن تفاوت قیمت سوخت در داخل و در کشورهای همسایه و همجوار است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در 10 ماهه اول امسال، مواد دارویی، دام و دخانیات رشد کشفیات داشته و پارچه و انواع البسه با کاهش کشفیات مواجه بوده است.

وی افزود: در خصوص سوخت هم افزایش کشفیات داشتیم و هم افزایش قاچاق.

حقیقی در پاسخ به سئوال فارس در خصوص طرح جایگزین طرح شبنم گفت: طرح شبنم طرح رهگیری در مرحله عرضه بوده است، این طرح ایده کنترلی خوبی بود اما در اجرا مشکلاتی داشت و مزیت‌های خودش را زیر سئوال برد لذا براساس قانون جدید، وزارت صنعت 3 ماه فرصت دارد تا یک کد رهگیری کالا از سطح عرضه، سطح ورود و کنترل مسیر حرکت کالا را ارائه دهد.

حقیقی گفت: این کد رهگیری باید فقط در خصوص کالاهای وارداتی باشد تا از ورود کالای قاچاق به کشور جلوگیری شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها