امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6383
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 262
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نمایشگاهی اصحاب رسانه با فاضل نظری به مناسبت انتشار «ضد»‌ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نمایشگاهی اصحاب رسانه با فاضل نظری به مناسبت انتشار «ضد»‌ تازه‌ترین اثر این شاعر و استقبال فراوان مخاطبان از این کتاب در غرفه سوره مهر برگزار شد.

فاضل نظری در این نشست با اشاره به اینکه هستی مجموعه‌ای از حلقه‌های به هم پیوسته است، اظهار داشت: هستی مجموعه‌ای از حلقه‌های به هم پیوسته است حتی اگر ما ربط و علقه پدیده‌ها را با هم درنیابیم به این معنی نمی توانیم با هم ارتباط برقرار کنیم این کتاب دقیقاً در ادامه سه مجموعه قبلی است اما از این جهت که جهان تغییر کرده فکر می‌کنم این مجموعه تفاوت‌هایی با سایر کتاب‌ها دارد که امیدوارم انتظارات مخاطبان را برآورده کند.
  
این شاعر درباره رجعت مخاطبان به سمت قالب کلاسیک عنوان کرد: شعر کلاسیک دارای قلل درخشانی است که بسیاری از شاعران این روزگار و دهه‌های آینده چاره‌ای جز احترام و تعظیم به آنها ندارند اما اینکه امروز اقبال مردم به شعر کلاسیک در حوزه سرایش و مطالعه جدی‌تر از گذشته شده یک فرصت غیرقابل تکرار در تاریخ ادبی و فرهنگی محسوب می‌شود که امیدواریم این فرصت شریف در کشاکش اتمفسر سیاسی یا بی‌توجهی و کم دقتی از دست نرود.

به گفته وی امروز مردم بیش از گذشته تشنه شعر هستند باید دقت شود که ما هم در حوزه چاپ کتاب هم شاعران و هم مسئولان سخت‌گیری بیشتری داشته باشیم تا سلیقه مخاطبان همچنان با اقبال گره‌خورده بماند؛ اگر کالای بی‌کیفیت در هر صنعت و عرصه‌ای عرضه شود اقبال مصرف‌کنندگان در عرصه فرهنگی کمتر می‌شود.

فاضل نظری ضمن اشاره به اینکه این روزها، روزهای خوبی برای شعر کلاسیک است، متذکر شد: این روزهای درخشان متعلق به یک اثر ادبی یا یک انتشارات نیست این اتفاقات برای جریان شعر انقلاب افتاده و من معتقدم این را یک فرصتی برای ادبیات انقلاب اسلامی و شعر امروز باید بدانیم.

به گفته وی شعر از کوچه‌های ناگزیر از رسیدن به بن‌بست‌ها بیرون آمده و دست از تجربه‌ کردن‌های از پیش محکوم شده که در دهه 70 نزدیک‌ترین اوج آن به امروز بود، برداشته است، چنین افراط‌ها در دوره‌های گذشته ادبی هم بوده‌ است ولی عصر آنها گذشت. امروز شعر به ویژه کلاسیک در ساحتی از اعتدال قدم برمی‌دارد.
  
شاعر «گریه‌های امپراتور» افزود: فکر می‌کنم هر اقبال و استقبال از هستی مرهون لطف خدا است و بقیه پدیده‌ها ابزار این لطف هستند از طرفی هنر ادبیات امروز باید این باشد که بتواند حرف‌‌های پیچیده را ساده بیان کند.

وی افزود:‌ عده‌ای باور دارند که باید دنیا فقط از دریچه شادی و نشاط مواجه شد اما غم موتور محرکه جهان است یعنی اگر به نداشته‌ها فکر کنیم برای به دست آوردن آن قدم برمی‌داریم.

این شاعر متذکر شد: غم و یأس تفاوت‌ ماهوی دارند چطور فردی می‌تواند از عشق دم بزند اما مأیوس باشد یأس گناه و معصیت است، یأس یعنی ایستادن، غم یعنی تلاش برای حرکت کردند و به نظر من این تفاوت خیلی محسوس است و باید کل یک شعر را ملاک قرار داد.

فاضل نظری ضمن اشاره به اینکه براین اساس در کتاب «ضد» سعی کردم برخی مفاهیم را واضح‌تر توضیح دهم، گفت: مثلاً ناچار شدم خیلی واضح توضیح بدهد از مرگی سخن می‌گویم که پیش از مرگ می‌آید. این اثر را باید در کنار سایر مجموعه‌ها با هم یک مجموعه دانست.

نظری درباره نام این کتاب هم توضیح داد:‌در شکل زندگی انسان امروز دعاها مثل ریسمان‌هایی است که زمین را به آسمان متصل کردند «گریه‌های امپراتور»‌ یعنی انسان امپراتوری که آخرین سلاحش گریه است. «اقلیت» ماجرای آدم‌هایی است که به ظاهر کم هستند و کمتر هم می‌شوند اما می‌توانند بر بسیاران غلبه کنند. «آنها» این نام اساساً‌ براساس دو فراز از دو دعا که فرمود در روزگار شما تپه‌هایی وجود دارد که خود را در معرض آنها قرار دهید هر روز زندگی ما «آنها» است. اما در کتاب آخر احساس می‌کنم ما خود با خودمان نزاع می‌کنیم و قبل از شکست دیگران خودمان خودمان را شکست می‌دهیم.

وی در پایان افزود:‌ انسان امروز به ضدیت با خودش برخواسته و تنها راه مبارزه با آن ضد پنهان ما است که در فرهنگ ما هم وجود دارد و از گذشته تا به امروز با ما بوده و خواهد بود.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها