امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63845
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علیرضا دبیر در چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به پایدار بودن درآمد شهرداری از محل عوارض نوسازی ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علیرضا دبیر در چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به پایدار بودن درآمد شهرداری از محل عوارض نوسازی درباره میزان طلب شهرداری از این بخش، توضیح داد: بر اساس برآوردی که شهرداری تهران داشته نزدیک به 780 میلیارد تومان از مردم و موسسات دولتی بابت عوارض نوسازی طلبکار است. سهم مردم از این بدهی 270 میلیارد تومان و میزان دیرکردی که بر اساس قانون به این عوارض اضافه می‌شود 68 میلیارد تومان است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به کارکرد برنامه های تشویقی در ترغیب مردم برای پرداخت عوارض افزود: در سال 85 تنها 500 هزار فیش مربوط به عوارض به روز پرداخت می‌شد. اما بعد از برگزاری مراسم جوایز خوش حسابی، حالا 1 میلیون و 200 هزار نفر فیش عوارض شان را به روز پرداخت می‌کنند.

دبیر گفت: تشویق مردم آنها را با فرهنگ پرداخت عوارض آشنا می‌کند و آمارها نشان می‌دهد اگر افراد یک بار مردم فیش عوارض خود را به روز پرداخت کنند هر سال این کار را انجام می‌دهند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه این برنامه تشویقی شامل دستگاه‌های دولتی نمی‌شود، اظهار داشت: به عنوان نمونه وزارت نفت 3 میلیارد تومان عوارض نوسازی و پسماند به شهرداری بدهکار است ما معتقدیم دستگاه‌های دولتی توانایی پرداخت این عوارض را دارند و باید دیر کرد شان را هم پرداخت کنند.

معاون مالی و اداری شهرداری تهران نیز با اشاره به اینکه ضمانت اجرایی برای گرفتن درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها وجود ندارد، اضافه کرد: در برنامه دوم تکلیف شده شهرداری تهران به سمت درآمدهای پایدار برود. ما برای محقق کردن درآمدهای پایدار به ابزارهایی نیاز داریم تا بتوانیم فیش مطالبات قبلی از عوارض نوسازی را که حدود 750 میلیارد تومان است و بعضی از آنها مربوط به 20 سال قبل می شود وصول کنیم.

پور زرندی با اشاره به اینکه شهرداری اقدامات تشویقی زیادی برای پرداخت عوارض توسط مردم انجام می‌دهد، گفت: هر ساله به کسانی که تا 15 بهمن عوارض شان را پرداخت کنند غیر از 10 درصد تسهیلات تشویقی جوایز دیگری هم اهدا می‌شود.

پیشنهاد طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران مشخص کردن یک بازه زمانی سه ماهه و امکان اجازه مذاکره شهرداری با دستگاه‌های دولتی بود.

وی در این باره تاکید کرد: مسلماً پولی که ما بتوانیم امسال دریافت کنیم بهتر از این است که سال بعد با جریمه‌اش بگیریم.

دنیا مالی نیز پیشنهاد کاهش مهلت تسهیلات تشویقی به دو ماه را ارائه کرد و گفت: با تعامل خوبی که با دولت داریم چه اشکالی داریم این بند را شامل دستگاه‌های دولتی هم بکنیم؟ جای دوری هم نمی‌رود.

تقی‌پور نیز پیشنهاد کرد در لایحه شهرداری موظف شود برای سال‌های آتی سازوکاری را فراهم کند برای تبلیغ، فرهنگ سازی و پرداخت به موقع عوارض.

اما صابری که با قائل شدن تسهیلات تشویقی برای دستگاه‌های دولتی مخالف بود، گفت: دستگاه‌های دولتی الگوی مردم برای پرداخت کردن عوارض هستند، آنها را نباید مشمول این قاعده کنیم.

سالاری نیز تاکید کرد: اینکه ما دستگاه‌های دولتی را معاف کنیم کار درستی نیست. این بهترین درآمد پایدار است که دستگاه‌های دولتی توان پرداخت آن را دارند. چرا به آنها تسهیلات تشویقی بدهیم؟

دانشور نیز معتقد بود شهرداری تهران آموزش کافی را به شهروندان نداده است.

وی اظهار داشت: خیلی‌ها می‌پرسند این فیش عوارض چیست؟ در کشور ما در مقاطعی مالیات را هم سخت پرداخت می‌کردند ولی الان فرهنگ سازی شده است. شهرداری با این امکاناتی که در اختیار دارد اطلاع رسانی نمی‌کند و مردم شاید حتی نمی‌دانند پرداخت نکردن چقدر جریمه دارد.

جدیدی پیشنهادی برای اصلاح قانون در خصوص زمان ارسال فیش عوارض نوسازی ارائه کرد و گفت: کسانی برای اعتراض به شهرداری مناطق می‌آیند و ادعای درستی می‌کنند. آنها می گویند عوارض نوسازی از زمان صدور جواز برای ملک صادر می‌شود در حالی که باید عوارض از زمان صدور پایان کار صادر شود. این زمان‌ها باید در قانون اصلاح شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه نیز با تاکید بر اینکه نقطه ضعف شهرداری در اطلاع رسانی است، افزود: شهرداری در اطلاع رسانی ضعف دارد. به عنوان مثال چند درصد از مردم می‌دانند که می‌توانند در مسابقه خوش حسابی شرکت کنند؟ من با تسهیلات تشویقی برای دولتی‌ها مخالفم و از اعضای شورا می‌خواهم اجازه دهند جرائم دیرکرد دولت باقی بماند.

در نهایت بعد از جمع بندی پیشنهادات اعضای شورای شهر تصویب کردند که اگر بدهکاران عوارض نوسازی در شهر تهران بدهی معوقه خود را تا 31 تیر به طور یکجا پرداخت کنند می‌توانند از مزایای تسهیلات تشویقی شهرداری تهران تا میزان 50 درصد جرائم دیرکرد برخوردار شوند.

همچنین بر اساس این مصوبه، تسهیلات تشویقی شامل بدهی وزارت خانه‌ها، سازمان‌ها، دستگاهای اجرایی شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت نمی‌شود. ضمنا شهرداری تهران موظف شد یک درصد از محل درآمد را برای کار تبلیغات و اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و مشوق‌های لازم برای پرداخت به موقع عوارض نوسازی صرف کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار