امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63896
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری فارس، اوضاع در جمهوری آفریقای مرکزی کشوری در مرکز آفریقا که حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد این روزها در صدر اخبار رسانه های جهان ...

به گزارش خبرگزاری فارس، اوضاع در جمهوری آفریقای مرکزی کشوری در مرکز آفریقا که حدود پنج میلیون نفر جمعیت دارد این روزها در صدر اخبار رسانه های جهان قرار گرفته است.

آفریقای مرکزی در سیزدهم آگوست 1960 از فرانسه استقلال یافت، این کشور شاهد بیش ترین بهره‌کشی‌های استعمارگران فرانسوی در بین تمامی کشورهای آفریقایی بوده‌ است و بیشترین زیان‌های دوران استعمار را تجربه کرده‌ است.

بیش تر مردم آفریقای مرکزی از نژاد سیاه هستند و زندگی قبیله‌ای دارند؛ 30٪ مردم این کشور مسیحی، پانزده درصد آنها مسلمان سنی و دیگران آنیمیست هستند، زبان رسمی این کشور نیز فرانسوی است،اما زبان ملی سانگو می‌باشد که در بین مردم بومی رایج‌تر است.

ناآرامی ها در جمهوری آفریقای مرکزی در ماه مارس سال 2013 و در پی آن آغاز شد که شورشیان سلکا در کوتایی نظامی اقدام به برکناری فرانسوا بوزیزه رئیس جمهور این کشور کردند و سپس میشل جوتودیا رهبر شورشیان به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور تعیین شد اما این کشور همچنان روی آرامش را به خود ندیده و درگیری های بین شبه نظامیان هوادار نظام بوزیزه با شورشیان سابق سلکا ادامه داشت.

در پی استعفای میشل جوتودیا در 10 ژانویه 2014 که که در پی فشارهای کشورهای مرکز آفریقا و فرانسه صورت گرفت، اوضاع این کشور حتی با انتخابات زودهنگام نه تنها تغییری نکرده است بلکه شورش های داخلی شکلی متفاوت و متمرکز بر کشتار مسلمانان به خود گرفته است.

تغییرات سیاسی به قدرت گرفتن افراطی های مسیحی و کشتار مسلمانان منجر شده و کنترل آن از نیروهای بین المللی نیز خارج شده به گونه ای که دبیر کل سازمان ملل اوضاع آفریقای مرکزی را نوعی پاکسازی قومی مسلمانان تعبیر کرد.

کاترین سمبا پانزا، رئیس جمهوری آفریقای مرکزی هشدار داده است که جنگ داخلی این کشور را تهدید می کند.

در پی افزایش خشونت‌ها در ‌آفریقای مرکزی هزاران تن از مسلمانان این کشور به چاد و کامرون مهاجرت کردند.

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل در این باره اعلام کرد که حدود 9 هزار مسلمان در 10 روز گذشته به کامرون مهاجرت کردند.

در حالی که شاهدان عینی از کشته شدن 70 مسلمان در جنوب ‌آفریقای مرکزی به دست  شبه نظامیان مسیحی خبر می دهند گزارشات حاکی از این است که هزاران تن از مسلمانان جنوب آفریقای مرکزی در حال مهاجرت به چاد و کامرون به خاطر فرار از خشونت‌های نژادی شبه‌نظامیان مسیحی موسوم به آنتی بالاکا هستند که به اقدامات خشونت‌آمیزی از جمله کشتار و سوزاندن جسد مسلمانان می‌پردازند.

شبه نظامیان مسیحی چهارشنبه گذشته یک مسلمان را در یکی از خیابان‌های بانگی اعدام کرده و پس از اینکه جسدش را تکه تکه کردند، آن را سوزاندند.

این شبه نظامیان اعلام کردند که فرد مذکور از گروه سلکا بوده که موجب سرنگونی دولت فرانسوا بوزیزه، رئیس‌جمهور مخلوع آفریقای مرکزی در مارس سال گذشته میلادی شد، اواخر ژانویه نیز شبه‌نظامیان مسیحی دو فرد مسلمان را در نزدیکی فرودگاه بانگی کشتند و جسد آنها را قطعه قطعه کردند.

فاتو بنسودا، دادستان دادگاه کیفری بین‌الملل نیز اعلام کرد که وقوع احتمالی جنایت‌های جنگی در آفریقای مرکزی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

در درگیری های دیروز دوشنبه بین نظامیان چاد و شورشیان آنتی بالاکا در بانگی پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی، هفت تن کشته شدند.

در این درگیری ها که نزدیک فرودگاه بانگی روی داد سه نظامی چاد و چهار غیرنظامی کشته شدند.

نظامیان چاد در چارچوب نیروهای حافظ صلح آفریقا در جمهوری آفریقای مرکزی مستقر شده اند و یکی دیگر از این نظامیان یکشنبه به ضرب گلوله شورشیان آنتی بالاکا کشته شد.

از سوی دیگر فرانسه عجله دارد قطعنامه سازمان ملل در اعزام نیروهای کلاه آبی سازمان ملل متحد به جمهوری آفریقای مرکزی هر چه سریع تر به تصویب برسد.

این در حالی است که به نظر نمی رسد تصویب قطعنامه به همین زودی ها ممکن شود زیرا برخی از کشورها از جمله قدرت های بزرگ نظیر آمریکا می گویند اوضاع در آفریقای مرکزی هنوز ایمن نشده است تا بتوان نیروهای صلحبان به این کشور اعزام کرد و از سوی دیگر برای استقرار نیروهای کلاه آبی سازمان ملل از لحاظ فنی دست کم به چهار ماه زمان نیاز است و اگر تصمیم سیاسی شورای امنیت سازمان ملل در ماه مارس اتخاذ شود احتمالا تا سپتامبر شاهد استقرار کلاه آبی ها در این کشور خواهیم بود و تا آن زمان نیروهای فرانسوی و نیروهای آفریقایی همچنان مسئول تامین امنیت در آفریقای مرکزی خواهند بود.

این در حالی است که وضع مسلمانان پایتخت روز به روز وخیم تر می شود اما برای مسیحیان زندگی عادی به تدریج در بانگی پایتخت این کشور از سرگرفته می شود.

در پی فرار بخش اعظم مسلمانان از پایتخت گروه های شبه نظامی مسیحی خانه های مسلمانان را به تصرف خود درآورده اند محله های مسلمان نشین به کلی خالی از سکنه شده است

ساکنان مسلمان محله پی کی 12 بانگی اطراف مسجدی در کنار یکدیگر مستقر شده اند و نظامیانی فرانسوی از آنها حفاظت می کنند، آنان در وضعی جهنمی زندگی می کنند، وسایل خود را در کنار خیابان اصلی قرار داده اند تا راهی برای فرار از این محله تحت محاصره شبه نظامیان مسیحی پیدا کنند.

به رغم نظارت نیروهای آفریقایی و فرانسوی ،شبه نظامیان مسیحی مسلمانان را مورد اذیت و آزار قرار می دهد و هر روز افرادی را با حملات نارنجکی زخمی می کنند.

پزشکان بدون مرز هم درباره شیوع بیماری مالاریا و سوء تغذیه حاد کودکان زیر پنج سال در بانگی هشدار داده اند.

از سوی دیگر پارلمان فرانسه قرار است امروز سه شنبه نظر خود را درباره تمدید حضور نظامی فرانسه در آفریقای مرکزی اعلام کند

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در دفاع از حضور نظامی این کشور در آفریقای مرکزی گفت اگر فرانسه در آفریقای مرکزی مداخله نظامی نکرده بود این کشور هم اینک با قتل عام و کشتار مواجه بود.

پاریس در دسامبر سال گذشته میلادی 2 هزار نیرو به کمک حدود شش هزار سرباز آفریقایی حاضر در آفریقای مرکزی فرستاده است تا نظم و امنیت را در این کشور برقرار کنند و این در حالی است که تشدید خشونت ها در بانگی در جلوی چشم نظامیان خارجی صورت می گیرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار