امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63932
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «غلامحسین دهقانی»، سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیویورک، روز جاری طی سخنرانی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «غلامحسین دهقانی»، سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیویورک، روز جاری طی سخنرانی در جلسه کمیسیون حفظ صلح این سازمان بر اهمیت نقش ماموریت های حفظ صلح سازمان ملل در کمک به حل و فصل بسیاری از مناقشات مسلحانه داخلی کشورها تاکید کرد.
دهقانی رعایت اصول ناظر بر عملیات حفظ صلح از جمله رضایت طرفین درگیر، بی طرفی و عدم استفاده از زور به جز دفاع از خود را ضروری خواند و بر نقش مجمع عمومی سازمان ملل و بویژه کمیته ویژه حفظ صلح بعنوان نهادهای اصلی جهت بحث و بررسی سیاستها و راهبردهای مربوط به حفظ صلح تاکید کرد.
سفیر کشورمان در این خصوص ضمن ضروری خواندن ارتباط موثر بین شورای امنیت، دبیرخانه و کشورهای تامین کننده پرسنل ماموریت های حفظ صلح سازمان ملل، افزود: استفاده از زور در عملیات حفظ صلح تحت هیچ شرایطی نباید روابط بین کشور میزبان و سازمان ملل را تضعیف نموده و لازم است نهایت تلاش بکار گرفته شود تا از تبدیل عملیات حفظ صلح سازمان ملل به عملیات تحمیل صلح از طریق بکارگیری زور خودداری شود.
دهقانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که استفاده از فناوریهای جدید از جمله هواپیماهای بدون سرنشین (پهبادها) که هم اکنون در برخی از ماموریت های حفظ صلح مورد استفاده قرار گرفته اند، نباید تحت هیچ شرایطی اصول ناظر بر عملیات حفظ صلح را تحت تاثیر خود قرار دهند.
وی گفت در این راستا حمایت از غیرنظامیان، مسئولیت اولیه کشور میزبان است و موفقیت آن نیازمند رهیافتی جامع بوده و نباید مفهوم حمایت از غیرنظامیان بهانه ای جهت مداخله نظامی سازمان ملل در بحران ها باشد.
سفیر کشورمان در پایان اظهار داشت: مسئولیت اولیه حفظ صلح و امنیت بین المللی بر عهده سازمان ملل است و نقش ترتیبات و سازمان های منطقه ای بر اساس تعریف فصل هشتم منشور ملل نمی توانند جایگزین سازمان ملل در عملیات حفظ صلح گردند.
دهقانی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارتقاء همکاری با سازمان ملل در زمینه حفظ صلح از طریق اعزام نیروهای حافظ صلح و خدمات پشتیبانی اعلام کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار