امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63946
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 81
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ به بهانه پنجمین عصرانه ادبی فارس و پاسداشت عباس خوش عمل کاشانی، یادداشتی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ به بهانه پنجمین عصرانه ادبی فارس و پاسداشت عباس خوش عمل کاشانی، یادداشتی را رضا اسماعیلی در اختیار ما قرار داده است.
*
جامعۀ ادبی ما «عباس خوش عمل کاشانی» را بیشتر با صفحه شعر مجله «جوانان» می شناسند. چرا که این شاعر شیرین سخن و طناز از سال 1360 تا 1376 مسئول صفحۀ شعر این مجلۀ پر مخاطب بوده است.

استاد خوش عمل در سال های بعد از پیروزی انقلاب، در عرصۀ شعر و ادب حضوری فعال و تاثیر گذار داشته است. او در طول این سال ها به عنوان: شاعر، روزنامه نگار، طنزپرداز و ویراستار متون تخصصی ادبی فعالیت داشته است. مهم تر از همه، حضور معلمانۀ وی در مجلۀ جوانان، باعث تربیت نسلی از شاعران شده است که امروز هر یک برای خود نام و آوازه ای دارند.

خوش عمل در حوزۀ شعر طنز نیز از شاعران مطرح معاصر است که نامش با مجلۀ «گل آقا » گره خورده است. تخلص وی در شعر طنز «شاطر حسین» است. انتخاب این تخلص شاید به نوعی ادای دین به پدر درگذشته اش باشد که علاوه بر افتخار مداحی اهل بیت (علیهم السلام)، کسب و شغلش شاطری بوده است.

به یاد دارم که این استاد فرهیخته در سال هایی که ویژه نامۀ ادبی «گلچرخ» به همت استاد گرمارودی در روزنامۀ اطلاعات چاپ می شد - به عنوان ضمیمۀ روزنامه - خوش عمل نیز به عنوان مشاور ادبی با این ویژه نامۀ ادبی همکاری می کرد. به خاطر استقبال اهالی شعر و ادب، «گلچرخ» بعدها از روزنامه منفک و تبدیل به مجله ای مستقل شد.

حدود دو سالی نیز می شود که استاد خوش عمل با سایت شاعران فارسی زبان که یکی از سایت های فعال ادبی ست همکاری دارد.

از این مقدمات که بگذریم، نکته ای که دربارۀ شخصیت ادبی خوش عمل باید حتما به آن اشاره شود، این نکته است که وی یکی از استادان برجسته و ممتاز «علم عروض» در زمانۀ ماست. کسی که به طور اکمل با ظرایف و دقایق بحور ادبی و ارکان عروضی آشناست و برای نسل شاعران جوان امروز که تشنۀ آموختن علم عروض هستند می تواند محل مراجعه باشد.

امید آن که بزرگانی همچون استاد خوش عمل را دریابیم و زمینۀ بهره مندی جامعه ادبی را از دانش و بینش ادبی آنان فراهم کنیم. ما باید امروز قدرشناس خدمات برجستۀ «خوش عمل»ها باشیم تا نسل فردا نیز قدرشناسی از بزرگان را از ما بیاموزند و نام نیک این بزرگان را پاس بدارند – اینجنین باد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار