امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۰:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63989
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۶
تعداد بازدید: 181
آرش فراز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد عیدی پایان سال کارگران اظهار داشت: ماده 188 قانون کار ...

آرش فراز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد عیدی پایان سال کارگران اظهار داشت: ماده 188 قانون کار صراحت دارد که اگر نیروی کار تحت شمول قوانین خاص استخدام نباشد، تحت پوشش قانون کار است و بر این اساس کارفرمایان نمی‌توانند برخی از امتیازات این قانون را نسبت به کارگران اعمال نکنند.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران ادامه داد: متأسفانه در دو سال اخیر شاهد اعتراض از سوی کارگران در برخی استان‌ها هستیم که بعضاً در سازمان‌های دولتی مشغول هستند، مبنی بر اینکه عیدی پایان سال آنها نه به صورت کارگری و بلکه به صورت کارمندی و خلاف قانون به آنها پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: برای نمونه برخی شرکت‌های پیمانکاری نهادهای نظامی، برخی پیمانکاران وزارت نفت در عسلویه یا وزارت جهاد کشاورزی که با ارائه تفسیرهای مبهم و غیرقانونی و با استناد به مصوبات دولت درباره میزان عیدی کارکنان دولت اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی عملاً بخش زیادی از کارگرانی که چون تحت شمول قانون کار هستند، نباید از این قاعده تبعیت کنند، نیز به صورت کارمندی عیدی کارگران را پرداخت می‌کنند.

فراز تصریح کرد: کارگران قرارداد و ساعت کارشان بر اساس قانون کار و عیدی آنها نیز طبق همین قانون باید پرداخت شود.

وی تأکید کرد: به دلیل فراگیر شدن این تخلف و افزایش اعتراضات کارگری در این خصوص و با وجود اینکه وزارت کار حق شکایت در این مورد را برای کارگران اعلام کرده، از دولت می‌خواهیم با ابلاغ بخشنامه و دستورالعمل تفسیری این موضوع را به طور جدی به زیرمجموعه خود یادآوری کند.

این فعال کارگری با بیان اینکه این اقدام برخی کارفرمایان در عدم پرداخت قانونی عیدی کارگران خلاف قانون است، گفت: قانون کار را نمی‌توان با این‌گونه تفسیرها تعطیل کرد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها