امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63996
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۶
تعداد بازدید: 57
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ویوک رائه معاون وزیر نفت هند از آمادگی این کشور برای پرداخت 1.5 میلیارد دلار از ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ویوک رائه معاون وزیر نفت هند از آمادگی این کشور برای پرداخت 1.5 میلیارد دلار از پول‌های نفت انباشته شده ایران در این کشور در چارچوب توافق هسته‌ای ژنو خبر داد.

وی توضیح داد: ما بلافاصله پس از مشخص شدن چگونگی ساز و کار بانکی، آمادگی پرداخت این مبلغ را داریم.

بر اساس این توافق 24 نوامبر، ایران می‌تواند به 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود که در کشورهای واردکننده نفت این کشور انباشته شده است، دسترسی پیدا کند.

این دارایی‌ها در قالب 8 قسط به ایران پرداخت خواهد شد که اولین پرداخت در سوم فوریه به مبلغ 550 میلیون دلار توسط ژاپن صورت گرفته است.

به گفته منابع آگاه، قرار است کره جنوبی در ماه مارس، طی دو پرداخت، در مجموع به ارزش یک میلیارد دلار، بخشی از پول‌های نفت ایران در این کشور را آزاد کند.

بر اساس زمان‌بندی انجام شده پرداخت بعدی در 10 آوریل انجام خواهد شد.

پیش از این اخباری مبنی بر آزادسازی 1.5 میلیارد پول نفت ایران از طریق هند منتشر شده بود که این مقام هندی این رقم را تایید کرد.

معاون وزیر نفت هند افزود: وزیر دارایی این کشور در حال فراهم کردن یک کانال بانکی برای انجام این پرداخت است.

بر اساس توافق ژنو، ایران در اول مارس 450 میلیون دلار، در 7 مارس 550 میلیون دلار و در دهم آوریل 550 میلیون دلار دیگر باید دریافت کند.

سایر پرداخت‌ها از 15 آوریل به بعد مشروط به تبدیل ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران به 5 درصد است.

از فوریه سال گذشته، پالایشگاه‌های هندی از پرداخت 55 درصد پول نفت ایران که از طریق هالک بانک ترکیه انجام می‌شد، خودداری کردند و اکنون 3 میلیارد دلار به ایران بدهکار هستند و با پرداخت 1.5 میلیارد دلار، این بدهی نصف خواهد شد.

همچنین، به جز این مبالغ، 45 درصد پول نفت ایران به روپیه در بانک یو سی‌ اُ نگهداری می‌شود.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها