امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 63997
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۶
تعداد بازدید: 73
سید حسن میر مجربیان، کارشناس مسائل شبه قاره در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: بعد از ...

سید حسن میر مجربیان، کارشناس مسائل شبه قاره در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: بعد از عملیات‌هایی که در جاهای مختلف و در حوزه عربی و پاکستان علیه منافع جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد، انفجار مقابل سرکنسول‌گری ایران در پیشاور با نتیجه دو شهید و 10 مجروح به این مجموعه افزوده شد که مسئولیت  آن را گروه "مست‌گل" که وابسته به طالبان پاکستان است، تقبل کرده‌اند. این گروه‌ها بعضا برای اولین بار ابداء و سپس هم تمام می‌شوند و به صورت قارچی عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه «این گروه اعلام کردند که به اهداف جمهوری اسلامی و تشیع در هر جای پاکستان باشد حمله خواهیم کرد اما باید دید از این عملیات‌ها چه کسی سود می‌برد؟»، گفت: نخستین بهره این عملیات را مخالفین نزدیکی روابط پاکستان و ایران می‌برند.

وی ادامه داد: درست است که قبل از این هم در کشورهای عربستان و لبنان عملیاتی انجام شده است و همه سعی دارند اینها را به هم ربط دهند اما واقعیت این است که در آن سو گروه‌های تکفیری این اقدامات را انجام ‌می‌دهند و در این سو گروه‌های طالبانی وابسته پاکستان این عملیات را طرح‌ریزی و اجرا می‌کنند که در عقبه و رهبریت با هم اتحاد ویژه‌ای دارند و آن هم برمی‌گردد  لابی صهیونیست‌ها و آمریکا.

میرمجربیان افزود: اینها عنوان می‌کنند که گروه‌های اسلامی و عقیدتی هستند در حالی که عقبه و ریشه این‌ها غالباً در واشنگتن کلید می‌خورد. اینگونه نیست که بگوییم اینها فقط با مذاهب غیر شیعه دارند این کار را می‌کنند مثلا حنفی‌ها یا مالکی‌ها این کار را می‌کنند، اینها هیچ ربطی به حنفی‌ها ، مالکی‌ها ، حنبلی‌ها و شافعی‌ها ندارند. اینها حرکت‌هایی با ریشه اهداف آمریکایی هستند.

وی با بیان اینکه «چیزی که مشخص است این است که این عملیات‌ها دقیقاً روابط ایران و پاکستان را هدف  گرفته‌اند»، تصریح کرد: مدت‌های زیادی است که با تشرف زائرین پاکستانی که به پابوس آقا امام رضا (ع) می‌روند و بعد مشرف به کربلا و حج و عمره می‌شوند، این گرو‌ه‌ها مسیر را در راستای دور کردن دو کشور ایران و پاکستان از یکدیگر، ناامن کرده و دست به این اقدامات می‌زنند.

این کارشناس شبه قاره با بیان اینکه «دولت مردمی پاکستان اکنون باید بسیار عاقلانه رفتار کند تا در دام این مسائل و اختلافات اسیر نشود»، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس مخالف کشیدن خط لوله صلح از طریق ایران به داخل پاکستان هستند از این رو هر چه این مسائل در پاکستان تشدید شود آنها تصور می‌کنند، می‌توانند فرآیند اتصال خط لوله را به تاخیر بیندازند.

وی افزود: اگر این خط لوله بازگشایی و فعال شود، یعنی گاز ایران به درون صنعت پاکستان برسد طبیعتاً برخی رقبای ما در حاشیه خلیج فارس دچار کاهش درآمد خواهند شد که این مهم آنها را ناراحت و عصبی می‌کند.

میرمجربیان ادامه داد: همچنین حوزه تمدنی جمهوری اسلامی ایران که پاکستان نیز جزئی از آن است (به تعبیری ما و پاکستانی‌ها دارای ریشه‌های فرهنگی و ملی با هم هستیم) آنها را ناراحت می‌کند و طبیعتاً این مهم چیزی نیست که آمریکایی‌ها آن را بپذیرند.

وی با بیان اینکه «اگر این گروه‌ها می‌گویند ما ضد آمریکایی‌ هستیم چرا مسلمان‌ها را هدف قرار می‌دهند»، خاطرنشان کرد: در شهر پیشاور ما شاهد حضور انبوه آمریکایی‌های لباس شخصی و نظامی هستیم که به صورت علنی و نیمه‌علنی تردد می‌کنند و کسی به آنها تعرضی ندارد، این نشان دهنده این است که خود آمریکایی‌ها پشت این ماجراها هستند.

این کارشناس شبه قاره ادامه داد: ایران باید به صورت جدی از دولت پاکستان و نخست وزیر این کشور، نواز شریف درخواست کند که به قطع و یقین امنیت مراکز وابسته به جمهوری اسلامی ایران تأمین کرده و برخورد جدی با این عناصر داشته باشد.

وی با بیان اینکه «دولت پاکستان در حال تامین امنیت مراکز ایران در این کشور است»، گفت: اگر در حال حاضر پاکستان در این زمینه ضعیف عمل می‌کند، لازم است لابی‌های سیاسی و دیپلماتیک قوی‌تری انجام شود.

میرمجربیان ادامه داد: باید هیأتی به پاکستان اعزام شده و در ملاقات با نواز شریف از وی بخواهیم تا به صورت جدی با این مسائل برخورد کرده و امنیت مراکز جمهوری اسلامی ایران، شیعیان و اهل تسنن پاکستان مثل گروه‌های هجویری‌ها و گروه‌هایی که اعتقاد به قداست حضرت نبی‌ اکرم (ص) دارند را تامین و تضمین کند چرا که نه تنها شیعیان بلکه اهل تسنن پاکستان که تکفیری نیستند نیز در معرض خطر هستند.

وی در پایان با رد این موضوع که «برخی از مطبوعات بیرونی و داخلی پاکستان معتقدند که نواز شریف وابسته به عربستان سعودی است»،‌ تصریح کرد: نواز شریف در حال حاضر نخست وزیر پاکستان است و به عنوان رئیس حاکمیت و خادم ملت پاکستان باید در صحنه عمل کند و این حرف که وی مطیع دستورات و اوامر کشورهای دیگری است، صحت ندارد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها