امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64017
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۶
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس روزنامه مصری «الیوم السابع»، اسنادی را فاش کرده که حاکی از طرح مشترک آمریکا و قطر برای تجزیه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس روزنامه مصری «الیوم السابع»، اسنادی را فاش کرده که حاکی از طرح مشترک آمریکا و قطر برای تجزیه چند کشور عربی است.

بر اساس این گزارش «تمیم بن حمد» امیر قطر و «لیندسی گراهام» سناتور آمریکایی که به حمایت از اسرائیل معروف است در 30 می سال 2011 که آن زمان شیخ تمیم هنوز ولیعهد قطر بوده در دوحه دیدارهای محرمانه‌ای داشته‌‌اند که در آن توافقی بر کنار گذاشتن «معمر قذافی» و تقسیم مصر به کشورهای کوچک تر حاصل شده است.

این طرح در دهه هشتاد میلادی توسط آمریکایی‌ها تحت عنوان «خاورمیانه جدید» که در آن اسرائیل محوریت داشته باشد و کشورهای عربی تجزیه شده‌ باشند مطرح شده بود که امروز تحت عنوان «سایکس پیکو جدید» ارائه شده است.

بر اساس این اسناد این دیدارها در دیوان امیری قطر در دوحه برگزارش شده و در آن توافق شده که حکومت‌های برخی کشورهای عربی سرنگون شود و قطر با کمک‌های چند میلیارد دلاری خود این اهداف را محقق کند و ولیعهد قطر نیز از آمریکا خواسته همزمان با ناآرامی‌ها در لیبی حملات نظامی علیه این کشور را افزایش دهد و کمک‌ها به جنبش حماس نیز برای اعمال فشار به منظور سازش میان اسرائیل و فلسطین کم شود.

این اسناد گزارش می‌دهند که قطر 3 تا 5 میلیارد دلار برای تجزیه مصر هزینه کرده و دوحه را به سومین کشور بعد از بریتانیا و آمریکا در سرمایه گذاری در مصر از 1/7/2013 تا 31/12 همان سال تبدیل کرده است.

دوحه همچنین در یمن، لیبی و تونس سرمایه گذاری کرده است.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها