امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۲۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64029
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۶
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از اواخر بهمن ماه و از ابتدای اسفند ماه سال جاری، قیمت سکه نقدی، دلار و سکه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از اواخر بهمن ماه و از ابتدای اسفند ماه سال جاری، قیمت سکه نقدی، دلار و سکه در بازار آتی سکه به واسطه جوسازی و تحلیل‌ غیرمنطقی روند افزایشی به خود گرفته که در این باره برخی کارشناسان نسبت به این افزایش قیمت‌ها هشدار می‌دهند.
در این باره محمدحسن تسلیمی کارشناس بازار آتی سکه این بازار با بیان اینکه طی دو هفته گذشته به واسطه انتظار افزایش طلای جهانی، نرخ سکه نقدی و آتی صعودی شده است اظهار داشت: این انتظارات، افزایش تقاضا را در بازارها در پی داشت و رسیدن اونس طلای جهانی به 1350 دلار نیز انتظار افزایش قیمت سکه نقدی تا 70 هزار تومان را تقویت می‌کرد.
وی افزود: رسیدن قیمت سکه در بازار نقدی به بیش از 940 هزار تومان موجب تعجب فعالان واقعی و تحلیل‌گران شد و یکی از دلایل این افزایش بیشتر نرخ‌ها، هیجانات و جوسازی‌ها در بازار بود.

تسلیمی با اشاره به اینکه سفته‌بازان بازار دلار طی دو، سه روز گذشته فعال شده و به افزایش قیمت‌ها دامن زده‌اند، گفت: سفته‌بازان و برخی افراد با مطرح کردن موضوعاتی همچون خرید شب عید و دلارهای مسافرتی درصدد افزایش بیشتر قیمت‌ها هستند.

وی گفت: روز گذشته سکه نقدی در اوج خود، به 993 هزار تومان و دلار نیز 3020 تومان هم معامله شد و به دنبال آن سررسیدهای سکه آتی طلا با افزایش بی‌رویه مواجه شد؛ این افزایش موجب تعجب تحلیل‌گران و فعالان واقعی بازار شده است.
این کارشناس بازار آتی سکه طلا با تأکید بر اینکه طی روزهای گذشته برخی روزنامه‌های اقتصادی تحرکاتی را علیه کاهش قیمت و جوسازی برای خرید آغاز کرده‌اند، گفت: این در حالی است که تحلیل‌های همین روزنامه‌ها طی ماه‌های گذشته فقط بر کاهش قیمت اصرار و بر منطقی بودن کم شدن فاصله قیمت و عدم چشم‌انداز افزایش قیمت خبرهایی را منتشر کرده‌اند.

وی گفت: این گونه اخبار که موجب هدایت بازار به سمت فروش طی ماه‌های اخیر شد، هم اکنون تغییر جهت علیه کاهش قیمت در پیش گرفته است؛ همین رویه در حال حاضر تب افزایش قیمت‌ها را بالا برده است.
این کارشناس بازار آتی سکه طلا با اشاره به اینکه در حالی روز گذشته دلار برای ساعتی بالای 3000 تومان معامله شد، که تیتر این گونه جراید شکستن سطح 3000 تومانی دلار را نشانه رفته‌اند، گفت: هم اکنون افزایش بی‌رویه نرخ‌های سررسید سکه‌های آتی را شاهد هستیم و فعالان بازار در سال‌های گذشته شاهد بوده‌اند که هیچ وقت فاصله سررسید اول و دوم نمی‌تواند از مابقی بیشتر باشد.
تسلیمی گفت: این نشانه‌های عدم وجود منطق در قیمت‌هاست و به زودی با تداوم چنین روندی، افت شدید قیمت به وجود می‌آید.

وی گفت: فعالان بازار باید توجه کنند که قیمت یک میلیون و 160 هزار تومان در سررسید شهریور ماه با افزایش هر اونس طلا در بازارهای جهانی به بیش از 1350 دلار و دلار در بازار غیررسمی به بیش از 3600 تومان توجیه منطقی دارد.

این کارشناس بازار آتی سکه با اشاره به اینکه چنین روندی برای سال آینده به افزایش نرخ دلار پیش‌بینی نمی‌شود تأکید کرد: افزایش موقعیت‌ها نشان‌دهنده ورود سرمایه‌هایی به بازار آتی شده است و گروهی هم در مقابل افزایش نرخ دلار سکوت کرده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر بهترین پیشنهاد برای فعالان بازار سکه آتی، نگاه بلندمدت است و شایعه‌پراکنی‌ها در خصوص افزایش قیمت دلار و سکه به دلیل رسیدن به ایام شب عید توجیه منطقی ندارد.

تسلیمی با اشاره به ارائه آماری از مسافرت‌های آژانس‌های مسافربری تأکید کرد: هم اکنون میزان مسافرت‌ها به یک سوم کاهش پیدا کرده و قشر توانمند جامعه نیز ارز مورد نیاز از گذشته در اختیار دارد.

وی گفت: هم اکنون تقاضایی که منجر به افزایش قیمت شود، وجود ندارد و اکنون نیز هیچ کدام از سازمان‌های دولتی طبق قانون اجازه هدیه دادن سکه به کارمندان زیرمجموعه را ندارد.

این کارشناس بازار آتی سکه با تحلیل روند فعلی طلای جهانی گفت: افزایش اونس به جایی رسیده که دیگر تحلیل‌گران حرفه‌ای افزایشی برای آن پیش‌بینی نمی‌کند و انتظار فروش در مرز قیمت‌های 1360 دلار نیز وجود دارد.

وی درباره گزارش اخیر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و هشدار به فعالیت گروهی سفته‌باز و برای بالا بردن قیمت‌ها گفت: سایت‌های مختلف بسیاری در رابطه با فعالیت گروهی این گزارش را مورد بحث قرار داده و انتظار می‌رفت قبل از افزایش قیمت‌ها، افراد کارمانژین‌های زیادی داشته باشند.

تسلیمی تأکید کرد: از سویی مخاطب این گزارش یعنی نهاد ناظر باید پیش‌گیری‌های بهتری را انجام می‌داد، همانگونه که در بورس سهام الزاماتی مانند بازارگردان دیده شده در این بازار هم باید در شرایط بی‌منطق توانایی حمایت از سرمایه‌گذاران را داشته باشد تا تعادل به بازار بازگردد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها