امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64066
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۵
تعداد بازدید: 54
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی(اواخر آذر و اوایل دی) بود که حوادث آفریقای مرکزی اوج ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی(اواخر آذر و اوایل دی) بود که حوادث آفریقای مرکزی اوج گرفت و رسانه‌های جهان متوجه اتفاقات این کشور در قلب آفریقا شد اما چند روز پس از این اتفاقات بود که خبر مرگ ماندلا باعث شد توجه جهانیان از این کشور منحرف شود.

اما در این بین اتفاقات شکل گرفته در آفریقای مرکزی ادامه یافت و به اوج خود رسید، از یک طرف مسیحیان، مورد حمله گروه تندروی اسلامی به نام «سلاکا» بودند و از طرف دیگر مسلمانان مورد حمله گروه تندروی مسیحی به نام «بالاکا» هستند.

تندروی گروه اسلامی «سلاکا» به حدی بود که آن را با گروه تندروی «بوکوحرام» مرتبط می‌دانستند و منجر شد تا «عبدالکریم موسی» رهبر این گروه اعلام کند: ما هیچ ارتباطی با بوکوحرام نداریم.

بنابر این گزارش، البته به نظر می‌رسد آنچه در این کشور می‌گذرد اگرچه تبدیل به یک درگیری اسلامی ـ مسیحی شده اما بیشتر از آن یک درگیری بر سر قدرت است.

نکته مهم در این بین آن است که تندروی گروه اسلامی قدرت‌طلب و حمله آن به کلیساها به نام اسلام تمام شده و رسانه‌ها به‌ویژه در غرب به دنبال آن هستند که این نبرد را نبردی اسلامی ـ مسیحی و در راستای آنچه در دیگر کشورهای آفریقا چون نیجریه و مصر رخ می‌دهد، جلوه دهند.

در این بین اما نکته مهم‌تر این است که در دو طرف ماجرا مردم و نه قدرت‌طلبان مسلمان و مسیحی در اوج بی‌گناهی کشته می‌شوند.

کشتارهایی که یکی پس از دیگری خبرهای آن منتشر می‌شود و دستگاه‌های دیپلماسی معمول در جهان از سازمان ملل تا اتحادیه آفریقا نتوانسته‌اند جلوی آن را بگیرند.

در این بین یک تجربه تاریخی در آفریقا در دهه 90 و اقدام پاپ ژان پل اول برای جلوگیری از نسل‌کشی در روآندا می‌تواند الگویی برای اقدام جدی نیروهای صلح‌طلب در جهان باشد.

در این باره ایران نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد چه اینکه یک طرف حادثه در آفریقای مرکزی را مسلمانان تشکیل می‌دهند و سازمان‌های مختلفی از جمله «مجمع تقریب مذاهب اسلامی» و «مجمع جهانی صلح اسلامی» آن و «سازمان فرهنگ و ارتباطات» و «مرکز گفتگوی ادیان» این سازمان می‌توانند در این عرصه تاثیرگذار باشند.

این در حالی است که مجمع تقریب مذاهب اسلامی به یک بیانیه ساده در این باره اکتفا کرده و مرکز گفتگوی ادیان کار خود را تنها به برگزاری نشست‌های چند روزه و کلی گویی‌هایی در باب «معنویت و مدرنیته» و حضور در نشست‌هایی از این دست محدود کرده است.

مرکزی که در نشست خود در پایان بهمن می‌توانست به مشکلات موجود بین مسیحیان و مسلمانان از توهین‌های کشیشان مسیحی به مسلمانان تا مشکلات مسیحیان در نیجریه، مصر و آفریقای مرکزی بپردازد.

بنابر این گزارش این در حالی است که اگرچه دانشگاه الازهر نیز درباره حوادث در آفریقای مرکزی بیانیه صادر کرده اما حداقل در تلاش برای ایجاد یک دیپلماسی فعال ادیان از پاپ خواسته تا اقدامات خشونت‌آمیز گروه‌های مسلح در آفریقای مرکزی را به طور آشکار و روشن محکوم کند.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد، مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مجمع صلح اسلامی آن باید با همکاری الازهر اقدامات لازم در راستای «دیپلماسی وحدت اسلامی» انجام دهد و صلح را به این کشور بازگرداند.

همکاری این مجمع با مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که روابط خوبی با شورای جهانی کلیساها دارد می‌تواند بر قدرت این دیپلماسی ادیان بیافزاید.

به نوعی 5 ضلع، واتیکان، شورای جهانی کلیساها، الازهر، مجمع صلح اسلامی و مرکز گفتگوی ادیان می‌توانند با نقشی مثبت در آفریقای مرکزی از یک نسل‌کشی دیگر در قلب آفریقا جلوگیری کنند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها