امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64130
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار با اعضای شورای مرکزی ...

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار با اعضای شورای مرکزی خانه کشاورز، کشاورزی و تولیدات آن را دارای نقش بنیادی در تأمین اساسی‌ترین نیازهای زندگی مردم و تداوم حیات انسانها دانست و اظهار داشت: نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای رو به رشد و توسعه نیز، کشاورزی در تحکیم پایه‌های اقتصادی، نقش اساسی ایفا می‌کند.

وی با تاکید بر آب، این مایع حیات در زندگی و ضرورت  فراهم‌سازی بستر مناسب و جهت‌دهی فعالیت‌های تحقیقات نوآورانه محققان در راستای حل مشکلات بخش کشاورزی و کاربری فناوری‌های نوین بویژه در زمینه حفظ منابع آب، از مسکوت ماندن طرح بزرگ کانال سراسری آب از آستارا تا گنبد که بتواند سه میلیارد متر آب در صرفه جویی کند و سه استان را از سیل و کم آبی برای همیشه بیمه نکند، اظهار تاسف کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در سراسر کشور، بخش اعظمی از برکات آسمانی یعنی حدود 4/3 آن یا تبخیر شده و یا با ورود به نمک زارها و دریاهای کشور از حیز انتفاع بیرون می رود. در وضع حاضر نیز استفاده از توانمندی‌ها و مزیت‌های نسبی مناطق با اتخاذ سیاست‌های صحیح امکان‌پذیر است.

هاشمی با اشاره به پایین بودن سهم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در مقایسه با سایر بخش‌ها، گفت: کشور ایران با آب و هوای مناسب، مستعد کاشت و برداشت برگ چای مناسب متناسب با ذائقه ایرانی است که باید این بخش جدّی‌تر گرفته شود. ایشان افزود: معتقدم چایکاران ایرانی باید با استفاده از توانمندی های خود و بهره‌برداری از صنایع تکمیلی و فناوری های نوین، کیفیت محصولات خود را ارتقاء دهند.

وی در حال حاضر، تأمین آب را از ضروری ترین موانع صنعت کشاورزی دانست و افزود: در دوران پس از دفاع مقدس، توسعه کشاورزی از اولویت های اصلی قرار گرفت و آن زمان نیز مشکل تأمین آب از دغدغه‌های جدی دولت بود که در آن زمان راهکارهای مناسبی از جمله سد‌سازی و طرح‌های آبیاری ‌های قطره‌ای و تحت فشار و آبخیزداری و آبخوان داری اجرا شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: از مهمترین اقداماتی که امروز نیز می‌توان با سرمایه گذاری اندک در هرمنطقه‌ای انجام داد، طرح آبخوان‌داری است.

هاشمی رفسنجانی مبنای ورود بخش خصوصی به صنعت کشاورزی را اصلاح اصل 44 قانون اساسی دانست و گفت: در مجمع تشخیص مصلحت نظام، این قانون را تصویب و با تایید رهبری در برنامه چهارم گنجاندیم تا با استفاده از آن زمینه ورود هرچه بهتر بخش خصوصی به کشاورزی و صنعت و امور مهم دیگر را فراهم کنیم که در صورت اجرای صحیح می‌توانست تأثیر مثبتی در روند کاهش تصدی‌گری، اجرایی و مدیریتی دولت در بخش کشاورزی را به همراه داشته و زمینه یکپارچه‌سازی واحدهای خرد کشاورزی و استفاده از سرمایه‌های کوچک در بخش کشاورزی را فراهم کند که متأسفانه انجام نشد.

وی در پایان افزود: دنیا عرصه تعاملات بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران دارای منطق و مواضع روشن است و اکنون که گام‌های اولیه‌ برای کاهش تحریم‌ها در دولت جدید برداشته شده است با هیئت‌های اقتصادی کشورهای مختلف برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در ایران و گسترش همکاری‌ها به دلیل موقعیت خاص و چهار فصل بودن که از شرایط ویژه‌ کشورمان است، داوطلب شده‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها