امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64135
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری،‌ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری،‌ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق با بیان اینکه وحدت و یکپارچگی عراق همواره مورد تاکید تهران است، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت‌های خود در منطقه استفاده می‌کند تا عراق از بحران سیاسی که دشمنان در این کشور ایجاد کرده‌اند، عبور کند.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: حل مشکلات داخلی عراق نیازمند تدبیر و سعه صدر رهبران عراقی است و همزیستی اقوام و قبایل در عراق می‌تواند به الگوی مناسبی برای مردم منطقه تبدیل شود.

وی با بیان اینکه روابط دوجانبه با اراده مقامات عالی رتبه دو کشور با سرعت در حال توسعه و تعمیق است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از تجارب و دستاوردهای فراوانی در عرصه سازندگی برخوردار است و آمادگی دارد این تجربیات را در اختیار ملت عراق قرار دهد.

جهانگیری با ابراز خرسندی از امضاء توافقنامه زیست محیطی میان دو کشور، بر لزوم پیگیری مفاد آن جهت حل مشکل ریزگردها و دیگر مسائل مرتبط به اکوسیستم میان دو کشور تاکید کرد.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت رفع موانع و محدودیت‌های موجود برای همکاری‌های اقتصادی دو کشور، گفت: باید تلاش کنیم اسناد مهمی که در توسعه روابط اقتصادی تهران – بغداد نقش اساسی دارد نهایی و اجرا شود.

وی اضافه کرد: لازم است برنامه جامعی که در برگیرنده افق آینده همه ابعاد مناسبات دو کشور باشد، تدوین و به عنوان نقشه راه روابط آینده دو کشور امضاء شود.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی اخیر در عراق جهانگیری تصریح کرد: برخلاف تصور برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که فکر می‌کنند با تقویت تروریست‌ها می‌توانند به اهداف خود برسند، استفاده ابزاری از تروریسم در آینده تبدیل به تهدیدی برای منافع خود آنان خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور حمایت از آوارگان سوری توسط دولت عراق را اقدامی شایسته و قابل تقدیر توصیف و خاطرنشان کرد: بحران سوریه تنها باید به دست مردم آن کشور و از طریق سیاسی حل شود و تحرک جدی‌تر بغداد در مورد سوریه می تواند در تحقق این مسئله موثر باشد.

هوشیار زیباری نیز در این دیدار هدف از سفر خود به تهران را پیگیری توافقات گذشته عنوان کرد و با اشاره به مذاکرات خود با مقامات ایرانی گفت: در این مذاکرات به پیشرفت‌های خوب و چشم گیری در خصوص موضوعات مرتبط با دو کشور دست یافتیم و به نتایج و توافقات ثمربخشی رسیده‌ایم.

وزیر خارجه عراق روابط دو کشور را در عرصه‌های مختلف خوب و رو به گسترش دانست و افزود: تهران و بغداد از تفاهم و دیدگاه‌های مشترکی در زمینه‌های مختلف برخوردار هستند.

زیباری همچنین با اشاره حضور رو به افزایش گروه‌های تکفیری در عراق گفت: عراق از برخی مشکلات امنیتی و سیاسی رنج می برد و در عین حال در تلاش است این مشکلات را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کند.

وی درخصوص بحران سوریه و بازتاب آن بر ثبات منطقه خاطر نشان کرد: مسائل سوریه باید هرچه زودتر حل شود چراکه تاثیرات مستقیمی بر مرزهای عراق و دیگر کشورهای منطقه دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها