امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64157
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدحسین آیتی در دومین سمینار تخصصی طب سنتی با اشاره به برخی وظایفی که گروه علوم پزشکی آن را حاکمیتی دانسته و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدحسین آیتی در دومین سمینار تخصصی طب سنتی با اشاره به برخی وظایفی که گروه علوم پزشکی آن را حاکمیتی دانسته و به آن نمی‌پردازند اظهار داشت: افزایش امید زندگی، جلوگیری از مرگ نابهنگام و زودرس مردم، ارتقای سطح سلامت، بهبود کیفیت و شیوه زندگی و تأمین عدالت در سلامت از نظر بهره‌مندی و پرداخت هزینه‌ها مواردی است که گروه علوم پزشکی باید به آن بپردازد.

وی افزود: در هرم گفتمان ارتقای سلامت، مدیریت سبک زندگی، توانمندسازی مردم و توسعه اقدامی اساسی است و پزشکی رایج ما باید در این زمینه به کادر خود آموزش دهد.

این دکترای تخصصی بالینی طب چینی ادامه داد: در مدل 5 اهرم کنترل اصلاحات بخش سلامت، رفتار از ابزارهای مهم است.

وی افزود: درمان به موقع و تخصصی در بیمارستان هزینه بیشتری را می‌طلبد و افراد کمی را قادر است تحت پوشش قرار دهد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر اصلاح ساختار سبک زندگی را مدنظر قرار دهیم جمعیت هدف بیشتری را به سلامت خودشان نزدیک می‌کنیم. هزینه پیشگیری برای ما به مراتب کمتر از درمان است.

آیتی تصریح کرد: میانگین رژیم‌های درمانی مختلف و آزمایشهای پاراکلینیکی طی یک سال برای پوکی استخوان 337 هزار تومان است در حالی که جراحی مچ دست ناشی از پوکی استخوان حداقل 30 میلیون تومان هزینه دارد.
 
وی گفت: همچنین هزینه جراحی‌های ترمیمی دیسک کمر 6 میلیون تومان و هزینه آرتروپلاستی ناشی از استئوآرتروز برای یک مفصل زانو 10 میلیون تومان است در حالی که با برنامه غذایی مناسب می‌توان از آنها پیشگیری کرد.

وی افزود: در سال 90، حدود 380 هزار مرگ ثبت شده است که 92 هزار نفر یعنی 25 درصد بر اثر سکته قلبی بوده است 43 هزار نفر (13 درصد) بر اثر سکته مغزی، 31 هزار نفر (7 درصد) حوادث و سوانح و 30 هزار نفر نیز بر اثر سرطان بوده است.

وی ادامه داد: سیمای مرگ گروه سنی 15 تا 49 سال نگران‌کننده‌تر است و حوادث ترافیکی عامل مرگ و میر است.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت اظهار داشت: مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر رشد اقتصادی سالانه را تا 5 درصد کاهش می‌دهد به عنوان نمونه بار مالی بیماری‌های غیرواگیر در سال 82 معادل 15.8 میلیارد دلار یعنی حدود 13 درصد تولید ناخالص داخلی کشور بوده است.

وی افزود: 2 هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و 6 هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم سرطان است در حالی که فقط 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

وی ادامه داد: مردان به دلیل حوادث بیشتر از زنان می‌میرند.

وی اظهار داشت: بر اساس پژوهشی در وزارت بهداشت 10 عامل خطر در ایران رژیم غذایی نامطلوب، فشار خون، توده بدنی بالا،‌ تحرک ناکافی، سیگار، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول بالا ، خطرات شغلی و مصرف مواد مخدر است.

وی اظهار داشت: مصرف گوشت در جوامع شهری بالا است بدترین عادت غذایی ما ساعت صرف غذا است مخصوصاً در مورد شام. ساعت 10 شب شام خوردن اشتباه است، ساعت 6، 7 یا 8 شب باید شام مصرف شود.

وی افزود: ارتباط قطعی بین بدن و تغییرات عالم وجود دارد بدن ما با کمبود در کرات آسمانی و تغییر می‌کند دو سوم بدن ما از آب تشکیل شده و تغییرات عالم بر ما تأثیر می‌گذارد.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت در پاسخ به سؤال یکی از شرکت‌کنندگان در سمینار مبنی بر نقش دولت و وزارت بهداشت در خصوص تغییر سبک زندگی مردم و ارتباط با رسانه گفت: بحث رسانه به کف هرم مربوط می‌شود رسانه اعم از ملی، ماهواره‌ها و وب‌سایت‌ها در سبک زندگی مردم مؤثر است و وظیفه حاکمیت است که سبک زندگی صحیح را از طریق رسانه انعکاس می‌دهد.

وزیر محترم بهداشت نقدهایی به رئیس سازمان صدا و سیما داشته است در مورد تبلیغ مواد غذایی مانند چیپس گخ امیدواریم این موارد به سامان برسد.

وی ادامه داد: دانستن فشار خون مورد تأکید است در مورد توده بدنی افراد می‌توانند وزن خود را به کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد به متر کنند اگر این عدد بین 19 تا 24 بود فرد در وضعیت نرمال قرار دارد.

طبق تحقیقی در مورد عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال 90 و مرگ متصل به آنها سیگار عامل 10 درصد بیماری‌های غیرواگیر است. استاندارد تحرک 600 است و بر اساس آن باید در 5 روز هفته روزی یک ساعت پیاده‌روی تند داشته باشیم.

این متخصص طب سنتی چینی گفت: 55 هزار و 100 مرگ منتسب به چاقی در سال 90 در کشور ما ثبت شده است.

وی افزود: مصرف میوه و سبزی تازه در کاهش ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مؤثر است.

وی ادامه داد: در پژوهش وضعیت امنیت غذایی استان‌ها با 23 شاخص مرتبط به تأمین غذای کافی، استرس و بهره‌مندی مردم فقط در قسمت مرکز مشکل خاصی وجود نداشته است.

یکی از آسیب‌های اجتماعی وضعیت رسانه در کشور است برنامه‌های ماهواره‌ای که بچه‌های ما می‌بینند بار زیادی را به ما وارد می‌کند.

وی درباره وضعیت ایدز در کشور در سالهای اخیر گفت: در سال 91، حدد 33 درصد موارد انتقال ایدز از طریق جنسی بوده در حالی که در سال 80 فقط 10 درصد بوده است و این موضوع زنگ خطر بزرگی است.

وی اذعان داشت: تمام اندیشمندان درباره انتقال جنسی ایدز به سه نکته رسیده‌اند خویشتنداری، ازدواج و استفاده از وسایل ایمن در روابط جنسی است متأسفانه طی 12 سال میزان بروز این بیماری در کشور 9 برابر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مورد افسردگی گزارشی در جهان منتشر شده که نشان می‌دهد ایران جزو کشورهایی است که شیوع افسردگی در آن بسیار بالا است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار