امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64159
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ماشاءالله ترابی امروز در نشست خبری سمینار تازه‌های نوآوری سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد گفت: ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ماشاءالله ترابی امروز در نشست خبری سمینار تازه‌های نوآوری سلامت که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد گفت: با رشد بیماری‌های مزمن و افزایش جمعیت و از طرفی افزایش نرخ تورم و هزینه‌های درمانی باید فرایندهای مدیریت بیمارستانی و درمانی را تغییر و تحولی در آن ایجاد کنیم.

وی یکی از این راهکارها را مدیریت هوشمند مبتنی بر فناوری در راستای کاهش هزینه‌ها عنوان کرد و افزود: در همه جای دنیا برای مقابله با چالش‌های این حوزه، پزشکی از راه دور و پرونده الکترونیک سلامت را راه‌اندازی کرده‌اند ولی در کشور ما سرمایه‌گذاری روی نوآوری سلامت به وجود نیامده است چرا نوآوری نباید از یک اتفاق به یک برنامه قابل اجرا تبدیل شود.

ترابی یکی دیگر از بحث‌های جدی را ورود نسل جدید تجهیزات بیمارستانی عنوان کرد و افزود: همه به دنبال کاهش مدت اقامت بیمار در بیمارستان‌ها هستند و بحث‌های ایجاد بیمارستان در خانه یا راه‌اندازی بیمارستان بدون تخت جدی است اما از آن طرف بیمارستان‌های ما اغلب قدیمی بوده و طول عمر زیادی دارند و حتی اغلب نیازمند تجهیزات به روز هستند که البته پشتیبانی آن هم حرف و حدیث‌های خاص خود را دارد.

وی گفت: مثلاً در دانمارک یک شرکت معتبر مانند فیلیپس تجهیزات بیمارستانی را با هزینه خود در بیمارستان مستقر کرده و پرسنل فنی آن را تجهیز و در کنار دستگاه گذاشته است و در نهایت درآمد حاصل از این تجهیزات را با بیمارستان سهیم می‌شود اما ما در این جا گران‌ترین تجهیزات را می‌خریم یا نمی‌دانیم چگونه با آن کار کنیم یا با خراب شدن کوچکترین قطعه آن را از رده خارج می‌کنیم.

دبیر ستاد نوآوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران به این نکته اشاره کرد که بیمارستان‌های ما معمولاً آموزشی هم هستند و با پروتکل‌های مخصوص به خود و هزینه‌های سربار مواجهند. در عین حال برای تشخیص نیاز به یک سری راه‌های کمک تشخیصی مانند آزمایش خون و سی‌تی‌اسکن وجود دارد که اغلب پرهزینه‌اند و به تجهیزات به روز نیاز دارند.

ترابی خاطرنشان کرد: حتی هزینه بستری در بیمارستان‌های ما گاهی از یک مسافرخانه درجه سه نیز پایین‌تر است و به دلیل تجهیزات قدیمی و موانع تشخیصی مجبورند بیمار را مدت بیشتری در بیمارستان نگه دارند.

دبیر ستاد نوآوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران از اجرای طرح نوآورانه برای مدیریت بیمارستان با عنوان «حکیم» (حرکت کاری یکپارچه و متفاوت) در یکی از بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: این طرح 6 ماهه است که هنوز چند ماه از نتیجه‌گیری آن باقیمانده و در صورت جواب‌دهی مثبت آن را در بقیه بیمارستان‌ها اجرا خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار فارس، سمینار مدیریت نوآوری و فناورانه در تحول بیمارستانی و درمانی 13 و 14 اسفند در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها