امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64173
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 186
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمود خدادوست در دومین سمینار تخصصی طب سنتی درباره جایگاه اصول 6‌گانه در اصلاح ساختار سبک زندگی گفت: 6 اصل شامل ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمود خدادوست در دومین سمینار تخصصی طب سنتی درباره جایگاه اصول 6‌گانه در اصلاح ساختار سبک زندگی گفت: 6 اصل شامل آب و هوا، خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، خوب و بیداری، حرکت و سکون، احتباس و استفراغ، اعراض نفسانی مانند غم و شادی و غصه است که اسباب زندگی و صحت آن به حساب می‌آید.

وی افزود: باید اصول ششگانه حفظ تندرستی در مدارس و مهد کودک‌ها آموزش داده شود.

وی ادامه داد: ثابت شده خوابیدن بین 10 شب تا 2 بامداد بیشترین میزان ترشح هورمون رشد را رد پی دارد.

این متخصص طب سوزنی با اشاره به حکایتی از سعدی تأکید کرد: ما نیمه پر لیوان را نمی‌بینیم، می‌گویند کسی کفش نداشت و در بیابانی می‌رفت و به خدا شکایت می‌کرد که چرا کفش ندارد، کمی جلوتر رفت و دید دیگری پا ندارد و توبه کرد.

وی افزود: خواب با رطوبت سر و کار دارد و بیداری با خشکی، بنابراین کسانی که گرمتر هستند، خوشخواب و پرخوابند اینها همانهایی هستند که می‌گویند اگر دنیا را آب ببرد اینها را خواب می‌برد.

وی ادامه داد: آنهایی که گرم و خشک یا سرد و خشک هستند میزان خوابشان کم است و با میزان کمی خواب سرحال می‌شوند، بر همین اساس کسانی که به سمت کهنسالی می‌روند به دلیل مزاج خشک خواب کمتری دارند.

وی با انتقاد از برخی پزشکان که برای هر نوع بیماری دارو تجویز می‌کنند، گفت: از جمله دلایل بی‌خوابی، جابجایی نوع تغذیه است و با تغییر در غذا می‌توان مشکل خواب فرد را حل کرد.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت اظهار داشت: با تدابیری می‌توان اثرات فصول سال را می‌توان تغییر داد، اگر تدبیر هر فصل را بدانیم، می‌توانیم خودمان را سالم نگه داریم. مبنای طب ایرانی بر گرمی، سردی، خشکی و تری است، یعنی باید بدانیم مزاج پایه فرد چیست.

وی ادامه داد: ما مزاج سن را در میان مزاج‌ها داریم، مثلاً در مورد این مزاج باید گفت، بین صفر تا 30 سال مزاج گرمتر است، زیرا فرد در حال رشد است.

وی اذعان داشت: متأسفانه پرخاشگری بچه‌ها و پیش‌فعالی آنها در زمان ما به دلیل تغذیه با مواد خشکی‌زا است، بنابراین حافظه‌شان کم شده است.

وی ادامه داد: پدران و مادران ما راه مدرسه‌مان را نمی‌دانستند اما نخودچی و کشمش و گردو در جیب ما می‌ریختند، به دلیل نبود رایانه ساعت 9 شب می‌خوابیدیم و کله سحر بیدار می‌شدیم.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان داده شده است که بیشترین ترشح هورمون استرس‌زا مربوط به خوابی بین‌الطلوعین است، همچنین فصل، محل زندگی و جنس هم مزاج خاص خودش را دارد، کلاً باید بگوییم 9 مزاج وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار