امروز : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۰۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64177
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی آهنی در حاشیه دوازدهمین سمینار پیشگیری و تشخیص بیماری‌های نادر ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی آهنی در حاشیه دوازدهمین سمینار پیشگیری و تشخیص بیماری‌های نادر گفت: در طول چند سال گذشته تعداد آزمایشگاه‌های ژنتیک افزایش یافته و پیشرفت خوبی را داشته‌ایم به طوری که به ندرت برای انجام آزمایش‌های ژنتیک به خارج از کشور وابسته هستیم و این موضوع صرفه‌جویی ارزی را به دنبال دارد.

وی گفت: بیماری‌های متابولیک، غدد و برخی فلج‌ها به دلیل ازدواج فامیلی در کشور زیاد است که می‌توان با تشخیص ژنتیکی مانع از تولد نوزادان مبتلا شد.

وی گفت: تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد اما پراکنده هستند و نیاز به حمایت بیشتری دارند. اداره ژنتیک وزارت بهداشت نیز برنامه‌ای را تحت عنوان ژنتیک اجتماعی پیگیری می‌کند تا برای هر بیمار برنامه مشخصی را طراحی کند.

وی با اشاره به اینکه شاید تمام بیماری‌های نادر قابل پیشگیری نباشد گفت: ازدواج‌های فامیلی از مشکلات موجود است که شاید از نظر فرهنگی مناسب باشد اما تولد نوزاد با اختلال ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی ۲ تا ۳ برابر ازدواج‌های غیرفامیلی است.

متخصص ژنتیک پزشکی گفت: بنابراین از تمام افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند می‌خواهیم که مشاوره ژنتیک بدهند.

وی در پاسخ به سوال فارس در مورد گران بودن آزمایش‌های ژنتیک و عدم حمایت بیمه گفت: شایع‌ترین آزمایش ژنتیک که مربوط به فلج عضلانی است ۱.۵ میلیون تومان هزینه دارد که بیمه‌ها آن را پرداخت نمی‌کنند و در نتیجه بسیاری از بیماران توان پرداخت آن را ندارند. نوزاد مبتلا به این بیماری متولد می‌شود که بار زیادی را به سیستم بهداشت و درمان تحمیل می‌کند.

آهنی گفت: متأسفانه بیمه‌ها آزمایش ژنتیک را یک آزمایش لوکس می‌بینند در حالی که آزمایش‌های ژنتیک الزامی هستند و اگر بیمه‌ها آن را پوشش دهند هزینه‌های بعدی بسیاری را کاهش خواهند داد.

وی ادامه داد: همچنین آزمایش‌های مربوط به سرطان سینه وراثتی 3 تا ۴.۵ میلیون تومان است که با انجام آن می‌توان موارد ابتلا را در خانواده‌های پرخطر شناسایی کرد.

وی افزود: همچنین آزمایش‌های ژنتیک ازدواج که به بررسی تالاسمی، بیماری‌های هورمنی و عفونی می‌پردازد حدود 100 تا 300 هزار تومان هزینه دارد که البته مشاور ژنتیک تعیین می‌کند که انجام آن ضروری است یا خیر.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها