امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64185
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 89
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد رئیس‌زاده در نشستی با موضوع خدمت جهادی در حوزه سلامت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد، گفت: با همه ...

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد رئیس‌زاده در نشستی با موضوع خدمت جهادی در حوزه سلامت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد، گفت: با همه پیشرفت‌هایی که در حوزه بهداشت و درمان شده هنوز مناطق کمتر برخوردار از خدمات تخصصی وجود دارد و بسیج جامعه پزشکی پل ارتباطی میان ارائه این خدمات است.

وی ادامه داد: اگر بسترسازی لازم صورت گیرد حجم زیادی از پزشکان در طرح‌های جهادی حضور خواهند داشت به طوری که در سال 90 و 91 طرح شهید دکتر رهنمون با همین هدف آغاز شد و 600 دانشجوی پزشکی در این طرح شرکت داشتند.

رئیس‌زاده گفت: 116 هزار پزشک به صورت حضوری در طرح چهره به چهره شرکت کردند که از میان آنها 75 درصد اعلام آمادگی کردند تا خدمات رایگان را در قالب بیمارستان صحرایی، تیم‌های تک تخصصی و ویزیت ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌هایی را برای اعزام پزشکان و ارائه خدمات به خارج از کشور نیز اجرا کرده‌ایم گفت: 14 تیم پزشکی به مناطق همجوار و آفریقا اعزام شد اما هنوز نتوانسته‌ایم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

رئیس‌زاده با اشاره به پیشنهاد رئیس‌جمهوری مبنی بر راه‌اندازی بیمارستان‌های رایگان، گفت: امیدواریم با کمک پزشکان بسیجی بتوانیم کار را توسعه دهیم البته در حوزه پرستاران نیز با کمک سازمان نظام پرستاری برنامه‌‌های را در دست اجرا داریم.

وی گفت: امسال 70 بیمارستان ثابت و صحرایی در مناطق محروم، مرزی و صعب‌العبور ایجاد شد و از دو سال پیش بیمارستان‌های ثابت را در شهرستان‌هایی که نیروی تخصصی نداشتند اجرا کردیم اما تمام این خدمات مقطعی هستند.

وی گفت: سازمان بسیج جامعه پزشکی این آمادگی را دارد تا در هفته دو روز به صورت رایگان در بیمارستان‌ها حضور یابد البته این اقدام نیاز به بسترسازی و همکاری وزارت بهداشت، دانشگاه‌ها و سازمان تأمین اجتماعی دارد تا ساختار بهداشت و درمان استانها مختل نشود.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور اضافه کرد: سازمان بسیج جامعه پزشکی از میان 400 هزار عضو جامعه پزشکی 91 هزار نفر عضو دارد، 400 کانون فعال در حوزه بهداشت و درمان و 31 مرکز بسیج جامعه پزشکی در استان‌ها دارد که همه به دنبال خدمت رسانی به مردم هستند همچنین در سال 92 حدود 6400 تیم در قالب اردوی سازندگی و هجرت اعزام شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 3 میلیون نفر خدمت به شکل رایگان در سطوح تخصصی ارائه شده، گفت: ارائه چنین خدماتی مانور آمادگی، فرهنگی و همکاری بین بخشی در حوزه سلامت است تا در صورت بروز حادثه همکاری بین بخشی صورت گیرد.

رئیس‌زاده در پاسخ به سؤال فارس در مورد معضلات نظام سلامت گفت: پیشرفت‌های حوزه سلامت با وجود تهدیدهای کلان، فشارها و تحریم‌ها بی‌نظیر بوده است و در حوزه‌های آموزشی، تخصص‌ها و بهداشت رشد شتابانی داشته‌ایم اما در مدیریت خدمات بهداشت و درمان و ارائه آن چالش‌های جدی داریم که زیبنده نظام و مردم نیست.

وی در اشاره به عوامل اصلی آن گفت: ساختار معیوب نظام بیمه در کشور ریشه بسیاری از مشکلات است همچنین تعرفه‌های غیر واقعی که تناسبی با واقعیت‌های موجود ندارند باعث بی قانونی می‌شود و هزاران حرکت غلط با توجه به واقعی نبودن تعرفه‌ها به راه می‌افتد و به هرکسی اجازه هر کاری را می‌دهند و سیستم نظارتی هم نمی‌تواند نظارتی را انجام دهد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور گفت: مشخص نبودن هزینه تمام شده خدمات از دیگر مشکلات است، از طرفی نبود مدیریت علمی در حوزه سلامت را می‌توان به عنوان مشکل دیگری نام برد، این خلاء تقصیر افراد نیست بلکه مدیریت در حوزه سلامت جاری نشده است.

رئیس‌زاده تصریح کرد: بنابراین ناچاریم به سمتی برویم که مدیران شکل تخصصی مدیریت را داشته باشند، و این کلاف سردرگم نظام سلامت که باز کردنش ساده نیست به این دلیل است که در این 3 سال نخواسته و نتوانسته‌ایم مدیریت علمی را حاکم کنیم.

وی گفت: وضعیت ما در شبکه‌های بهداشت و درمان خوب است. بهداشت و پیشگیری مظلوم واقع شده است و راه علاج آن اصلاح سبک زندگی است.

وی افزود: اگر سبک زندگی و تغذیه را منطبق بر اصول اسلامی کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد به همین منظور برای سال آینده سازمان بسیج جامعه پزشکی در 3 زمینه فعالیت خواهد کرد.

رئیس زاده برنامه‌های سال آینده را در حوزه سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: پرداختن به سبک تغذیه سالم، پرداختن به افزایش جمعیت است چرا که سیر جمعیت فعلی تازه بر سقف‌های کلی برای نظام سلامت تهدید جدی خواهد بود به طوری که در 20 سال آینده جمعیت سالمند چند برابر می شود و هزینه سنگینی را بر دوش خواهد گذاشت.

وی گفت: پرداختن به مدیریت علمی بهداشت و درمان کار بعدی سازمان بسیج جامعه پزشکی در سال آینده است به طوری که مدیران، دوره‌های مدیریت بیمارستانی را در چند سال آینده بیاموزند.

رئیس‌زاده در پاسخ به سؤال دیگر فارس در مورد برنامه‌های سازمان در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: سال 91 کمیته‌ای را با عنوان فساد مقاومتی در بهداشت و درمان تشکیل دادیم و آنها گزارششان را در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ارائه دادند، نتایج آن آماده است، در سطح 6 استان نتایج آن به دست آمده و سازمان آمادگی دارد با وزارت بهداشت، تامین اجتماعی و هلال‌احمر همکاری کند.

وی افزود: دنبال کردن اقتصاد مقاومتی برکات زیادی دارد و یکی از حوزه‌هایی که می‌توان آن را اجرا کرد نظام سلامت است در این حوزه هزینه‌های بالایی به خارج از کشور می‌پردازیم به طور مثال حجم استنت‌های قلبی که وارد می‌شود بسیار بالاست و ارزبری بالایی هم دارد.

وی گفت: به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کردیم تا کار کارشناسی انجام شود تا از این طریق حجم هزینه‌های مصرفی را بتوانیم کاهش دهیم و معتقدیم می‌توانیم واردات را قطع کنیم تاکنون عزم ملی و جدی در این زمینه نبوده است.

وی گام اول اقتصاد مقاومتی را در این حوزه شناسایی و جلوگیری از درمان‌های القایی و غیر ضروری دانست و گفت: لابی‌های پشت پرده و زد و بندهای اقتصادی در برخی رشته‌های پزشکی وجود دارد که باعث شده هزینه‌های کمرشکنی که عمدتاً ارزبر هستند وارد کشور شوند و وارد کننده‌ها به دنبال سود بیشتر، تعاملاتی را برقرار کردند.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در مورد برخورد مناسب با پدیده زیرمیزی گفت: پرداختن به این موضوع سایر جنبه‌های مثبت نظام سلامت را زیر سؤال برده است ، مطالبی عنوان می‌شود که رسانه پسند است در حالی که نباید روی مسائل دیگر سایه بیفکند.

رئیس‌زاده تصریح کرد: پدیده زیرمیزی ناراحت کننده، زشت، منفور اما واقعیت پزشکی است و روزانه با آن برخورد می‌کنیم پس باید از مسائل ژورنالیستی خارج شود.

وی افزود: مقصر اصلی پزشکان نیستند، فرآیندها، ساختارها و نظام‌ها مقصرند اگر ساختار درستی در مورد تعرفه و پرداخت‌ها وجود داشت زیرمیزی توسعه نمی‌یافت.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور گفت: نبود ساختار افراد را به سمت کارهای خلاف می‌کشاند بنابراین باید ساختار قابل قبول را در کنارش تعریف کرد و سپس سامانه نظارتی ایجاد کرد و با پزشکان متخلف برخورد کرد.

رئیس‌زاده افزود: در این بلبشو و بی ساختاری، پزشکانی هستند که باید با آنها برخورد شود اما راهکار آن انتشار اسامی متخلفان نیست، این جریان پرداختن به معلول است در حالی که پرداخت باید ریشه‌ای باشد و یکجانبه نباید جامعه پزشکی را به باد انتقاد گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها