امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64195
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محسن ناصری در دومین سمینار تخصصی طب سنتی با موضوع اصلاح سبک زندگی اظهار داشت: امسال سال هزاره تحریر کتاب ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محسن ناصری در دومین سمینار تخصصی طب سنتی با موضوع اصلاح سبک زندگی اظهار داشت: امسال سال هزاره تحریر کتاب ارزشمند قانون است که در سه مرکز بزرگ دنیا یعنی توکیو، بلاروس و دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

وی افزود: استاد شیخ‌الرئیس در کتاب قانون می‌گوید مهمترین اصول برای حفظ سلامت فعالیت بدنی، تغذیه و خواب مناسب است. داشتن سلامت زحمت دارد و مدیریت می‌خواهد برخی پدران و مادران برای اینکه فرزندشان در دانشگاهی در جنوب فرانسه پذیرفته شوند پول زیادی هزینه می‌کنند اما برای خواب و خوراک او برنامه‌ریزی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: متأسفانه امروز قارچ بر سر سفره‌های ما آمده است ارزش قارچ خوب است اما به مقدار مناسب.آشپزی مقام مهمی دارد زیرا دومین مسئولیت سلامت بعد از ورزش بر عهده غذا و آشپزی است.

وی با اشاره به تألیف کتابهای تغذیه توسط ایرانیانی مانند رازی و ابن ماسویه گفت: رازی می‌گوید ابن ماسویه کتابی درباره غذا دارد که غلط‌های زیادی در آن وجود دارد.

مدیر گروه طب سنتی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد ادامه داد: ورزش از دیدگاه شیخ‌الرئیس حرکتی ارادی است و چاقی به دلیل اختلال در اراده است توصیه بنده این است که ورزش را به صورت جمعی انجام دهیم و باید به گونه‌ای باشد که قفسه سینه کاملاً وسیع شود. یکی از کارهای خوب این است که مادران دست بچه‌ها را بگیرند و در طبیعت بروند و زیر باران و برف و نسیم خنک امروز بچه‌ها را رها کنند.

وی افزود: یکی از ورزشهای خوب برای بچه‌ها به ویژه پسران بالا رفتن از درختان است درست است گاهی هم ممکن است از درخت پایین بیفتند که خیلی خوب است البته باید درخت کوتاه باشد متأسفانه آماری وجود دارد که می‌گوید خانم‌ها 40 درصد و آقایان 28 درصد دچار افسردگی هستند.

ناصری گفت: بیکاری جامعه مال مادرها است زیرا می‌روند در بازار و اجناس خارجی می‌خرند.

وی افزود: برای کهنسالان هم ورزش وجود دارد آنها می‌توانند نفس خود را پر کنند 5 شماره نگه دارند و به آرامی آن را خارج سازند.

ناصری اظهار داشت: یکی از درمان‌های زانودرد این است که دستها را مشت کرده و بکشیم همچنین برای نشان دادن اضطراب فرد می‌تواند دستش را جلوی بینی‌اش گرفته و تعداد نفس‌هایش را در طول یک دقیقه محاسبه کنند تعداد تنفس در این زمان باید بین 8 تا 12 باشد و اگر بیش از این باشد نشان دهنده اضطراب است.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن مجید گفت: خدا در قرآن می‌فرماید لازم است انسان به غذای خود توجه کند ما آب را فرو ریختیم و زمین را شکافتیم و غذای اصلی شما را در حبوبات قرار دادیم. در رأس حبوبات گندم است اگر نان نبود توان توسعه معنوی نداشتیم بعد از گندم، جو برای مزاج‌های گرم است و اگر مزاج‌های سرد جو بخورند نفخ می‌کنند.

مدیر گروه طب سنتی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد تصریح کرد: ایران دومین تولید کننده انگور جهان است وقتی حضرت نوح از جهالت قوم خود دچار اندوه و غم می‌شود خداوند به او وحی می‌کند که انگور بخورد. گندم ما را پایین آورد و انگور ما را بالا می‌برد البته منظور شیره انگور حلال است، شراب، حرام الهی است اما شیره انگور حلال است. خانم‌هایی که ضعف دارند شیره انگور بخورند.

وی افزود: سبزیجات مورد دیگری است که در قرآن به آن اشاره شده است سپس قرآن به زیتون اشاره می‌کند انسان به صورت عمده باید از فرآورده‌های گیاهی استفاده کند گر چه گوشت هم مهم است.بقراط درباره حبوبات می‌گوید مردم غذای وحوش می‌خورند و بیمار می‌شوند ما به آنها غذای طیور می‌دهیم و درمانشان می‌کنیم.

این متخصص طب سنتی گفت: 15 درصد جامعه ریفلاکس دارند. خوردن میوه‌ خوب است اما با دوز مناسب. طبیعت آگاه است برای همین تنوع میوه‌ها در زمستان کم می‌شود در مورد مصرف لبنیات هم قانون وجود دارد.

وی ادامه داد: بهترین گوشت‌ها گوشت جوجه‌ای است که رشد کامل کرده ولی هنوز بالغ نشده و نزدیک بلوغ است. طب را که مقدس کنیم ایمان صدمه می‌بیند پزشکی را که راه الهی می‌رود حکیم می‌نامند.

ناصری گفت: خداوند متعال در شب، چراغ‌های طبیعت را خاموش می‌کند تا انسانها بخوابند ساعت 10 شب باید بخوابیم یکی از علت‌های مهم بیماری مفصلی در خانم‌ها خوابیدن در روز است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ویژگی شیره انگور خوب گفت: شیره انگور روان شیره خوبی است برخی افتخار می‌کنند که هر روز دم‌نوش می‌خورند دمنوش دارو است و غذا نیست بحث ما تدبیر غذا است خوردن یک بار اشکالی ندارد ولی هر روز نباید دمنوش خورد.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی به فشار خون بالا مبتلا است و دارو مصرف می‌کند نباید دارو را به طور ناگهانی قطع کند زیرا موجب پارگی عروق می‌شود هدف ما در طب سنتی درمان نیست بلکه بحث مدیریت است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها