امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64198
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
  به گزارش خبرنگار قضایی اعزامی فارس به استان کرمانشاه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه عصر امروز در جمع کارکنان و قضات دستگاه قضایی ...

  به گزارش خبرنگار قضایی اعزامی فارس به استان کرمانشاه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه عصر امروز در جمع کارکنان و قضات دستگاه قضایی کرمانشاه با اشاره به این مطلب، افزود: بحث بازسازی نیروی انسانی مسئله بسیار مهمی است که منشأ بسیاری از مشکلات به حساب می‌آید.

وی گفت: مشکلات کمی و کیفی ما نشأت گرفته از همین موضوع کمبود نیروی انسانی است که امیدواریم تا پایان برنامه پنجم این مشکل حل شود.

وی گفت: در مدت 3 سال گذشته ما موفق شدیم 2 هزار قاضی جذب دستگاه قضایی کنیم که البته بر اساس برنامه پنجم توسعه این رقم به 4 هزار نفر خواهد رسید.

آملی لاریجانی با اشاره به این نکته که مشکلات زیادی بر سر راه جذب قضات وجود دارد، گفت: مجموعه‌ای از دستگاه قضایی کشور دست به کار شدند نظیر برگزاری امتحان، آزمون شفاهی، کارورزی و گزینش.

آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: در همین آزمون آخری 26 هزار نفر در امتحان شرکت کردند و فقط 4 هزار نفر از آنها در مرحله اولیه برگزیده شدند که پس از انجام کارورزی و گزینش سرانجام 500 نفر از آنها جذب قوه قضاییه خواهند شد.

رئیس قوه قضاییه به بحث نخبه گزینی در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که نسبت به قضات دستگاه قضایی دید منفی وجود داشت و عنوان می‌کردند که برخی از قضات از سطح علمی خوبی برخوردار نیستند بحث نخبه گزینی در برنامه‌های قوه قضاییه گنجاندیم تا به این ترتیب فارغ التحصیلان مقطع فوق لیسانس و دکتری، بدون آزمون ورودی بتوانند در پروسه جذب حاضر شوند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع طرح آموزش‌های نوین ضمن خدمت اشاره کرد و گفت: در این طرح قصد داریم تا دوره‌های کارورزی و کارآموزی حین خدمت با شکلی نوین اجرا شود و بدون آنکه به قضات فشار مضاعفی وارد شود بتوانند سطح علمی خود را افزایش دهند.

وی گفت: با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی و همچنین قانون آئین دادرسی کیفری جدید که در راه است این ضرورت احساس می‌شود که باید قضات در مورد تاسیسات جدید موجود دراین قوانین بحث و اظهارنظر کنند.

آملی لاریجانی یکی دیگر از کارهای مهم انجام شده در دستگاه قضایی را بحث فرهنگی و اخلاقی اشاره کرد و گفت: با تأسیس معاونت فرهنگی به دنبال تحول در این بخش بودیم که الحمدلله تا حدودی محقق شده است.

رئیس قوه قضاییه همچنین به بحث بکارگیری بازنشستگان دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: از نظر قانونی این کار خلاف است اما در نامه‌ای از مقام معظم رهبری درخواست کردیم تا اجازه این اقدام را به ما بدهند که ایشان هم با این موضوع موافقت کردند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: البته این به این معنا نیست که این موضوع یک الزامی برای ما باشد بلکه یک راه است که در صورت صلاحدید از آن استفاده خواهیم کرد.

آملی لاریجانی همچنین به تأسیس معاونت راهبردی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم، معاونت فرهنگی قوه قضاییه، مرکز آمار و فن‌آوری قوه قضاییه و مرکز امور رسانه‌ای قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: هرکدام از این معاونت‌ها یکی از نیازهای روز دستگاه قضایی را تامین می‌کند.

رئیس قوه قضاییه به فعالیت مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: برای مثال در زیرمجموعه این مرکز دفاتر خدمات الکترونیک فعالیت می‌کنند که در حال حاضر در تهران به صورت پایلوت فعال هستند و بسیاری از دادخواست‌ها در آن به ثبت می‌رسد.

آملی لاریجانی همچنین به مرکز پژوهش‌های فقهی قوه قضاییه و مرکز پژوهش‌های قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: این مراکز هم کار پژوهشی مورد نیاز قوه قضاییه را انجام می‌دهند.

وی در باب تاسیس معاونت قوه قضاییه به وجود 60 تا 70 هزار پرونده اعمال ماده 18 اشاره کرد و گفت: با تلاش این معاونت این پرونده‌ها به روز انجام شد و حتی پرونده‌های قصاص هم به جز 200 تا 300 مورد برایش استیذان صادر شده است.

رئیس قوه قضاییه به موضوع تشدید نظارت‌ها توسط قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور اقدامات خوبی را انجام داده‌اند که نشانه آن افزایش پرونده‌های موجود در دیوان عدالت اداری و همچنین ابطال برخی مناقصات دستگاه‌ها در سازمان بازرسی کل کشور است.

آملی لاریجانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اضافه شدن حقوق کارمندان و قضات دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: من موافق هستم که حقوق کارمندان و قضات کافی نیست اما به این نکته توجه داشته باشید که وضعیت حقوق کارمندان بسیار ضعیف‌تر از قضات است و اگر قرار باشد تغییری در پرداختی‌ها صورت گیرد باید ابتدا به وضعیت کارمندان رسیدگی شود.

رئیس قوه قضاییه درباره پیشنهاد برخی قضات درباره تأسیس بانکی مخصوص قوه قضاییه گفت: من با تأسیس بانک مخالف هستم به این دلیل که اگر نظیر همان اختلافاتی که در مؤسسه اعتباری در مشهد رخ بدهد از آنجا که یک طرف قوه قضاییه و قضات آن هستند آن وقت باید پرونده‌اش را بدهیم کشورهای دیگر رسیدگی کنند.

وی گفت: این موضوع باعث می‌شود تا پرونده‌ها به درستی رسیدگی نشود زیرا یکی از طرف پرونده فردی در قوه قضاییه خواهد بود.

وی همچنین درباره اتقاق آرای قضایی و اطاله دادرسی نیز گفت: رفع این دو موضوع دلایل و علت‌های متعددی دارد که بخشی از آن به دلیل کمبود قضات است اما من به همه وعده می‌دهم که دستگاه قضایی در تلاش است تا این گونه مشکلات برطرف شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها