امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64217
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، سازمان پزشکان بدون مرز در تازه‌ترین گزارش خود در کابل ضمن ابراز نگرانی از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، سازمان پزشکان بدون مرز در تازه‌ترین گزارش خود در کابل ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نامناسب بهداشتی در افغانستان، اعلام کرد: دسترسی به مراکز درمانی برای مردم در این کشور بسیار دشوار و همچنین تعداد کارمندان آموزش‎دیده در این مراکز نیز اندک است.

بر اساس گزارش سازمان پزشکان بدون مرز، 66 درصد افراد مصاحبه شونده گفته‌اند که درآمد روزانه‌ای کمتر از یک دلار دارند در حالی‎ که هزینه درمانی آن‌ها 40 تا 114 دلار در روز می‌رسد.

در این گزارش آمده است که سازمان پزشکان بدون مرز، چهار بیمارستان در ولایت‌های «هلمند» در جنوب، «خوست» در جنوب شرق و « قندوز» در شمال شرق افغانستان را برای مدت ۶ ماه تحت پوشش قرار دادند و با 800 بیمار نیز مصاحبه کرده‌اند.

این گزارش نشان می‎دهد که علیرغم این که افغانستان از سال 2002 تاکنون، دستاوردهای بسیاری در بخش بهداشتی داشته، اما واقعیت این است که نیازهای درمانی این کشور به مراتب بیشتر از آن چیزی است که تا کنون گزارش شده‌ است.

وجود مین و ناامنی‌ها، مشکلات بیماران را افزایش داده است

بر اساس یافته‎های این گزارش، در افغانستان خانواده‌هایی هستند که در مسیر رفتن به مراکز درمانی، هدف انفجار مین قرار گرفته‌اند و نیز گاهی روستائیان بیمار در میدان جنگ گیر افتاده‌اند یا مایحتاج آن‌ها را افراد مسلح ربوده‌اند.

همچنین افرادی هم مجبور بوده‌اند که شب‌ها را بر بالین فرد کشته‌شده و یا زخمی بمانند و توانایی انتقال این فرد را به مراکز درمانی نداشته‌اند.

در این گزارش آمده است که از هر چهار نفری که با آن‌ها مصاحبه شده، یک نفر، خود و یا یکی از نزدیکانش، در طول 12 ماه گذشته، خشونت و جنگ را تجربه کرده‌اند.

افزون بر این از هر چهار نفر، یکی از آن‌ها، اعضای خانواده و یا نزدیکانش را به دلیل خشونت‌ها از دست داده‌اند.

وجود افراد مسلح، فعالیت‌های مجرمانه و تنش‌های گروهی از اصلی‎ترین عوامل این خشونت‌ها در این گزارش نام برده شده است.

فقر، هزینه‎های هنگفت درمانی، راه طولانی، محدودیت امکان درمان‎های بموقع

بر اساس گزارش سازمان پزشکان بدون مرز، فقر و هزینه‌های سرسام‌آور پزشکی، دور بودن مراکز درمانی, جنگ و خشونت‌ از دلایل عمده عدم دسترسی افراد به مراکز درمانی دانسته شده است.

گاهی به خاطر نبود مراکز درمانی، زن بارداری مجبور شده‌ فاصله‌ طولانی را برای رسیدن به مرکز درمانی طی کند.

برخی از مصاحبه‎شوندگان گفته‌اند که برای دسترسی به مراکز درمانی، زیاد خوش شانس نبوده‌اند و از چهار سفری که به این مراکز داشته‌اند، در 3 مورد، به دلیل بسته شدن راه‌ها بر اثر جنگ، نتوانسته‌اند خود را به موقع برسانند.

همچنین بسیاری از این افراد برای پرداخت هزینه‎های درمانی خود مجبور به فروش اموال و گرفتن قرض بوده‌اند.

در این گزارش آمده است که چهار نفر از پنج نفری که با آن‌ها مصاحبه شده است، دلیل مرگ بستگان و دوستان خود را سطح پایین آموزش و آگاهی کارمندان مراکز درمانی عنوان کردند.

سازمان پزشکان بدون مرز اطمینان داده است که با در نظرداشت مشکلات یاد‎شده و به منظور رفع نیازهای درمانی و ارائه خدمات بشردوستانه به مردم افغانستان در سال 2014 بیشتر از گذشته در این کشور فعالیت خواهند کرد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار