امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۶:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64250
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف و خالد محمدبن العطیعه روز چهارشنبه طی مذاکراتی در تهران، رایزنی، همفکری و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف و خالد محمدبن العطیعه روز چهارشنبه طی مذاکراتی در تهران، رایزنی، همفکری و همکاری جمعی در منطقه را در جهت شکوفایی و امنیت منطقه سازنده توصیف کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران ارزش زیادی برای همسایگان قائل است، گفت: در منطقه و روابط دوجانبه، اشتراکات زیادی ما را به هم پیوند می دهد و لذا لازم است که رایزنی و مذاکرات فیمابین استمرار یابد.
وی با اشاره به اینکه برای تقویت روابط دو جانبه و چند جانبه، زمینه های جدی و مساعدی وجود دارد، روابط سیاسی خوب دو کشور را مورد توجه قرار داد و نسبت به گفتگوهای سیاسی تهران - دوحه در سطح معاونین وزرای خارجه که با سفر اخیر معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران آغاز و در آینده نزدیک با سفر همتای قطری وی به تهران ادامه می یابد ابراز خرسندی کرد.
ظریف با اشاره به توانمندی‌های صنعتی و فنی ایران از جمله در حوزه خدمات فنی و مهندسی و برنامه های توسعه ای قطر، سطح همکاریها و مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور را بسیار کمتر از میزان ظرفیتها و زمینه های موجود دانست و تصریح کرد که اتاقهای بازرگانی دو کشور می توانند در فراهم کردن زمینه برای همکاریهای گسترده ، نقش خوبی ایفا کنند.
وی با اشاره به تحولات منطقه حساس خلیج فارس، حوزه های مشترک همکاری را بیشتر، جدی تر و مهمتر از سایر موارد خواند و بر اهتمام برای نزدیکتر کردن دیدگاهها به یکدیگر تاکید کرد.
ظریف نگرش مثبت به منطقه و همکاری و تلاش جمعی را ضامن شکوفایی، رفاه و امنیت منطقه دانست و گفت : منطقه خلیج فارس می تواند و باید منطقه همکاری باشد.
وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار تاکید کرد روابط دو جانبه تهران – دوحه باید با گامهای ملموس طرفین به سوی عملی شدن توافقات دو کشور و در جهت منافع دو ملت سوق یابد.
خالد العطیعه همچنین گفت که مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور در سطح رضایت بخشی نیست و دوحه علاقمند به گسترش همکاری های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران است.
وی تصریح کرد: ما بر این باور هستیم که گفتگو بهترین روش همزیستی ، شکوفایی ، توسعه و امنیت منطقه است و دیگران نمی توانند ما را از یکدیگر جدا کنند.
در این دیدار که طرفین پیرامون آخرین تحولات سوریه تبادل نظر کردند ، راه حل سیاسی بعنوان تنها راه برای برون رفت از این بحران مورد توجه قرار گرفت.
تشکیل کمیته کاری مشترک برای تنظیم و فعال سازی روابط و نیز مناطق آزاد تجاری مشترک از دیگر محورهای مطروحه در این دیدار بود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار